BELARUS (BEYAZ RUSYA)

Beyaz Rusya rublesi (BYR)
Yılın her dönemi gezilebilecek bir ülke olan Belarus, sıcaklıkların 25 derecenin üstüne çıkmadığı yaz döneminde daha keyifli olabilir.
Kışların soğuk, yazların ise serin ve nemli geçtiği Belarus'ta kara ve deniz iklimi arasında geçiş yaşanır. Ülkenin yaz ortalama sıcaklığı 18 derece iken, kış ortalama sıcaklığı -4--8 derecedir.
Beyaz Rusça, Rusça

Eski bir SSCB ülkesi olan Belarus; batıda Polonya, kuzeybatıda Litvanya, kuzeyde Letonya, doğuda Rusya Federasyonu ve güneyde Ukrayna ile komşu olan bir Kuzey Avrupa ülkesidir. 20. yüzyıla kadar Belarus, Polotsk Prensliği, Litvanya Büyük Dükalığı, Lehçe-Litvanya Birliği ve Rus İmparatorluğu da dahil olmak üzere birçok ülkenin egemenliğine girdi. Rus Devrimi’nin ardından Belarus Halk cumhuriyeti olarak bağımsızlığını kazanan ülke, daha sonra Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin kurucu üyelerinden biri oldu ve Beyaz Rusya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti adını aldı. Belarus, Polonya-Sovyet savaşında topraklarının neredeyse yarısını kaybetti. 2. Dünya Savaşı’nda ise nüfusunun üçte birini ve ekonomik kaynaklarının yarısından fazlasını kaybetti. Savaş sonrası dönemde tekrar gelişen ülke, 1945 yılında Sovyetler Birliği ve Ukrayna Sovyet Cumhuriyeti ile birlikte Birleşmiş Milletler’in kurucu üyesi oldu.

Sovyetlerden sonra

Sovyetler Birliği dağıldığı dönemde Beyaz Rusya 25 Ağustos 1991’de bağımsızlığını ilan etti. Bağımsızlık sonrasında Belarus, Sovyet döneminden kalan politikaları büyük ölçüde devam ettirdi. 2000 yılında Belarus ve Rusya, daha fazla işbirliği için bir anlaşma imzaladı.

Beyaz Ruslar’ın kökeninin 6.-8. yüzyıllar arasında Sibirya’dan gelen kavimlere dayandığı düşünülür. Bölgedeki Fin-Ogur kültürüyle kaynaşan halk, zamanla Ruslaştı ve Slavlaştı.

Belarus, hukuk sisteminde ölüm cezasının yer aldığı ve uygulandığı tek Avrupa ülkesidir.

Belarus nüfusunun yüzde 70’inden fazlası kentsel alanlarda yaşamaktadır. Ayrıca ülke nüfusunun yüzde 80’den fazlası etnik olarak Beyaz Rus, geri kalanlar ise Rus, Polonyalı ve Ukraynalı azınlıklardan oluşur. 1995’te yapılan bir referandumla ülkede Beyaz Rusça ve Rusça olmak üzere iki resmi dil kullanılıyor.

Yaklaşık 208 bin kilometre kare yüzölçümüne sahip olan Belarus’ta çok sayıda bataklık bulunur.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account