Rotterdam

Yılın her mevsimi seyahat edilebilir. Ancak yaz ayları uzun süren günler ile birlikte daha keyiflidir.
Soğuk bir iklim kuşağında bulunan Rotterdam, gulf stream akıntısı ile ılıman bir iklim yaşamaktadır. Yıllık sıcaklık ortalaması yaz aylarında 17, kış aylarında ise -2 derecedir.

Hollanda’nın güneybatısında bulunan Rotterdam, Amsterdam’dan sonra ülkenin ikinci büyük şehridir.  Avrupa kıtasının dünyaya açılan kuzey limanı Rotterdam, Avrupa’nın kuzeydeki ticaret limanıdır.

Rotterdam’ın 610 bin olan nüfusunun %7,8’i Türklerden oluşur ve bu oran, 45.457 kişiye tekabül eder. Rotterdam ismini Rotte ırmağından almıştır.

Hollanda’nın II. Dünya Savaşı sırasında işgal edilmesiyle, Alman güçleri tarafından yoğun bir bombardımana maruz kalan Rotterdam, tamamen yıkıma uğramıştır. Savaşın hemen ardından şehrin tekrar inşa edilmesi 1970 yıllarına kadar devam etmiştir.

Rotterdam sahip olduğu Avrupa’nın en büyük limanı ile hem Hollanda’nın hem de Avrupa’nın ekonomisinde önemli bir yere sahiptir. Avrupa’nın küçük Amerikası olarak da adlandırılan şehir aynı zamanda kültür, sanat ve film endüstrisinde de önemli bir role sahiptir.

Rotterdam aynı zamanda 1466-1536 yılları arasında yaşamış olan, Kuzey Avrupa Rönesansı’nın önemli ustası ve klasik edebiyat araştırmacısı, hümanist bilgin ve ilahiyatçı Desiderius Erasmus’un doğduğu şehirdir. Rotterdam’da Erasmus’un anısını yaşatmak için köprüler ve binalar inşa edilmiştir. Erasmus’un adının verildiği Rotterdam Erasmus Üniversitesi de 1913 yılında kurulmuştur.

Günümüzde Rotterdam bir çok kültür&sanat etkinliğine ev sahipliği yapmaktadır.  Avrupa’nın en büyük film festivali her yıl Ocak ve Şubat aylarında Rotterdam’da gerçekleşir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account