Çok küçük bir köy olan Schengen'e Mayıs - Ekim ayları arasında gidebilirsiniz. Kış ayları son derece sessiz ve soğuk gelebilir.
Çok küçük bir köy olan Schengen'de Lüksemburg'ta hakim olan iklim hissedilir. Deniz etkisinin ülke içine kadar sokulması nedeniyle ılıman bir iklime sahiptir.

Schengen'de yazlar ılık geçer, kış aylarında ise sıfır dereceler hissedilir. Kış ayları yağışlıdır.

Avrupa Birliği vize uygulamasına adını veren Schengen, güneydoğu Lüksemburg’da küçük bir köydür. Schengen ile birlikte birkaç köyün oluşturduğu komünün nüfusu ise 4 bin civarındadır.

Schengen; Lüksemburg, Almanya ve Fransa sınırlarının kesiştiği noktada Lüksemburg sınırları içinde Moselle nehrinin kıyısında kurulmuştur. Avrupa Birliği vize sisteminin temeli olan Schengen Antlaşması’na adını vererek tüm dünyada bilinir hale gelmiştir.

Başkent Lüksemburg’a yaklaşık 40 kilometre mesafedeki Schengen, yılın her mevsimi turistlerin uğrak yeri haline gelmiştir. Köyde yaşayan yaklaşık 600 kişi daha çok turizm ve şarapçılıkla uğraşıyor.

Kasabada turistlere hizmet veren tek otel, 14. yüzyıldan kalma eski bir şatonun restorasyonu ile faaliyete geçirilmiş Chateau de Schengen adlı butik oteldir. Otel, çeşitli toplantılar ve konferanslar için de kullanılıyor.

Moselle nehri kenarında ve üzüm bağlarının ortasında çok güzel bir doğaya sahip olan Schengen’den, iki ayrı köprüyle Fransa’ya ve Almanya’ya geçilebiliyor. Beş dakika içerisinde yürüyerek üç ayrı ülkede bulunma şansına sahipsiniz.

Şarapçılık Schengen’in ana geçim kaynağı ve turizm sektöründe çalışmayan köylülerin tamamı şarapçılıkla uğraşıyor. Köye girişte yer alan tepenin eteklerine kadar üzüm tevekleriyle dolu olması her gideni etkiliyor.

Köyde, Schengen Antlaşması anısına üç sütunlu özel bir demirden yapılmış ve üzerinde ülkeleri temsil eden yıldızlar yer alan Schengen Antlaşması Anıtı da bulunuyor.

Schengen Vizesi

Avrupa Birliği’nde iç sınırları kaldırıp dış sınırları daha çok güçlendirerek serbest dolaşım bölgesindeki vatandaşların güvenliğini arttırmayı amaçlayan Schengen Antlaşması, 14 Haziran 1985 tarihinde imzalandı. Antlaşmaya göre dış sınırlar sadece kara sınırıyla kalmayıp, hava ve gümrük kapılarını da kapsıyor.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account