ROMANYA

Rumen Leyi
Romanya'da sıcaklıklar yazın 30, kışın ise -10 dereceyi görür. Bu nedenle ilkbahar ve sonbahar mevsimleri bu ülkeye gitmek için idealdir. Nisan sonu - mayıs sonu ve ağustos sonu - eylül sonu arasındaki dönemler ziyaret için uygundur. Öte taraftan yaz aylarında Romanya'nın Karadeniz kıyıları oldukça güzeldir. Kış aylarında ise özellikle kayak merkezlerinin bulunduğu yerler tercih edilebilir.
Romanya dört mevsimin yaşandığı bir ülkedir. Bir ucu Karadeniz, diğer ucu Orta Avrupa'ya uzanan Romanya'da, hem ılıman, hem de karasal iklim görülür. Yıl ortalaması sıcaklık 11 derecedir.

İlkbaharda serin geceler ve sıcak gündüzlerin yaşandığı Romanya'da, yaz ayları oldukça sıcak ve güneşlidir. Bu mevsimde Bükreş'te ortalama sıcaklık 28 derece iken, güneye inildikçe sıcaklıklar 35 dereceye kadar çıkar. Kış aylarında ise ortalama sıcaklık -2 derecenin de altındadır. Sonbahar aylarının az yağışlı ve serin geçtiği Romanya'da, yazın yağmur yağışları görülür. Yağış oranı batıdan doğuya gittikçe azalır. En çok yağmur yağan ay ise hazirandır.
Rumence

Merkez Avrupa’nın güneydoğusunda yer alan Romanya; Bulgaristan, Ukrayna, Moldova, Macaristan ve Sırbistan ile komşudur. Romanya aynı zamanda, Karadeniz’e kıyısı bulunan ülkelerden de biridir.

Yaklaşık 20 milyon nüfusuyla Avrupa Birliği’nin en kalabalık yedinci ülkesidir. Ülkenin başkenti Budapeşte ise, Avrupa Birliği’nin en büyük altıncı şehri konumundadır. Volga’nın ardından Avrupa’nın en uzun nehri olan Tuna Nehri Almanya’dan çıkıp 2 bin 857 km yol katettikten sonra Romanya’da denize dökülür. Tuna Nehri aynı zamanda Romanya’nın güney sınırlarını da belirler.

42 bin yıllık insan fosili

Avrupa’da 42 bin yıl ile en eski insan fosillerinin bulunduğu ülke olan Romanya M.S. 100 yılından itibaren Roma akınlarına maruz kalmış ve 165 yıl Roma egemenliğinde kalmıştır. Günümüzde ülkenin dili olan Rumence’nin Roma diliyle yaşanan etkileşimden sonra ortaya çıktığı düşünülmektedir.

İlk defa 14. yüzyılda devlet olabilen Rumenler, 1320 ve 1352 yıllarında sırasıyla Eflak ve Boğdan Beylikleri’ni kurdular. 1541 yılında Osmanlı egemenliğine giren Romanya, ancak 18. yüzyılın sonlarına doğru yeniden bağımsız bir devlet olabilmiştir. 1946 yılında yapılan seçimlerde yüzde 70 çoğunlukla iktidara gelen komünistler, Çavuşesku iktidarının devrildiği 1989 yılına kadar ülkeyi yönettiler. Özellikle 1967 yılında iktidara gelen Çavuşesku, Romanya tarihinde iz bırakmış son derece önemli bir figürdür. 1989 yıında batı destekli bir ayaklanmayla iktidardan indirilen Çavuşesku, eşi Elena ile birlikte 2 saatlik göstermelik bir yargılama sonucunda sokak ortasında infaz edilmiştir.

Serbest piyasa ekonomisine geçişle birlikte ekonomik alanda ilerlemeler sağlayan Romanya’da özellikle hizmet sektrörü ön plana çıkıyor. Yanısıra, Otomotiv (Dacia), makina ve elektrik enerjisi gibi sektörler ülkedeki başlıca ekonomik etkinlik alanlarını oluşturuyor. Orta – üst gelire sahip ülkeler kategorisinde gösterilen Romanya, 2004’ten beri NATO, 2007’den beri ise Avrupa Birliği üyesidir. Ülke halkının yüzde 90’ı Ortodoks’tur. Zengin bir tarihi ve kültürü bulunan Romanya, dünya çapında etkili sanatçılar, müzisyenler, mucitler yetiştirmiştir. Turizm potansiyeli ise oldukça yüksektir.

Günümüzde 400 milyar doların üzerinde bir GSHM’ye sahip olan Romanya’da, kişi başına düşen ortalama gelir 20 bin dolar civarındadır. Ülke, AB üyesi olmasına rağmen henüz ortak dolaşım sistemi Schengen ve ortak para birimi euroya dahil değildir.

Romanya, otantik ve doğal çevresi, derin kültürü ve Orta Çağ’dan kalma muhteşem şehirleriyle görülmeyi hak eden bir ülkedir. Romanya’nın tarhi ve turistik zenginliğini görmek isteyen milyonlarca turist her yıl bu ülkeye akın etmektedir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account