İnsanlar genellikle Prag'ı haziran - temmuz - ağustos aylarında ziyaret etseler de, Prag'ı gezmek için en güzel dönemler, ilbaharın sonları ile sonbaharın başlarıdır. İklim harikadır. Yine her yerde turist vardır ama yaz aylarındaki kadar kalabalık değildir. Ancak Prag kışın da çok güzel bir şehirdir. Özellikle Christmas kutlamaları görmeye değerdir.
Prag'da, okyanus iklimi ile nemli karasal iklim etkilidir. Kış ayları son derece soğuk geçer ve sıcaklık sıfır derece dolayında seyreder. Kasım ayından mart ayının sonuna kadar karla kaplı olan Prag, yaz aylarında güneşlidir ve ortalama sıcaklık 24 derece civarındadır.

Yaz aylarında bol yağışın görüldüğü Prag'da, hava durumunu kestirmek biraz güçtür. Her şey bir anda değişebilir. Prag ayrıca oldukça rüzgarlı bir şehirdir.

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag çalkantılı tarihi geçmişine rağmen son yıllarda çok büyük ilerleme kaydetmiş bir kenttir. Patlama yaşanan turizm sektörü ve bir sanayi kenti olması nedeniyle Prag, ülkenin en ileri ve en zengin kenti durmuna gelmiştir. Minimum işsizlik oranı, ağzına kadar insan dolu aışveriş merkezleri, gelişkin metro sistemi, spor merkezleri ve çok katlı sinemaları ile göz alıcı, yaşayan bir şehirdir Prag.

Üç mimari tarz

Avrupa’nın en büyük 14. kenti olan Prag, ülkenin kuzey bastısında yer alır. Vltava Nehri’nin içinden geçtiği şehirde, 1 milyon 240 bin insan yaşamaktadır. 1.100 yıldır merkez Avrupa’da önemli bir ekonomik ve kültürel merkez olma özelliği taşıyan Prag, ilk başta Roma mimarisi ile inşa edilmiş, daha sonra gotik ve rönesans mimarisi ile gelişimine devam etmiştir. Prag, Kutsal Roma İmparatorluğu’na başkentlik de yapmıştır.

Başka isimleri de var

“Altın Şehir”, “Doksanların Sol Bankası”, “Masal Şehri”, “Şehirlerin Anası” ve “Avrupa’nın Kalbi” gibi isimlerle anılan Prag, 1939 yılında Alman Nazi Orduları tarafından işgal edildi ve Sovyet ordularının kenti özgürleştirdiği 1945 yılına kadar da Nazi işgali altında kaldı. Savaşın ardından komünizm sistemine geçen Prag, 1989 yılına kadar komünizmle yönetildi.

Pek çok kültürel değer var

Prag, 20. yüzyıldaki yıkım ve savaşlardan ayakta kalabilmiş pek çok kültürel değere ev sahipliği yapar. Prag Kalesi, Charles Köprüsü, Eski Kent Meydanı, Yahudi Mahallesi, Lennon Duvarı, Petrin Tepesi ve Prag Astronomi Saati bunlardan sadece birkaçıdır. Prag’ın tarihi şehir merkezinin önemli bir kısmı 1992 yılından beri UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır.

Avrupa’da en çok turist alan 5’inci şehir

Prag, 10’dan fazla büyük müze, çok sayıda tiyatro, galeri, sinema ve başka tarihi segilere ev sahipliği yapan zengin bir kenttir. Hem tarihi, hem de mimari açıdan görülmeyi hak eder. Prag’ın modern ulaşım sistemi, kent içinde hareket etmeyi kolaylaştırır. Yılda 4.5 milyona yakın turistin ziyaret ettiği Prag; Londra, Paris, İstanbul ve Roma’nın ardından, en çok ziyaret edilen 5’inci Avrupa kentidir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account