Sıcaklığın +20 derece ve üzeri olduğu yaz ayları en ideal seyahat zamanıdır.
Kiev'de, dört mevsimin yaşandığı, tipik kara iklimi var. İklim serttir. Ocak-Şubat aylarında, sıcaklık, çoğunlukla sıfırın altında geçiyor. Kiev’e gitmek için en iyi mevsim yazdır. Yazın ortalama sıcaklık + 20 derecedir. Kışın ise, tam tersine – 20 derecedir. En düşük sıcaklık ise, – 30 dereceye kadar düşüyor. Ancak, kışın onca kar yağışına rağmen trafik kilitlenmiyor. Onun dışında, yaz günlerinde bu şehre gittiğinizde: uçaktan indiğinizde, yoğun bir nem ve sıcaklık ile de karşılaşabiliyorsunuz.

Kiev, Ukrayna’nın başkenti ve en büyük kentidir. Dinyeper kıyısına kurulmuş şehrin Hazarlar mı yoksa Kievan Rus’ları tarafından mı kurulduğu hakkında sağlam bir bilgi yoktur. Şehrin isminin Kıyı Ev’den geldiği zannedilmektedir. Şehrin diğer ismi de Sambat’tır.

Sambat kalesi

Tarihte yerel bir yöneticisi olmadığı belirtilen Kiev şehrinin 9. yüzyıldan itibaren Hazar Türklerine haraç verdiği belirtilmektedir. Eski Türkçede yüksek yer anlamına gelen ve Sarkel Kalesi’ne benzeyen Sambat kalesi Hazarlar tarafından şehri korumak için inşa edilmiştir. Kiev; 250 sene Hazarlar (850-1100), 260 sene Altınordu (1240-1500) egemenliğinde yaklaşık 500 sene Türkler tarafından yönetilmiştir.

Kiev Avrupa kıtasında bir çok sosyal çalışmaya katılmış ve derecelere girmiştir. 2004 Eurovision Şarkı Yarışması’nda ünlü Ukraynalı şarkıcı Ruslana tarafından birincilik alan kent aynı zamanda 2009 Eurovision Çocuk Şarkı Yarışması’na da ev sahipliği yapmıştır.

Kiev Metrosu: Dünyanın en büyüklerinden

İçinden Dinyeper nehrinin geçtiği Kiev’in, Sovyetler Birliği döneminde alt yapısına önem verilmiştir. Ulaşımın çok rahat olduğu Kiev’de toplu taşıma, metro ağları ile sağlanmaktadır. Kiev Metrosu dünyanın en büyük metrolarından biridir ve çok derinlere inşa edilmiştir. Ayrıca tramvay, troleybüs gibi vasıtaları kullanarak da ulaşım sağlanabilmektedir.

Kiev, doğal hayatı ve yeşili seven her gezginin ziyaret etmesi gereken dünya şehirlerinden birisidir.Uçsuz bucaksız parkları, farklı mimarisi ile ince ince işlenmiş caddeleri uzun yürüyüşler için son derece müsait. Kiev renkli gece hayatı ile de oldukça caziptir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account