Tatilinizi kış sporlarıyla da değerlendirmek istemediğiniz sürece Basel'i ziyaret etmek için en uygun zaman yaz mevsimidir. Yürüyüş ve çevreyi gezmek yılın özellikle bu döneminde daha keyiflidir. Şarkı ve dans karnavalları ve konserlerine katılmaktan keyif alacaksınız.
Konumu nedeniyle Ren Vadisi son derece ılıman bir iklim oluşturur. Kentte Orta Avrupa iklimi etkisiyle ılıman iklim hakimdir. İlkbahar ortalama sıcaklığı 10 derece, yaz ortalaması 19 derece, sonbahar 11, kışın ise 2 derecedir. Yaz sıcaklığı 35 dereceye kadar varabilir. Ancak nem oranının düşük olması nedeniyle en yüksek sıcaklıklarda bile hava çok güzeldir. Kışın sık sık kar yağar ancak uzu süre yerde kalmaz.

İsviçre’nin en zengin şehri Basel, ülkenin kuzeybatısında yer alıp, Almanya ve Fransa’nın komşusudur. 190 bin civarındaki nüfusuyla ülkenin en büyük üçüncü şehridir. Resmi dili Almanca olan bölgede Fransızca ve İngilizce de yaygın olarak konuşulur.

Ren Nehri’nin ikiye böldüğü şehrin bir yakasına Büyük Basel, diğer yakasına da Küçük Basel denir.

Bol miktarda müzesiyle ve Avrupa’nın en iyi kış festivaliyle Basel, özellikle sanat ve çağdaş kent tasarımı sevenler için cazip bir duraktır. Şehirdeki etkinlikler yıl boyunca Ren Nehri’nin güney kıyısında, çekici Eski Şehri de içeren Grossbasel (Büyük Basel) bölgesinde yoğunlaşır. Nehir üzerinde yer alan Kleinbasel (Küçük Basel) bölgesi, bu zengin şehrin işçi sınıfına ev sahipliği yapmaktadır.

Fransa ve Almanya sınırında yer alan Basel, Orta Çağ boyunca yoğun bir ticaret merkezi olarak gelişmiştir. Basel, tarih öncesinde Keltler tarafından işgal edilmiştir. Kentin elverişli stratejik konumu nedeniyle Romalılar, M.Ö 30 yılında şu anda katedralin yer aldığı tepeyi askeri güçleri için merkez olarak kullandı. Kentin gelişmesinde, 1460 yılında üniversite kurulmasının kilit rolü vardır. Avrupa’nın en büyük düşünürlerinin Basel’e gelmesiyle şehir, gerçek bir hümanizm ve basım- yayım merkezi oldu.

Şehir, Rönesans Dönemi’nde hareketin en büyük kentlerinden biriydi (Erasmus burada yaşadı ve öldü). Basel Üniversitesi bu dönemde kuruldu ve o zamandan beri şehir, İsviçre’nin gelişen iş ve ticaret merkezi olmaya devam ediyor. Bu başarı hikayesi dünyada ilk beşin arasında olan ilaç ve kimya şirketlerinin global başarıları üzerine kurulmuştur.

Onların ardından, birçok yaşam bilimi bölgede oldukça dinamik bir ekonomik ortam oluşturdular.
Basel ayrıca başarılı bir sergi ve kongre kentidir. Dünyadaki ilk halk Sanat Müzesi de dahil 20’nin üzerinde müzeye ev sahipliği yapar.

İsviçre’nin futbol şampiyonalarının en başarılı takımı FC Basel’dir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account