İSVİÇRE

İsviçre frangı (CHF)
İsviçre'nin en popüler dönemi, havaların da güzel olduğu yaz aylarıdır. Kış sporu meraklılarının da favorisi olan İsviçre, festival dönemleri de takip edilen bir ülkedir.
İsviçre'de bölgesel farklılıklar olmakla birlikte genellikle ılıman iklim hakimdir. Yazları nemliyken, kışlar daha kuru geçer. En sıcak dönem olan temmuz ağustos aylarında sıcaklık 18-28 derece arasında iken, en soğuk olan ocak-şubat döneminde ise -2 ile 7 derece arasında sıcaklık yaşanır.
Almanca, İtalyanca, Fransızca, Romanşça

Confoederatio Helvetica (CH) olarak da bilinen İsviçre Konfederasyonu, Batı ve Orta Avrupa’da bir ülkedir. Bugün 26 kantondan oluşan federal yönetim cumhuriyeti şeklinde yönetilen İsviçre; sadece tarihi nedenlerle İsviçre Konfederasyonu olarak anılıyor. Federal yöneticilerin resmi konutu Bern’dedir. İsviçre; güneyinde İtalya, batısında Fransa, kuzeyinde Almanya ve doğusunda Avusturya ve Lihtenştayn Prensliği ile komşudur. 41.28 kilometrekare alana sahip olan İsviçre; coğrafi olarak Alpler, İsviçre Platosu ve Jura tarafından bölünmüş bir kara ülkesidir. Topraklarının büyük bölümünü Alp dağlarının kapladığı ülkede, 8 milyon civarındaki nüfus, aralarında Zürih ve Cenevre’nin de bulunduğu küresel ve ekonomik merkez şehirlerin kurulu olduğu platoda yaşamaktadır. Nüfusun yüzde 23’ü yabancıdır.

İsviçre bölgesinde, 150 bin yıl öncesine kadar ilk insan bulgularının izlerine rastlanmaktadır. İlk tarım yerleşimi bulguları ise M.Ö. 5300’lü yıllara dayanır. Erken Orta Çağ döneminde, İsviçre bölgesi Burgonya ve Alaman krallıkları arasında ikiye bölünmüş durumdaydı. 1300’te kurulan İsviçre Federasyonu, 1798 yılında Fransa işgaline uğramış; 1815 Viyana Kongresiyle tekrar bağımsızlığını kazanmıştır.

İsviçre her yıl geleneksel olarak, 1 Ağustos 1291’de İsviçre Konfederasyonu’nun kurulması dolayısıyla Ulusal İsviçre Günü’nü kutlar. 2002 yılına kadar Birleşmiş Milletler’e katılmayan İsviçre, uzun bir askeri tarafsızlık tarihine sahiptir. 1815’ten beri hiçbir savaşa taraf olmamış, ancak 2002 yılında BM’ye katılmıştır. Bununla birlikte, aktif bir dış politika izlemektedir ve dünyada barış inşa süreçleriyle sıkça ilgilenmektedir. Kızılhaç Komitesi’nin doğduğu yer olmasının yanı sıra ikinci büyük BM ofisi de dahil birçok uluslararası kuruluşa da ev sahipliği yapmaktadır. Avrupa bazında, Avrupa Serbest Ticaret Birliği kurucu üyesi olmakla birlikte, özellikle ne Avrupa Birliği, ne de Avrupa Ekonomik Alanına üye değildir. Ancak ülke Schengen Bölgesi’ne çift taraflı olarak dahildir.

Alman, Fransız, İtalyan ve Romanş olmak üzere dil ve kültür bakımından dört bölgeye ayrılan İsviçre için; ağırlıklı olarak Almanca konuşulsa da ortak bir etnik ya da dil bütünlüğünden söz edemeyiz. Daha ziyade ülkede kimlik ve bütünlük; tarihi arka plana ve federalizm, doğrudan demokrasi ve Alp sembolü gibi ortak değerlere dayanır.

İsviçre; şeffaf yönetim, bireysel özgürlükler, yaşam kalitesi, ekonomik rekabet ve insani gelişim gibi alanlarda uluslararası alanda en ön sıralamalarda yer alıyor. Credit Suisse’ye göre İsviçre, dünyadaki kişi başına en yüksek gelire sahip ülkedir. Ayrıca IMF’ye göre de en yüksek sekizinci GSYİH’ye sahiptir. İsviçre’nin Zürih ve Cenevre kentleri dünyanın en yüksek yaşam kalitesine sahip kentleri arasında yer almaktadır.

Cenevre’de yer alan CERN, (Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü) dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarıdır. 2013 Nobel Fizik Ödülü; Higgs Bozonu (Tanrı parçacığı) olarak bilinen temel maddelerin bir araya gelerek yıldızların ve galaksilerin oluşumunda etkili olduğunun anlaşılmasında anahtar görevi gören keşifleri nedeniyle CERN’de çalışma yürüten İngiliz fizikçi Peter Higgs ile Belçikalı fizikçi Françoise Englert’e verildi.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account