Lviv tarihi değerleriyle öne çıkan bir şehirdir. Kenti gezerek keşfetmek, sokak kafelerinde bir şeyler içmek ve etkinlikelre katılmak için en ideal zamanlar yaz aylarıdır.
Lviv'de soğuk kışlar ve ılık yazların belirgin olduğu nemli karasal hakimdir. Ocak ayında ortalam sıcaklık -3.1, haziran ayında ise 18.3 derecedir. Yağmur yağışları çoğunlukla yaz aylarında görülür. Yılda ortalama 150 gün güneş görür.

Ukrayna’nın kültürel merkezi

Ukrayna’nın batısında yer alan bu tarihi şehir, Ukrayna, Belarus ve Rusya’nın batısında kurulmuş olan Rutanya Krallığı’na başkentilik; krallara ve kraliçelere ev sahipliği yapmıştır. Galiçya bölgesinin merkezi olan Lviv, günümüzde de Ukrayna’nın kültürel merkezi durumundadır.

Birinci Dünya Savaşı’nın bitmesinin ardından Lviv, önce Sovyet orduları, daha sonra ise Nazi Almanyası tarafından ele geçirilmiştir. Aslında bir Polonya şehri olan Lviv, İkinci Dünya Savaşı bittikten sonra ciddi bir tartışma konusu olmuş, Churchill’in itirazına rağmen Amerika’nın da oluru ile Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Lviv Oblastı adıyla Sovyetler Birliği’nin bir parçası haline gelmiştir. Uluslararsı ilişkilerde bir karşılığı olmasa da, Polonyalılar hala Lviv’i kendi ülkelerinin bir parçası olarak görürler. Polonya’nın dünyadaki en büyük konsolosluk binası hala Lviv’dekidir. Lviv, Sovyetler Birliği’nin dağıldığı 1991 yılında ise resmen Ukrayna’ya bağlanmıştır.

Galiçya Krallığı’nın başkenti

Lviv’de ilk yerleşimler M.Ö. 5. yüzyıla dayanır. 8. ve 10. yüzyıllarda Slav yerleşimlere rastlanan Kiev, Batu Han tarafından işgal edilip yağmalandıktan sonra, Galiçya Kralı’nın büyük oğlu Lev I tarafından yeniden inşa edilmiştir. Kent, daha sonra Galiçya Krallığı’nın başkenti olmuştur.

Lviv’e dair ilk yazılı belgeler 1256 yılına aittir. 1340 yılında Polonya Kralı Casimir tarafından ele geçirilen şehir, 1772 yılına kadar bu ülkenin egemenliğinde kalmıştır. Daha sonra Avusturyalıların egemenliğine giren Lviv, 1818’den Sovyetler Birliği’ne katıldığı 1939 yılına kadar yeniden Polonya’nın egemenliği altında kaldı.

14. ve 15. yüzyıllarda Alman el sanatlarının merkezi durumuna gelen Lviv’de, Almanca konuşan nüfus Polonyalılaşmıştır. Devamında şehir, hem Polonyalılar, hem de Yahudiler açısından önemli bir merkez konumuna yükselmiştir. İkinci Dünya Savaşı’na kadar Polonyalıların ve Yahudilerin çoğunluğu oluşturduğu Lviv’de durum, Alman işgali ile birlikte değişmiştir. Hitlerin katliamlarından kaçan binlerce insan şehri terk etmiştir.

Dünya Bankası tarafından ‘orta gelirli şehir’ kategorisinde listenen Lviv’de, 219 büyük sanayi işletmesi ile 9 binin üzerinde küçük ve orta ölçekli işletme bulunur. Başlıca ekonomik etkinlik alanları, elektronik, otobüs ve tramvay üretimi, yazılım ve turizmdir.

Ukrayna’nın kültür ve tarih merkezi konumundaki Lviv, eski binaları ve arnavut kaldırımlı sokakları ile zamana meydan okurcasına dimdik ayaktadır. Tarihi bölümü UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan şehir, Lviv Üniversitesi ve Lviv Politeknik gibi yüksek öğretim kurumlarına ve pek çok ündstri koluna sahiptir. Yanı sıra, Lviv Opera ve Balesi ile Senfoni Orkestrası gibi, dünya standartlarındaki kültür kurumlaarına da ev sahipliği yapar. 2009 yılında Focus tarafından Ukrayna’nın en yaşanabilir kenti seçilen Lviv’i merak eden yüzbinlerce yabancı turist kente akın etmektedir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account