UKRAYNA

Grivna
Ortalama sıcaklığın 18 derece ve üzerinde olduğu yaz ayları en ideal zamandır.
Ukrayna’nın iklimi, ılıman-kara iklimidir. Güneyinde, Kırım civarında alt tropik iklim görülür. Ülkenin kuzeyde olması nedeniyle Türkiye’den daha soğuk bir iklime sahiptir. Hava sıcaklığı kışın kuzey doğuda -8˚C , güney batıda -2˚C ; Kırım'ın güney kıyılarında +4˚C’dir. Temmuz ayında ise kuzey batıda +18˚C , Kırım'ın güney kıyılarında +24˚C’dir. En yüksek hava sıcaklığı 36˚C ile 42˚C arasında olup, en düşük -30˚C ile -40˚C arasında değişmektedir.
Kış mevsimlerinde sıcaklık Karadeniz kıyıları ile iç kesimler arasında farklılık gösterir. Yaz mevsiminde ülkenin büyük bir kesiminde görülen sıcaklık güneyde iyice artar.
Ukraynaca, Rusça

Ukrayna, Doğu Avrupa’da 603.628 km2 yüz ölçümüyle tamamı Avrupa’da olan en geniş ülkedir. Doğusunda ve kuzeydoğusunda Rusya, kuzeybatısında Beyaz Rusya, batısında Polonya, Slovakya ve Macaristan, güneybatısında Romanya ve Moldova ile komşudur.

Başkenti ve en büyük şehri Kiev’dir. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana Ukrayna, Rusya’dan sonra en büyük ikinci orduya sahiptir.

“Sınır ülke”

Ukrayna adı, eski Slav dilinde “sınır ülkesi” anlamına gelmektedir. Ukrayna, Slavlardan önce sırayla İskitler, Hunlar, Hazar Kağanlığı, Kıpçaklar, Peçenekler, Kumanlar, Oğuzlar ve Altınordu Devleti, Osmanlı Devleti tarafından kontrol edilmiştir. Günümüzde Ukrayna’nın başkenti olan Kiev, 9. yüzyılın ortalarına kadar Hazar Kağanlığı’nın bir parçasıydı ancak Viking kralı Rurik’in komutanları tarafından Hazar Kağanlığı’nın elinden alındı ve Kiev Knezliği’nin bir parçası oldu. 14. yüzyılda Ukrayna topraklarının doğu kısmı Kiev dahil Litvanya Grandüklüğü’nün eline geçti. Batı kısımlar ise Lehistan Krallığı’nın bir parçası haline geldi.

I. Dünya Savaşı’ndan sonra, 1919 yılında Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti kuruldu. Bu cumhuriyet, 1922 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ne katıldı. II. Dünya Savaşı başladıktan sonra, Almanlar, Sovyetler Birliği’ne girdiler ve işgal döneminde, 5 – 8 milyon civarında Ukraynalı yaşamını kaybetti; 500 bin civarında Yahudi, Naziler tarafından öldürüldü.

Çernobil Faciası

Ukrayna’nın Sovyet dönemi tarihindeki en önemli olaylardan birisi 26 Nisan 1986 tarihindeki Çernobil Nükleer Santrali’ndeki kazadır. Bu kazadan sonra ortaya çıkan radyoaktif serpinti, 350.000 kişinin olay bölgesinden uzaklaştırılmasına neden oldu.

8 Aralık 1991’de Beyaz Rusya, Rusya ve Ukrayna ortak bir karar alarak Sovyetler Birliği’ni resmen ortadan kaldırmaya karar verdi. Bağımsız Devletler Topluluğu ilan edildi ve Ukrayna bağımsız bir ülke haline geldi. 2004 yılında, Ukrayna tartışmalı bir ülke başkanlığı seçimi yaşadı. Turuncu Devrim adı verilen protestolar sonucu seçimler yenilendi ve Viktor Yuşçenko devlet başkanı seçildi. 2014 yılının başında gerçekleşen halk ayaklanması sonucunda ise devlet başkanı Viktor Yanukoviç istifasını vermek zorunda kaldı. Bu iç karışıklar yüzünden, Kırım’da yapılan plebisit sonucunda Rusya Kırım’ı ilhak etti. Ukraynalılar kendilerini Rus kültürüne çok yakın hissetmektedirler. Ülke genelinde Avrupalılaşmaktan yana olan Ukraynalılar hiç de az değildir. Rusya’nın ilhakına karşı çıkanlar kadar Rusya’nın himayesinde yaşamak isteyenler de oldukça çoktur. Ukrayna kültürü Ortodoks hristiyan ve Rus kültüründen çok etkilenmiştir. Günümüzde Ukrayna, batılı devletlerle Rusya arasında süren hakimiyet mücadelesinin toprakları haline gelmiştir. Ülkenin doğusunda başlayan iç savaş nedeniyle binlerce insan hayatını kaybetmiştir.

Ukrayna’da maden kömürü rezervleri çoktur. Başlıca ihracat kalemleri, maden kömürü, büyük çaplı borular ve hurda demirdir. Ukrayna’da tarım gelişmiştir. Doğal gaz konusunda Ukrayna, tüm Avrupa gibi Rusya’ya bağlıdır. Ukrayna son yıllarda Doğu Avrupa’nın 2. gelişmiş ülkesi konumuna geldi. Ancak halen devam eden iç savaş nedeniyle ülke iflasın eşiğindedir. Devam eden iç savaşın ne kadar süreceği ise halen öngörülemiyor.

Ukrayna’da nüfusun büyük çoğunluğu Ukraynalıdır. Ukraynalıları Ruslar ve Beyaz Ruslar takip eder. Tatarlar son yıllarda sürüldükleri Sibirya ve diğer ülkelerden anavatanları Kırım’a geri göç etmeleri ile üçüncü en kalabalık grubu oluşturuyorlar. Kırım Tatarları, II.Dünya Savaşında Ruslar tarafından Almanlarla iş birliği yaptıkları gerekçesiyle Kırım’dan Sibirya’ya ve Orta Asya’ya sürülmüşlerdi.

FEMEN

Ukraynalı feminist aktivist grup FEMEN, dünya genelinde yaptığı protestolarla dikkat çeker. Femen grubu ülkelerindeki aktivist kadınların azlığına ve erkek egemen Ukrayna toplumuna bir tepki olarak doğdu. FEMEN grubu 8 Mart Dünya Kadınlar gününde İstanbul’da ses getiren bir eylem yapmak üzere gelmiş ve eylem sonrası gözaltına alındıktan sonra sınırdışı edilmişlerdir.

Ukrayna doğası, tarihi, mimarisi, denizi ve eğlencesiyle her yıl 20 milyondan fazla turisti misafir ediyor. Hareketli gece hayatı özellikle Kiev’i cazibe merkezi haline getiriyor. Karadeniz’de kıyı komşumuz olan Ukrayna misafirperver halkı ile de özel bir destinasyon.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account