MACARİSTAN

Forinti (HUF)
Macaristan'ı ziyaret etmek için en güzel aylar yaz aylarıdır. Türkiye ile kıyaslandığında oldukça serin gelir. Ancak Macaristan mayıs - eylül arasındaki tüm aylarda ziyaret edilebilir.
Macaristan'da, yazları sıcak, düşük nemli ve sık sık sağanak yağmurların görüldüğü, kışların ise hafif soğuk ve karlı geçtiği karasal iklim hakimdir. Gün ve yıl içinde sıcaklık farkı oldukça fazladır. Yaz aylarında sıcaklık 20 derece civarında seyrederken, kış aylarında sıcaklık -3 ile -7 arasında değişir. En çok yağmur düşen ay ise kasımdır.
Macarca

Schenge’e dahil

10 milyon nüfuslu bu Orta Avrupa ülkesi, batıda Avusturya ve Slovenya, kuzeyde Slovakya, doğuda Romanya ve Ukrayna, güneyde Sırbistan ve Hırvatistan ile komşudur. Başkenti ve en büyük şehri Budapeşte olan Macaristan, Avrupa Birliği, OECD ve NATO üyesidir. Ülke aynı zamanda, Schengen sistemine dahildir.

Birbirini takip eden Keltler, Romalılar, Hunlar, Slavlar, Gepidler ve Avarların ardından 9. yüzyılda büyük prens Arpad tarafından Macaristan’ın temelleri atılmıştır. 15. yüzyılda orta güçte bir devlet haline gelen Macaristan, Osmanlı İmoaratorluğu ile yaptığı Mohaç Savaşı’nı kaybetmesinin ardından 150 yıl boyunca (1541 – 1699) Osmanlı’nın işgali atında yaşamıştır.

40 yıl sosyalist yönetim

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından 1947’de sosyalist sisteme geçen Macaristan, yaklaşık 40 yıl boyunca bu sistemle yönetilmiştir. 1989 yılında sosyalist sistemin yıkılmasının ardından uzun yıllar ekonomik krizler yaşayan Macaristan 2003 yılında yapılan referandumla Avrupa Birliği üyeliğini kabul etmiştir.

Macaristan, dinamik ve sanayi ağırlıklı bir ekonomiye sahiptir. Ülkedeki başlıca ekonomik etkinlik alanları, madencilik, metalurji, yapı malzemeleri, işlenmiş gıdalar, kimyasallar (özellikle ilaç) ve motorlu araçlar olarak sıralanabilir. Ülkede en yaygın yetiştirilen tarım ürünleri ise buğday, mısır, ayçiçeği, patates, şeker ve pancarıdır. 2014 rakamlarıyla 225 milyar dolar gayri safi milli hasılaya sahip olan Macaristan’da kişi başına düşen ortalama gelir 21 bin dolar civarındadır.

Dünyanın en büyük termal mağara sistemine ve dünyanın ikinci en büyük termal gölü

Macaristan aynı zamanda hızlı gelişen bir turizm ülkesidir. 2013 rakamlarına göre 10 milyon 600 bin turist ağırlayan Macaristan, dünyanın en büyük termal mağara sistemine ve dünyanın ikinci en büyük termal gölüne sahiptir. Ülkede hem demiryolu ve hava yolu, hem de kara yolu ulaşımı oldukça gelişkindir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account