Yaz ayları, günlerin daha uzun olması ve ortalama sıcaklığın 27 derece olması nedeniyle gezmek için en uygun mevsimdir. Ayrıca park ve bahçeler de en güzel görünümünü yazın alır.
Sofya'nın iklimi, soğuk kışlar ve nispeten soğuk yazlara göre ılıman karasal iklimi özelliği taşır. Ocak ayının ortalama sıcaklığı -1 dereceyken, temmuz ayı ortalama sıcaklığı 20 derecedir.

Bulgaristan’ın başkenti ve en büyük şehri Sofya, binlerce yıl önce kuruldu. Şu anda ülkenin kültürel ve ekonomik merkezi olarak büyümeye devam eden Sofya, 1 milyon 250 binlik bir nüfusa sahiptir.

Ülkenin batı kısmında, Sofya Ovası ve Vitoşa Dağı’nın eteklerinde yer alan Sofya, deniz seviyesinden 550 metre yüksekliktedir. İklimi, soğuk kışlar ve nispeten soğuk yazlara göre ılıman karasal iklimi özelliği taşır. Ocak ayının ortalama sıcaklığı -1 dereceyken, temmuz ayı ortalama sıcaklığı 20 derecedir.

Stratejik bir noktada bulunan Sofya, Tuna kıyısı ve Akdeniz kıyıları arasında uzanarak Yakın Doğu ve Orta Doğu ile bağlantı kurar. Diğer yandan da Adriyatik ve Karadeniz ile bağlantı kurar.

Binlerce yıllık yerleşim merkezi

Sofya binlerce yıllık bir yerleşim merkezidir. M.Ö. 8. yüzyılda buraya yerleşen Trak kabileleri, kaplıcaları onuruna buraya Serdika veya Serdonpolis ismini vermişlerdir. M.Ö 1. yüzyılda ise Serdika, Romalılar tarafından ele geçirilerek bir Roma kentine dönüştürülmüş. M.S. 98-117 yılları arasında egemen olan İmparator Marcus Ulpius Trajan, kente kendi ismini (Ulpia Serdika) vererek buranın, bölgenin idari merkezi olmasını sağlamıştır.

Yaklaşık 175 yıllarında şehri korumak için 4 tane gözetleme kulesi inşa edildi ve 5. ve 6. yüzyıl boyunca buraya ikinci bir dış mustahkem duvarı eklendi. Büyük Justinianus zamanında (527-565) ikinci gelişim dönemine giren kenti, 9. yüzyılın başında Bulgar Han Krum ( 803-814) işgal etti. Han Omurtag döneminde (814-831) Birinci Bulgar İmparatorluğu’nun (7.-9. yy) ayrılmaz bir parçası haline gelen şehir, şu anda merkezi stratejik konumu nedeniyle Sredets (merkez) olarak adlandırılıyor.

Sredets, 1018-1094 yılları arasında Bizans egemenliği altındaydı, ancak yine de önemli bir stratejik, ekonomik ve kültürel bir merkez olarak kaldı. Kent, İkinci Bulgar İmparatorluğu (1185-1393) zamanında dar, kalabalık sokaklarıyla büyük bir Orta Çağ kenti görünümünü aldı. Son olarak 14. yüzyılın sonundan itibaren Aziz Sofia Bazilikası onuruna bugünkü ismini aldı. Justinianus (527-565) döneminde kurulan Aziz Sofia Bazilikası, başkentin en eski kiliselerinden biridir.

Seçeneklerle dolu başkent

Sofya, 1382 yılında Osmanlılar’ın eline geçti. 1878’de tekrar serbest bırakılan kent, Bulgar ulusunun başkenti ilan edildi. II. Dünya Savaşı’nda Almanlar tarafından işgal edildiğinde büyük yıkıma uğrayan Sofya’yı 1944’te SSCB birlikleri kurtardı.

Çok sayıda müzesi olan şehir kaplıcalarıyla da ünlüdür. Sebze meyve bahçeleri ve mandıralarla çevrili şehir aynı zamanda önemli bir sanayi merkezi durumundadır. Batısında yer alan kömür madenleri, makine, dokuma, deri, kauçuk ve kimyasal madde fabrikaları; öne çıkan başlıca sanayi kollardır.

Sofya, uzun ve maceralı geçmişine ait çok değerli birçok anıta sahiptir. Kentin ,2. ve 4. yüzyıllardaki Serdika ve Sredets ismiyle anıldığı günlere ait sokaklara dair kalıntıları Doğu Kapısı’nda keşfedebilirsiniz. Bu kalıntılar, Başkanlık Sarayını Bakanlar konseyine bağlayan alt geçitte sergilenmektedir. Çevresindeyse geleneksel Bulgar hediyelik eşyaları ve gül suyu satan dükkanlar bulunur.

Ülkenin başkenti olmasından dolayı Sofya sürekli önemli kültürel ve müzikal etkinlikler, konferanslar ve spor müsabakalarına ev sahipliği yapar. Ulusal Kültür Sarayı, kentin futbol stadyumları ve büyük salonları ve ünlü kişileri ve grupları tarafından verilen konser ve gösteriler için mekanları vardır. Uluslararası kongreler için tercih edilen şehrin her ihtiyaca yönelik olanaklar sunan pek çok salonu ve merkezi bulunmaktadır.

Başkentte açık yüzme havuzları, tenis kortları, spor salonları, modern ve spor salonları ve parklar gibi spor ve eğlence olanakları çok ve çeşitlidir. Şehir stadyumları büyük takımlar arasında oynanan maçlarla binlerce futbolseveri buraya çeker. Yaz aylarında piknikçi ve yürüyüşçüler için cazibe merkezi olan Vitoşa Dağı, kış aylarında da kayakçılar için popülerdir.

Sofya Havaalanı bütün büyük Avrupa kentlerine ulaşım için uygun bağlantılar sunar. Merkez tren istasyonu ve otobüs terminali yolcularına da ülkenin tüm destinasyonlarına uygun ulaşım olanakları bulunur.

Her büyük kent gibi Sofya’da da her zevke uygun seçenekler bulunur. Uluslararası otel zincirlerinin bir parçası olanlar da dahil olmak üzere, pek çok lüks otel vardır. Pansiyonlar ve daha küçük aile misafirhanesi konusunda da birçok çeşit bulunur.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account