Amsterdam

Amsterdam'a turistlerin en yoğun gittiği aylar, güneşin en çok görüldüğü temmuz ve ağustos aylarıdır. Yine de gidiş amacınıza göre değişir. Eylül - mayıs arasındaki dönem kentte kültürel etkinliklerin en fazla yapıldığı dönemdir.
Amsterdam iklimi tipik Kuzey Denizi iklimi özelliklerini yansıtır. Kış aylarında sıcaklık -5 dereceye kadar düşebilirken, yaz aylarında nadiren 25 derecenin üstüne çıkar.

Amsterdam genel olarak ılıman bir iklime sahiptir fakat mevsim içerisinde bile hava sıcaklığı sık sık değişebilır. Bu yüzden yola çıkmadan önce birkaç günlük hava tahminini incelemekte fayda var. Yaz aylarında saat 21'de aydınlık, kış günleri sabahın 9'unda karanlık bir havayla karşılaşırsınız.

13. yüzyılda küçük bir balıkçı köyüyken, Hollanda’nin finans, ticaret ve turizm merkezine uzanan bir yolculuktur Amsterdam şehrininki. Tüm yönetim birimleri Lahey’de olmasına rağmen, Hollanda’nın başkentidir aynı zamanda.

Kuzey Avrupa’nın en iyi planlanmış kentlerinden biridir Amsterdam. Hollanda tarihinde kilit bir rol oynayan bu şehir, 17 yüzyıla gelindiğinde adeta dünya ekonomisinin kalbi durumuna yükselmiştir. Şimdilerde ise, dünyanın 187 ülkesinden 750 bine yakın insanın yaşadığı, tolerans ve saygının şehri olarak yoluna devam etmektedir.

1585 – 1672 yılları arasındaki dönemde Amsterdam adeta altın çağını yaşamış. Hızla gelişen kentte oluşturulan planlamalar bugünkü Amsterdam’ın temellerini atmış. Dam Meydanı (Royal Palace) Westerkerk ve Zuiderkerk bölgelerinin yanı sıra, başta De Dolfijn, De Gecroonde Raep, Bartolotti Huis, Huis met de Hoofden, Poppenhuis ve Kloveniersburgwal olmak üzere yüzlerce kanal evi de altın çağ diye adlandırılan dönemde yapıldı.

Kanallar şehridir Amsterdam. Kentte, toplam uzunluğu 100 km’yi aşan tam 165 tane kanal bulunur. Bunlardan en ünlüsü ve en eski olanı Red Light District kanalıdır. İmparator Kanalı, Soylu Erkekler Kanalı ve Prenses Kanalı Amsterdam’daki diğer ünlü kanallardır. Bu bölgeler aynı zamanda, kentte sosyal yaşamın merkezi konumunda olan yerlerdir. Kentte aynı zamanda, pek çoğu gemilerin geçebilmesi için açılıp kapanabilen, 1773 tane köprü vardır.

2013 rakamlarına göre Amsterdam’a giden turist sayısı 6 milyonun üzerinde. Neredeyse nüfusunun 9 katı turiste ev sahipliği yapar. Özellikle yakın ülkelerden haftasonu kaçamağı için gelen insan sayısı hayli fazladır. Son yıllarda Türk turistler arasında da çok sık tercih edilen bir destinasyondur.

Diğer taraftan Amsterdam, doğayla en barışık ulaşım aracı olan bisikletin en yoğun kullanıldığı şehirdir. Ulaşım sistemi dizayn edilirken, bu detay atlanmamış ve caddeler bisiklet kullananları göz önüne alarak tasarlanmış. Dahası, trafik ışıkları da bisikletliler dahil edilerek ayarlanmış. Kesin rakam bilinmese de, resmi otoriteler Amsterdam’dan 600 bin bisiklet bulunduğunu tahmin ediyor. Yaşaması, gezmesi, eğlencesi bitmeyen, her adımda tarihi soluyabileceğiniz bir şehirdir Amsterdam.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account