Saint Petersburg

Saint Petersburg'a gitmek için en ideal zaman yaz aylarıdır. Beyaz Geceleri de yaşamak için 25 Mayıs tarihinden 17 Temmuz tarihine kadar olan zaman dilimini değerlendirmenizi tavsiye ederiz.
Saint Petersburg nemli bir karasal iklime sahiptir. Kışlar sert ve uzun, yazlar ise kısa ve serin geçer. Yaz aylarında gündüz sıcaklık 20-21 derece, gece ise 10-11 deredir. Kış aylarında hava sıcaklığı -13 derecelere kadar düşer.

Saint Petersburg – Sankt-Peterburg, Moskova’nın 715 km kuzeybatısında bulunan, Rusya’nın ikinci, Avrupa’nın dördüncü büyük şehridir. Saint Petersburg Rusya’nın kültürel merkezi oluşunun yanı sıra zarif binalarıyla da bilinir.

Sovyetler Birliği’nin Leningrad’ı

Baltık Denizi kıyısında Neva Nehri üzerindeki 42 ada üzerine yayılmıştır. Çar I. Petro tarafından 16 Mayıs 1703’te Rus Çarlığı’nın Avrupa’ya açılan kapısı olması amacıyla kurulan şehir, 200 yıl Rus Çarlığı’nın başkentliğini yapmış ve (1914–1924) yılları arasında yani Rus İç Savaşı sırasında Petrograd, (1924–1991) yılları arasında yani Sovyetler Birliği döneminde Leningrad olarak anılmıştır.

1991 yılında Sovyetler Birliğinin dağılmasının ardından başa gelen yeni yönetim şehrin ismini yeniden Saint-Peterburg olarak değiştirmiştir. Şehir, Almanlar tarafından 8 Eylül 1941 tarihinde kuşatılmış ve 872 gün kuşatma altında kalmıştır. Hitlerin emriyle yaklaşık 2.5 yıl boyunca bombalanan Saint Petersburg, aynı zamanda İkinci Dünya Savaşı’nın kaderinin belirlendiği cephe olmuştur. Günümüzde bile şehir kuşatmalarında gösterilen direnişler “Leningrad gibi” denilmektedir. Saint petersburg kuşatmasını kıran Kızılordu ve halk komiteleri, Berlin’e kadar uzanacak bir kovalamaya da buradan başlamıştır.

Şehirde Rus edebiyatına ilgi duyanlar için muhteşem bir zenginlik vardır. Mesela Mikailoviç, Dostoyevski, Puşkin, Ahmadova, Gogol, Çaykovski vs… Dostoyevski’nin Suç ve Ceza, Ezilenler ve Beyaz Geceler isimli eserleri bu şehirde geçer.

Beyaz geceler

St. Petersburg’da beyaz gecelerin başlangıcı 25-26 Mayıs olarak sayılmaktadır. Bu tarihler arasında akşam aydınlığı şafak ile birleşir ve güneş maksimum 9 derece ufuk çizgisinin altında kaldığından dolayı şafak kaybolmaz. 21-22 Haziran günün uzunluğu 18 saat 53 dakikaya kadar çıkar. 3 günlük gün dönümü sonrasında günlerin uzunluğu kısalmaya başlar. Beyaz gecelerin sonu 16-17 Temmuz olarak kabul edilir.

Bir doğu şehri sayılan Moskova’nın aksine Saint-Peterburg, 5 milyonluk nüfusuyla daha Avrupalıdır ve kuruluş amacı olan “Avrupa’ya açılan kapı” olma misyonunu gerçekleştirmiştir. Ayrıca bir rivayete göre kurulduğu zaman Venedik ve Roma’nın bir sentezi olarak düşünülmüştür. Geniş bulvarları, dingin suları, köprüleri ve çarlık mimarisinin bazı örnekleri, şehrin Kuzey’in Venedik’i olarak anılmasına sebep olmuştur. Şehirdeki Hermitage Müzesi Çarların geniş özel sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapar ve dünyanın en büyük müzelerinden biridir.

Ayrıca Dostoyevski, Puşkin, Anna Akhmatova ve Rimsky-Korsakov’un evleri de müze olarak kullanılmaktadır. Saint Petersburg Rusya’ya entellektüel bir pencereden bakmanızı sağlayacak tam bir Rus klasik romanı gibidir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account