Soçi'de kar ve kayak tatili yapacaksanız Aralık ayından itibaren kar yağışına göre tatilinizi planlamalısınız. Yaz ve deniz tatili içinse Mayıs Eylül ayları arası en ideal zamanlardır.
Soçi'de subtropikal nemli iklim hüküm sürmektedir. Deniz, bölgenin ikliminde önemli bir yer tutar. Deniz: havayı, yaz aylarında ısıtır, kışın ise serinletir. Dağlar ise: soğuk kuzey rüzgarlarına kalkan görevi yapar ve kıyıyı korur. Kış mevsiminde, yağışlar, yalnızca yağmur şeklinde görülür. Yazlar sıcak ve nemlidir. Kışın deniz kenarında nadiren don ve kar görülür. Yaz aylarında 26 - 27 derece ortalama sıcaklığa sahiptir. Kış ayları deniz kenarında yumusak ancak dağlık kesimlerde kar yağışlı ve serttir.

Soçi, Rusya Federasyonu’nda, Krasnodar Kray’da bir şehirdir. Kafkasya’nın batı kesiminin eteklerinde, Karadeniz kıyısında bulunur. Soçi’nin nüfusu 2002 sayımlarına göre 397 bindir.

Navaginskoye Kalesi

1838’de Karadeniz Rus Filosu, Çerkesya kıyılarına düzenlediği genel çıkartmalar kapsamında, Soçi Irmağı ağzına da bir çıkartma yapıp Navaginskoye Kalesi’ni kurmuştur. Kale 1840’da Çerkeslerin eline geçmiş ve Ruslar bölgeyi terk etmek zorunda kalmışlardır.

Eski Navaginskoye Kalesi, Ruslarla bölgenin yerlileri olan Vıbıhlar arasında, 24 Mart 1864’te varılan ateşkes antlaşması sonucu, 25 Mart 1864’te Ruslara bırakılmıştır.

Ubıhlar ve Şapsığlar, diğer Çerkes toplulukları topraklarından çıkarılıp toplu olarak Osmanlı Devleti’nin Karadeniz kıyılarına ve Balkanlara sürülmüş, pek azı dağlara sığınmış ya da Ruslar tarafından doğudaki Kuban Oblastına sürülmüşlerdir.

Çerkeslerden boşaltılan ve Rus yerleşimine tahsis edilen Soçi’de, 1896’da, eski Navaginskoye Kalesi yerinde Soçi kenti kurulmuştur. Soçi 1902’den sonra bir yazlık dinlenme ve kaplıca merkezi olarak gelişmiştir. Yörede birkaç yerleşime dağılmış çok az sayıda Çerkes kalmıştır.

Soçi 7 – 23 Şubat 2014 tarihinde 22. Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmıştır. Dünya olimpiyat tarihine en pahalı olimpiyat olarak geçen oyunlar için Rusya Federasyonu’nun harcadığı para 40 milyar Euro’yu aşmıştır.

Engellemelere rağmen olimpiyatlar

Olimpiyat Oyunları Çerkesler tarafından çok ağır şekilde protesto edildi ve Ruslar’ın yaptığı Çerkes soykırımına dikkat çekildi. Bütün protestolara ve bölgedeki birkaç terör saldırısına rağmen olimpiyatlar olaysız olarak gerçekleştirildi.

Rusya hükümeti uzun yıllar Soçi’ye büyük yatırımlar yaptı. Rusya’nın Karadeniz’e açılan limanı olan Soçi yıllarca ticaretin sıcak denizlere açılan kapısı oldu. Soçi’ye kış olimpiyatları ile yapılan yatırımların sonucunda da iç turizme hizmet eden bir turizm beldesi yaratılmaya çalışılıyor.

Hem yaz hem de kış destinasyonu olan Soçi, sahip olduğu doğal güzellikler ile yıl boyunca hem Rusya’dan hem de komşu ülkelerden ziyaretçilerini bekliyor.

Olimpiyat köyünün bulunduğu Krasnaya Polyana bölgesi, yeni açılan 5 yıldızlı tesisler ile turizme verilen önemin ve büyük gelecek beklentilerinin göstergesidir. Çerkeslerin sürüldüğü ilk coğrafya olan bölgede yapılan yatırımlar; Çerkesler tarafından talan ve yok etme stratejisi olarak değerlendiriliyor.

Yemyeşil bir coğrafyada yer alan Soçi, dört ana bölgeye ayrılmış durumdadır. Kentin batı kesimini oluşturan Lazerevskiy, adını Rus kâşif ve Amiral Lazarev’den alıyor. Kent merkezinin de bulunduğu orta kesimin adı Hostinskiy. Gürcistan özerk bölgesi Abhazya sınırına kadar uzanan ve bölgenin tek havaalanın da içinde bulunduğu kesim Adlerskiy ve dağlık iç kesimler Krasnaya Polyana (Kırmızı Vadi) olarak biliniyor.

Rusya’nın Antalyası veya Karadeniz’in Rivierası

Rusya’nın Antalyası veya Karadeniz’in Rivierası olarak da bilinen Soçi’nin 145 kilometreyi bulan sahilinde çeşitli büyüklüklerde turistik tesisler bulunuyor.

Soçi’de hem Rus hem de Kafkas mutfağının en doğal malzemelerden yapılmış halini deneyebilirsiniz. Borç Çorbası, Tavuk Kievski ve Şaşlık (ızgara et çeşitleri) gibi klasik tatlarının yanı sıra Karadeniz’in soğuk sularından masanıza ulaşan lezzetli balıkları da tatmalısınız.

Akarsuları, dağları, yürüyüş parkurları ve küçük köylerindeki geleneksel yaşamları ile Soçi yapılan yatırımlardan çok daha fazlasını sunuyor. Her mevsim ziyaret edilebilecek ve çeşitlilik sunan Soçi, mutlaka gidilmesi gerekenler yerler listesine eklenmeli…

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account