Moskova yılın her mevsiminde başka bir güzeldir. Eğer soğuk kış havaları sizi rahatsız etmiyorsa kış aylarında da seyahat edebilirsiniz. Yoğun kar yağışı ve soğuğa rağmen Moskova'da hayat akmaya devam eder. Moskova trafiği kış aylarında biraz daha sıkıcı olabilir. İlkbahar ve yaz ayları ise Moskova'nın tüm renkleri ile çiçeklerini açtığı zamandır. Uzun yaz günlerinde bu muhteşem şehrin tadını daha iyi çıkartabilirsiniz.
Moskova'da kara iklimi hakimdir. Kışları çok sert ve karlı geçer. Yılın en soğuk ayı Ocak ayıdır. Moskova'da hava sıcaklığı -42.2'lere kadar düşmüştür. Yaz aylarında hava sıcaklığı ortalaması 18 derecedir. Temmuz ve Ağustos ayları oldukça ılıktır.

Rusya Federasyonu’nun başkenti Moskova, 15 milyonluk nüfusu ile ülkedeki iki federe şehirden biridir. İçinden Moskova Nehri geçen bu şehir, dünyanın en yoğun ve mimari açıdan en güzel metro ağına sahiptir. Dünyada Soğuk Savaş’ın hüküm sürdüğü dönemde, komünizmin kalesi, sadece Rusya’nın değil, aynı zamanda tüm Sovyet ülkelerinin de merkezi durumundadır. Moskova, 1980 yaz olimpiyatlarına ve Eurovision 2009’a ev sahipliği yapmıştır.

En çok milyarderin yaşadığı şehir

Moskova’da yaşayan milyarder sayısı diğer dünya şehirlerine oranla oldukça fazladır. En çok milyarderin yaşadığı şehir ünvanına sahip olan Moskova dünyanın en pahalı şehirleri listesinde birinci sırada yer alır. Moskova’nın Türkiye’de üç tane kardeş şehri vardır; İzmir, Alanya ve Adana.

Moskova Rusya’nın birçok eğitim kurumuna ev sahipliği yapmaktadır, Moskova Devlet Üniversitesi sahip olduğu özel mimarideki binası ile en önemlisidir. Şehirde ayrıca belirli sahalarda uzmanlaşmış birçok eğitim kurumu da vardır, Çaykovski Devlet Konservatuvarı en dikkat çekici olanıdır.

Kremlin’in bulunduğu yerde 1156’da savunmaya yönelik ilk toprak ve ahşap tahkimatın inşa edilmesinden sonra Vladimir-Suzdal Prensliği’nin en önemli şehirleri arasına giren Moskova, büyük Moğol istilası sırasında yakıldı. Rus Ortodoks Kilisesi Metropoliti 1326’da merkezini Vladimir’den Moskova’ya taşıdı. Moskova büyük prensleri zamanla çevredeki Rus prensliklerini de kendilerine bağladılar. Moskova 15. yüzyılın ikinci yarısında, birleşik bir Rus Devletinin kurulması döneminde tartışmasız siyasal merkez durumuna geldi.

Sovyet sanayisinin öncüsü

I. Petro’nun başkenti St. Petersburg’a taşımasının ardından Moskova önemini kaybetse de Lenin döneminde başkent tekrar Moskova’ya taşındı. Sovyet iktidarının pekişmesini takip eden yıllarda Moskova geniş çaplı yatırımlarla ülke sanayisine öncülük etti. 1991’de Sovyetler Birliği dağılınca Moskova Rusya Federasyonu’nun başkenti oldu.

Moskova kurulduğu günden beri Rusların askeri, ekonomik, kültür ve sanat merkezi olmuştur. Rus aristokrasisinin yaşadığı ve geliştirdiği tüm değerleri içinde barındıran Moskova büyüleyici bir şehirdir.

Moskova’yı gezerken hiç ummadığınız bir yerde hayatınız boyunca hatırlayacağınız ince sanat eserlerine ve yapılara rastlamanız mümkündür. Dünya edebiyat ve felsefesine yön vermiş, bir çok ekoller yaratmış düşünce insanının bu şehirde nefes aldığını bilmek bile sizlere farklı duygular yaşatır.

Günümüz Moskova’sı son derece kozmopolittir. Uluslar arası ticaretin gelişmesiyle Moskova’da her alanda çeşitlilik artmış ve hayat daha da renkli hale gelmeye başlamıştır. Moskova gece hayatı tüm renkliliği ile parmak ısırtacak cinstendir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account