POLONYA

Polonya her mevsim ziyaret edilebilecek bir destinasyondur ancak en popüler gezi zamanları haziran-eylül arasındaki dönemdir. Özellikle yaz aylarında çok sayıda festival ve turistleri çeken açık hava etkinlikleri düzenlenir. Kış aylarında günler kısa ve soğuk olsa da, hem kayak yapıp, hem de şehri keşfetme fırsatı bulabilirsiniz.
Polonya genellikle ılıman bir iklime sahiptir. Ülkenin kuzeyinde ve batısınd Okyanus İklimi hakimdir. Yaz ayları ortalama sıcaklıkların 10-30 derece arasında seyrettiği Polonya'da, kış ayları soğuk geçer. Kış aylarındaki ortalama sıcaklık sie 3 derece ile -6 derece arasında değişir. Yağışlar özellikle doğuda yıl geneline yayılır; kış ayları yaz aylarına göre daha kuraktır.

Polonya'nın en sıcak bölgesi ülkenin güney batısında bulunan Lower Silesia'dır. Burada yazın sıcaklık 24-32 derece arasında değişir. Bazı zamanlar sıcaklığın 39 dereceye çıktığı da olur. Polonya'nın en sıcak şehri ise Tarnów'dur. Bu şehirde yazları ortalama sıcaklık 20 derecedir.
Lehçe

Dinamik başkent Varşova ile birlikte, Kraków ve Gdańsk gibi Orta Çağ şehirlerinin ülkesi Polonya, ormanları, nehirleri ve gölleri ile de önemli ve güzel bir ülkedir.

2. Dünya Savaşı’nın en canlı tanıklarından

Polonya, tarihi 1000 yıl geçmişe dayanan bir ülke olsa da, asıl anlamını ikinci dünya savaşı ile birlikte kazanmıştır. Alman Nazi devletinin İkinci Dünya Savaşı’nı başlattığında saldırdığı ilk ülke olan Polonya, aynı zamanda, Hitler’in Yahudileri katletmek için kurduğu Auschwitz Kampı’nın da bulunduğu ülkedir. Hitler’in Polonya’da yaptığı soykırımlara dair anıtları ve izleri ülkenin her tarafında görmek mümkündür. Ülke, Sovyet Kızılordu tarafından özgürleştirilinceye kadar çok büyük katliamlara ve acılara uğramıştır.

İkinci Dünya Savaşı’nın bitiminden, Doğu Bloku’nun dağıldığı 1989 yılına kadar sosyalist sistemle yönetilen Polonya, bu tarihten sonra yeniden kapitalist/liberal ekonomiye geçiş yapmıştır. 1994 yılında Avrupa Birliği ile üyelik görüşmelerine başlayan ülke, 1996’da birliğe üye olmuş, 2004 yılında ise AB’ye katılmıştır.

Günümüzde 38.5 milyon nüfusuyla Polonya, dünyanın en kalabalık 34’üncü, Avrupa Birliği’nin ise en kalabalık 6’ncı ülkesidir. 2015 yılında Gayri Safi Milli Hasılası 490 milyar doları aşması beklenen Polonya’da, kişi başına düşen ortalama gelir ise 12 bin dolardır. Bir Schengen ülkesi olan Polonya, ortak para birimi euroya dahil değildir. Topraklarının yarıya yakını ekime elverişli olan Polonya’da patates, şekerpancarı, çavdar, buğday, arpa üretilir; domuz ve sığır yetiştirilir.

Polonya’nın krallık dönemindeki başkenti Krakov, çağlara tanıklık eden bir mimari laboratuvardır adeta. Neredeyse mükemmel bir şekilde korunmuş gotik mimarinin üstüne, Rönesans, Barok ve Çağdaş mimari de eklenince ortaya mükemmel bir mimari çıkarmıştır.

Polonya mutfağı çok büyük oranda yerel malzemelerden yapılan yemeklerden oluşur. Domuz eti, lahana, mantar, pancar, soğan, ördek, kaz, ringa balığı hatta bizon, Polonya mutfağının temel yiyeceklerini oluşturur.

Katolik bir ülke olan Polonya’da halk oldukça dindardır. Muhafazakarlığın oldukça yüksek olduğu Polonya’da insanların yüzde 75’i eşcinsel evliliklere ve eşcinsellerin evlat edinmesine karşıdır. Katolik olanların yüzde 90’ı düzenli olarak kiliseye gider.

Avrupa Birliği’ne girdikten sonra Polonya’yı ziyaret eden insan sayısında hızlı bir artış yaşanmaya başladı. Buna bağlı olarak da ülkenin turizmden el ettiği gelir hızla arttı, hizmet sektörü gelişti. Kayaktan yelkene, dağ yürüyüşünden eko turizme, kültür ve sanata kadar geniş bir yelpazede ziyaretçilerine ürünler sunan Polonya, aynı zamanda hatırı sayılır düzeyde de iş turizmi ziyaretçisi alıyor.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account