Budapeşte

Budapeşte'de sıcaklığın en yüksek olduğu aylar temmuz ve ağustos olsa da, bu aylarda hem şehir çok kalabalık olur, hem de yer bulmak sıkıntılıdır. Bu nedenle mayıs, haziran ve eylül ayları gezmek için idealdir.
Budapeşte’de Büyük Macaristan Ovasının sert kara iklimi ile Transtuna’nın bol yağışlı iklimi arasında bir geçiş iklimi hüküm sürer. Budapeşte'de kış ayları karasal iklime göre biraz fazla ılıman geçer. Kasım-mart arası dönem soğuk olabilir ve şehir çok az güneş görür. Kar yağışı sıkça görülür ve kış aylarında gece sıcaklıkları -10 dereceye kadar düşebilir. Gündüzleri ise -2'ye kadar düştüğü olur. Mart-nisan aylarını kapsayan ilkbahar döneminde ise sıcaklıklar bir anda yükselir. Bu aylarda gündüz sıcaklığı 16, gece sıcaklığı ise 7 derece civarında seyreder. Yaz aylarında ise ortalama sıcaklık 26 dereceyi aşar. Sonbahar'da ise ortalama sıcaklık gündüzleri 15 derece civarındadır.

Macaristan’ın politik, ekonomik, ticari, kültürel ve ulaşım anlamında merkezi, aynı zamanda başkenti olan Budapeşte, 1.7 milyon nüfusuyla Avrupa’nın önde gelen kentlerinden de biridir. Budapeşte metropolitan bölgesinin nüfusu ise 3.3 milyondur. Tuna Mehri’nin iki yakasındaki Budin ve Peşte şehirlerinin 1873 yılında birleşmesi sonucu oluşan Budapeşte, tarih, kültür ve sanat şehridir.

Moğollar’ın gelişi

Macarların yerleştiği 9. yüzyıla kadar Keltler ve Romalılara ev sahipliği yapan Budapeşte’deki Macarların ilk yerleşim yerleri Moğollar tarafından talan edildi. Yeniden inşa edilen şehir, Rönesans döneminin kültür merkezlerinden biri haline geldi. Mohaç Savaşı’nın ardından 150 yıl boyunca Osmanlı egemenliğinde kalan Budapeşte, 18. ve 19. yüzyıllarda bir refah dönemine girmiştir. Budin ve Peşte’nin birleşmesinden sonra global bir kent haline gelen Budapeşte, aynı zamanda Avusturya Macaristan İmparatorluğu’nun da ikinci başkenti olmuştur.

Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri

Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olarak gösterilen Budapeşte, sahip olduğu geniş dünya kültür mirası bölgeleri, Tuna Nehri, Buda Kalesi, Andrássy Caddesi, Kahramanlar Meydanı, Milenyum Yeraltı Demiryolu, dünyanın ikinci en eski metro hattı, dünyanın ikinci en büyük sinegogu ve üçüncü en büyük parlamento binası ile göz kamaştıran bie şehirdir. Euromonitör tarafından dünyanın en popüler 25, Avrupa’nın ise en popüler 6. kenti olarak gösterilen Budapeşte, yılda 5 milyona yakın insan tarafından ziyaret edilmektedir.

Orta Avrupa’nın finanas merkezi olarak kabul edilen Budapeşte, MasterCard’ın ‘Gelişen Pazarlar Endeksi’nde merkez veya Doğu Avrupa’nın en yaşanabilir kenti seçilmiştir. Şehir ayrıca, Conde Nast Traveler tarafından dünyanın en güzel ikinci; Avrupa’nın ise en huzurlı 7. kenti kenti seçilmiştir.

Avrupa Inovasyon Enstitüsü’nün merkezine ev sahipliği yapan Budapeşte, Çinlilerin yutdışındaki ilk ‘Yatırım Destekleme Ajansı’nı açtıkları şehir unvanına sahiptir. Biri Merkez Avrupa Üniversitesi olmak üzere 18 tane üniversiteye sahiptir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account