ÇEK CUMHURİYETİ

Çek korunası
Çek Cumhuriyeti dört mevsim güzeldir. Ancak gezmek için sıcaklık bakımından en uygun zamanlar yaz aylarıdır.
Çek Cumhuriyetinde karasal iklim görülür. Yazlar serin; kışlar soğuk, bulutlu ve yağışlıdır. Yaz ortalama sıcaklığı 21 derecedir. Kışın ise sıcaklık genelde sıfırın altında olup kar yağışı görülür.
Çekçe

Çek Cumhuriyeti Orta Avrupa’da denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Kuzeyinde Polonya, batısında Almanya, güneyinde Avusturya, doğusunda Slovakya tarafından çevrili olan ülkenin % 30’u ormanlarla kaplıdır.

Çekoslavakya’dan sonra Çek Cumhuriyeti

Çekoslavakya, Birinci Dünya Savaşı sonunda Avusturya-Macaristan İmparatorluğunun parçalanması neticesinde kuruldu. Çek Cumhuriyeti ise, Çekoslovakya’nın 1993’te ikiye bölünmesiyle ayrı bir devlet haline geldi.

Bohemya ve Moravya bölgelerinden oluşan ülkenin başkenti ve en büyük şehri Prag, aynı zamanda ülkenin en ilgi çeken turizm merkezidir.

Son rakamlarla 2012’de ülke ekonomisinin en önemli sektörleri: endüstri (31.0 %), toptan ve perakende ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmetleri (% 19.5) ve kamu yönetimi, savunma, eğitim, insan sağlığı ve sosyal çalışma faaliyetleri (% 15.3)’dir.

Çek Cumhuriyeti, ürettiği madenlerin ülke ihtiyacını karşılamaması sebebiyle maden ithal eder. Doğu bloku ülkelerinin makina, kimyevi madde, silah, tekstil ürünü ihtiyaçlarının büyük bir kısmını Çek Cumhuriyeti karşılar. Ülkenin ana ihracat ve ithalat ortakları Almanya, Polonya ve Slovakya’dır. 2012 yılına ait son nüfus bilgisi 10 milyon 505 bin olan Çek Cumhuriyeti, 2004’te Avrupa Birliği üyeliğine kabul edildi. Çek Cumhuriyeti 2007’den beri Şengen üyesidir. Avrupa Parlamentosunda 21 koltuğa sahip olan ülke, 2009 yılında Avrupa Birliği Konseyi Başkanlığı yaptı.

Çek Cumhuriyeti nüfusunun % 60’ı ateisttir. Kullanılmayan kilise ve manastırların bazıları konser salonu veya müze olarak kullanılıyor. Bohemya toplumu müziğe ve beden eğitimine önem verir. Ülkenin milli sporu buz hokeyidir.

Kara ve demir yolları oldukça gelişmiş olan Çek Cumhuriyeti’nde demir yollarının dörtte birinde elektrikli trenler çalışır. Ülkede Prag ve diğer bölge merkezleri birbirine hava yolu ile bağlıdır.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account