Tiran her mevsim keyifle gezilecek bir kenttir ancak daha ılık bir hava olması nedeniyle ilkbahar ve sonbahar aylarını tercih etmeniz daha uygun olabilir.
Nemli subtropikal iklime sahip Tiran, yazın bol yağış alması nedeniyle sıcak ve yağışlı yazlarıyla Akdeniz ikliminden ayrılır. Soğuk ve yağışlı geçen kışlarda her yıl biraz kar yağar ancak çabuk erir. Kışın ortalama sıcaklık, ortlama 3-12 derece arasında iken; yazın ortalama 18-30 derece aralığında sıcaklık yaşanır.

Arnavutluk’un başkenti ve en büyük şehri Tiran; Balkanlarda yer alan Arnavutluk’un batısında, Dalmaçya Denizi’ne yakın bir konumdadır. Kent nüfusu 610 bin, bölge olarak Tiran nüfusu ise 801 bindir. Ülkenin politik, ekonomik ve kültürel başkenti olan kent, birçok kamu kurumuna ve özel üniversiteye ev sahipliği yapar.

Tiran ilinin Tiran ilçesinde yer alan Tiran, denize 32 km mesafededir. Ancak ülkenin denize ulaşmak için en uygun noktasıdır. Tiran’ın ortalama yüksekliği 110 metre, en yüksek noktası ise 1828 metre yüksekliğindeki Mali me Gropa noktasıdır. Kentin doğusunda Dajti Dağı, kuzeybatısında küçük bir vadinin ötesinde, uzaklarda Adriyatik Denizi uzanır. Şehir boyunca Lane deresini oluşturan Tiran Nehri geçer. Şehirde 4 tane yapay göl bulunur: İnşa edilen Büyük Park’ın yakınındaki Tiran Yapay Gölü, Paskuqani Gölü, Farka Gölü, Tufina Gölü.

Tirana’da Dajt Dağı taş ocağı ve Pellumba Mağarası’nda 30 bin yıl öncesinden 10 bin yıl öncesine kadar Paleolitik Dönem’e dair izler bulunmuştur. Arkeologların tahminlerine göre Arnavutluk’un en erken yerleşimcileri İlliryalılar’dır.

Tiran’da bulunan ilk şehir yerleşmesi ise M.Ö 3. yüzyıla ait Bir Roma evidir. 1400’lü yıllarda Osmanlı egemenliğine geçen Arnavutluk, 1912 Balkan Savaşları esnasında bağımsız oldu. 1920 yılında Tiran, Arnavutluk’un başkenti oldu.

Tiran’ın başlıca kültür kurumları; Ulusal Tiyatro, Arnavutluk Ulusal Opera ve Balesi ve Ulusal Sanat Galerisi’dir. Dünyaca ünlü bestecilerin eserleri, Arnavutluk Radyo ve Televizyonu Senfoni Orkestrası tarafından sık sık seslendirilir. Şehir; her yıl Tiran Bienali, Tiran Caz Festivali, Yaz Günleri, 28 Kasım Beyaz Gecesi, Ralli Arnavutluk, Tiran Moda Haftası gibi etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Arnavutluk ekonomisinin kalbi

Arnavutluk’un sanayi ve finans merkezi Tiran, Arnavutluk ekonomisinin kalbidir. 1920’lerden bu yana hızla büyüyen kent; tarım ürünleri ve makineleri, tekstil, ilaç, metal ürünler ve hizmetler alanlarında birçok sanayi oluşturdu.

16. yüzyılın başında gelişmeye başlayan Tiran’da; ipek ve pamuklu kumaşlar, deri, seramik, demir, gümüş ve altın ürünlerin imal edildiği bir pazar kuruldu. Verimli bir ovada yer alan Tiran; 1769 yılında Venedikliler’e 2.600 varil zeytinyağı, 14 bin peket tütün ihraç etmiştir. 1901 yılına gelindiğinde Tiran’ın 140 bin zeytin ağacı, 400 yağ fabrikası ve 700 dükkanı vardı. Tiran, zengin yerli aileleriyle ünlüdür. 2013’te açılan 85 metre uzunluğundaki TID iş kulesinin yanı sıra Tiran’da, 3 kilometrekare büyüklüğünde şehir parkı, QTU, Casa Italia, ve Tiran Doğu Kapısı gibi alışveriş merkezleri bulunur.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account