HOLLANDA

Euro (EUR)
Güneşin en çok görüldüğü ve sıcaklığın ülke şaetlarına göre en yüksek seviyeye ulaştığı temmuz ve ağustos ayları seyahat için en uygun dönemdir.
Hollanda'da ılıman okyanus iklimi görülür. Gulf Stream sıcak su akıntısının etkisiyle iklim ılımanlaşır. Batı Rüzgârları her mevsimin yağışlı geçmesini sağlar. Yıllık yağış miktarı ortalama 700 mm civarındadır.

Bitki örtüsü, yağışlarla oluşan gür otlar ve sonradan dikilen ağaçlardan oluşur.

Yaz ayları, ortalama sıcaklık 22 °C’dir. Ülkenin güneyi, kuzey kesimine oranla daha sıcaktır. En çok güneş, ülkenin sahil kesiminde görülür. Ülkenin güneydoğu kesimi, çok güneşli değildir. Kış aylarında sıcaklık ortalama 5 °C’dir ve gökyüzü genellikle sisli ya da bulutludur.
Hollandaca resmi dil. Frizce, Papiamento, İngilizce ise tanına bölgesel diller

Yel değirmenleri, laleleri, dümdüz toprakları, sosyal yaşamdaki rahatlığı ve sıcak kanlı halkıyla adeta insanı davet eden bir ülkedir Hollanda. Topraklarının yaklaşık yüzde 40’ı deniz seviyesinin altında bulunan ve defalarca büyük sel felaketlerine maruz kalan Hollanda, bu olumsuz iklim koşulları ve coğrafi şartlara rağmen bir mucizeyi gerçekleştirerek dünyanın en büyük 16. ekonomisini inşa etmiştir. 798 milyar dolar GSMH’ye sahip olan ülkede kişi başına düşen ortalama gelir 47 bin dolar civarındadır. Ülke aynı zamanda, dünyanın en büyük 5. ihracatçısıdır.

Hollanda, tarım, sanayi, ticaret ve finanas alanlarında son derece güçlü bir ülkedir. Sürdürdüğü modern tarım yöntemiyle birim başına alınan verimi arttıran Hollanda, tarım alanına yönelik geliştirdiği eğitim sistemi ve kooperatifçilikle bu alanda hayli ileri bir seviyeye ulaşmayı başarmış, deyim yerindeyse, bu alanda bir mucize gerçekleştirmiştir.

Doğuda Almanya, güneyde Belçika ile komşu olan Hollanda, kuzey ve batıda ise Kuzey Denizi ile çevrilidir. 16,8 milyon nüfuslu bir Avrupa Birliği ülkesi olan Hollanda, aynı zamanda, NATO ve OECD üyesidir. Ülkenin ismi, Birleşik Hollanda Krallığı’nın en önemli eyaleti olan “Hollanda” Eyaleti’nden gelir. Tarih öncesi dönemde pek çok Cermen topluluğunun yaşadığı Hollanda’da, M.Ö. 58’den itibaren Roma dönemi başlamış. Bölgeye yazıyı getiren Romalılar, Utrecht, Nijmegen, ve Maastricht kentlerini kurmuşlar. Daha sonra Kutsal Roma İmparatorluğu’nun egemenliği altına giren ülke, 80 yıl süren savaşlar sonunda bağımızlığını kazanabilmiştir.

Avrupa coğrafyasının en etkin üç devleti, Almanya, Fransa ve İngiltere arasında sıkışıp kalan Hollanda, sürekli bir denge politikası izlemek zorunda kalmış, bu da diyaloğun ve toleransın ön planda olduğu bir iletişim modelini ve toplumsal yapıyı ortaya çıkarmıştır. Dünyanın pek çok gelişmiş ülkesinde dahi tartışma konusu olan kürtaj, ötenazi ve soft uyuşturucu maddelerin kullanımı bu ülkede serbesttir ve toplum içinde büyük bir tartışma konusu değildir. Hollanda halkı açık görüşlü, pragmatist, direkt iletişimi tercih eden bir kültüre sahiptir.

360 bin dolayında Türk’ün yaşadığı Hollanda, önemli bir kısmı Almanya ve Belçika’dan olmak üzere yılda ortalama 13 milyon turist tarafından ziyaret edilir. 2013 rakamlarına göre, turistlerin ülkede yaptığı geceleme sayısı 31 milyondan fazladır. Ülkenin turizmden elde ettiği gelir ise 20 milyar doların üzerindedir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account