Bükreş

Kavurucu sıcaklar ve dondurucu soğuklara maruz kalmamak için Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim ayları en ideal zamandır.
Bükreş'te kara iklimi hakimdir. Yaz ayları son derece sıcak ve kurak, kış ayları ise oldukça soğuk geçer. Yaz aylarında hava sıcaklığı 27 - 30 dereceyken kış aylarında -7 - 4 derecelere düşmektedir.

Romanya’nın başkenti olan Bükreş, Romanya Ovasının ortasında, Tuna Nehri’nin bir kolu olan Dâmbovița’nın kıyısında kurulmuştur. Nüfusu 2 milyon civarındadır ve Avrupa Birliği’nin altıncı büyük başkentidir.

Romanya’nın ticaret merkezi

Romanya’nın ticaret merkezi olan Bükreş, son derece planlı ve konut sorununun yaşanmadığı bir şehirdir.

Bükreş’in çok eski bir yerleşim yeri olduğunu gösteren arkeolojik kalıntılar vardır.

Bükreş uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğu’nun hakimiyetinde kalmıştır. Fatih Sultan Mehmet, Vlad’ın müslüman katliamları üzerine 1462’de Eflak üzerine büyük bir sefer düzenleyerek Eflak’ı Osmanlıların bir eyaleti hâline getirmiştir. Böylece Osmanlı idaresine giren Bükreş, hızla gelişerek Eflak’ın başlıca ekonomi merkezi olmuş ve 1659’da başkent yapılmıştır.

Osmanlı İmparatorluğu Bükreş’i mahalli prensler yerine İstanbul’daki Fenerli Rumlardan seçilerek gönderilen yöneticilerle yönetmiştir. 1821’de Tudor Vladimirescu önderliğinde başlayan ayaklanma sonucunda, Fener yönetimine son verildi. 1859’daki ayaklanmadan sonra da Eflak ve Boğdan birleşti ve 1862’de de Bükreş Romanya’nın başkenti ilan edildi. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sonunda Romanya tamamen ayrıldı.

Osmanlı lonca izleri

Bükreş’te bulunan Kürkçüler sokağı ve Eyerciler sokağı gibi bazı sokak isimleri şehirde kurulan loncalardan kalan izlerdir.

Bükreş Romanya’da komünizmin kurulmasının ardından çok hızlı bir şekilde büyümeye başladı. Nikolay Çavuşesku liderliğinde geçen 1965-1989 yılları sırasında şehrin tarihi bölümleri yıkıldı. Çavuşesku zamanında yapımına başlanan Parlamento Sarayı Pentagon’dan sonra dünyanın ikinci büyük binasıdır. Sarayın yapımı için, Bükreş’in tarihi alanı içindeki 19 Ortodoks kilisesi, 6 sinagog, 3 Protestan kilise ve 30,000 tarihi konut yıkılmış. 1984 yılında yapımına başlanan Parlamento Sarayı’nın, İç kısmı halen tam olarak bitirilememiş. Yapımında 20.000 işçi ve 700 mimar çalışmıştır. Bu devasa saray için harcanan paralar Romanya bütçesine ağır yükler getirmiştir.

Bükreş’in kentsel yenilenmesi 2000 yılından sonra devam etmiştir. Bu sefer tarihi merkezinde restorasyon çalışmaları yapılmaya başlanmıştır. Komunizm sonrası şehrin kültürel ve mimari mirası koruma altına alınmaya başlanmıştır.

Bükreş’te Gheorge Gheorghui-Dej Politeknik Enstitüsü ve Bükreş Üniversitesi şehri eğitim ve kültür merkezi haline getirmiştir. Ayrıca, çok sayıda araştırma merkezi ile bilim ve sanat dallarında öğrenim veren yüksek okullar vardır.

Bükreş’te, Osmanlı, Bulgar, Sırp ve Alman mutfağının sentezi olan Romen mutfağının en güzel örneklerini tadabilirsiniz.
Tarihine sahip çıkmaya başlayan Bükreş, sosyal ve eğlence hayatı ile de görülmesi gereken, ortak yönlerimizin çok olduğu bir Avrupa başkentidir.

Bükreş aynı zamanda Ankara’nın kardeş şehridir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account