Strazburg

Daha çok Nisan eylül ayları arası tercih edilse de ılıman iklimi nedeniyle yılın her mevsimi gidilebilir.
Strazburg'da yıl boyunca ortalama sıcaklık 18.3 dolaylarında değişim gösterir. Sıcak ve ılıman bir iklim hakimdir; Strazburg bol yağış alan bir kent. En kurak aylarda bile yağış miktarı oldukça fazladır. Yıllık ortalama sıcaklığı 10.1'dır.

Matbaanın icat edildiği kent

Ünlü Alman yazar Goethe’nin bir süre yaşadığı ve öğrencilik yaptığı şehir Strazburg, Gutenberg’in matbaayı burada icat etmesiyle de ünlüdür. Ayrıca Rouget de Lisle, 1792’de Fransa milli marşı La Marseillaise’ı burada bestelemiştir.

Avrupa’nın başkenti

Fransa’nın kuzeybatısındaki Alsas Eyaleti’nin başkenti Strasbourg, Fransa-Almanya sınırında yer alır. Fransa kuzeydoğu bölgesinin ekonomik merkezlerinden biri olan Strasbourg, Ren Nehri’nin batı kolu olan III Nehri üzerinde bulunur. 1949 yılından bu yana AB görüşmelerine ev sahipliği yapan kent, Avrupa Konseyi, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne ev sahipliği yapar. Avrupa Birliği’nin Brüksel’den sonraki 2. önemli kenti olan şehir, “Avrupa’nın Başkenti” ünvanını taşıyor.

Alman ve Fransız kültürü bir arada

Strazburg, bir sınır kenti olması ve Fransa Almanya arasında birkaç kez el değiştirmesi sebebiyle tipik Fransız kentlerinden farklıdır. Özellikle Alman ve Fransız kültürünün yoğun özelliklerini taşır. Kent 1988 yılından bu yana UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Strazburg hem kent merkezi, hem de çevresindeki Orta Çağ ve Rönesans mimarisinin etkisiyle bir açık hava müzesini andırır. Çevresi üzüm bağları ile çevrili olan şehirde ayrıca çok sayıda park ve bahçe bulunuyor.

Öğrenci kenti

427 binlik nüfusuyla Fransa’nın 7’inci kalabalık şehridir. Aynı zamanda büyük bir öğrenci kenti olan Strazburg’un, uluslararası platformda tanınan üniversitelerinde öğrencilerinin % 20’si yabancıdır.

Paylaşılamayan kent

Roma imparatoru Augustus tarafından kurulan Strazburg, imparatorluğun birliğinin bozulması üzerine 13. yy’da bağımsız bir şehir devleti oldu (1262). 15. yy’da Strasbourg Cumhuriyeti’nin anayasasının, çağın ünlü düşünürlerinden Erasmus’u bile hayrete düşürecek kadar mükemmel olduğu söylenir. Strazburg Fransa’ya kesin olarak 1681 yılında bağlanmıştır. 1789 Fransız Devrimi ile de kent iyice Fransız kültürünün etkisi altına girmiştir. 19. yüzyılın ikinci yarısında Otto von Bismarck tarafından yeniden ele geçirilerek Alman İmparatorluğu’na dahil edilmiş ve Alsas-Loren eyaletinin başkenti yapılmıştır. Kent I. Dünya Savaşı’nın ardından 1919’da son olarak Fransa’ya katılmıştır.

Ulaşımı kolay

Strazburg havalimanı, şehrin merkezine sadece 15 kilometre mesafededir ve toplu taşıma araçlarıyla kolaylıkla ulaşım sağlanabilir.

Şehir merkezinde çok sayıda büyüleyici otelden birinde veya kasabanın güzel eteklerinde bir hostelde de kalsanız, yerel ulaşım her gezi türü için inanılmaz kolay ve eğlencelidir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account