Havanın en güzel olduğu mayıs ve haziran ayları, Marsilya'yı gezmek için en iyi dönemdir.
Marsilya ılık, nemli kışları ve sıcak, kuru yazlarıyla Akdeniz iklimine sahiptir. Aralık, ocak ve şubat ayları 4-12 derece ortalama sıcaklıkla yıl içinde en soğuk dönemini yaşayan kent, temmuz ve ağustos aylarında 19-30 derece sıcaklıkla yılın en sıcak dönemini yaşar.

Fransa’da bir kent olan Marsilya, Provence-Alpes-Cote d’Azur bölgesinin ve Bouches-du-Rhône bölümünün başkentidir. Fransa’nın güney kıyılarında yer alan kent, yaklaşık 900 bin nüfusuyla ve 241 km2 alanıyla ülkenin Paris’ten sonra 2. büyük kentidir. Akdeniz’in en büyük ticari limanına sahip  olan kent ayrıca yaklaşık 1 milyon 900 bin nüfusuyla Paris ve Lyon’dan sonra 3. büyük metropol alanıdır. Yüzölçümü bakımından ise en büyük metropol bölgesidir.

Antik Romalılar ve Yunanlar tarafından Massalia olarak bilinen kent, bölgede dönemin en önemli ticaret merkeziydi ve Fransız İmparatorluğu’nun ana ticaret limanıydı. Fransa’nın Akdeniz kıyısındaki en büyük kenti olan Marsilya, aynı zamanda  kruvaziyer ve yük taşımacılığı bakımından en büyük ticari limanıdır. 2017 yılının Avrupa Spor başkenti olan kent, 2016’da ise Avrupa Futbol Şampiyonasına ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en büyük Fransızca konuşulan üniversitesi olan Aix-Marseille Üniversitesi Marsilya’da bulunuyor.

İlk olarak Foçalı denizciler tarafından M.Ö. 6. yüzyılda kurulan Marsilya’da, ilk insan yerleşimine ait izler 28 bin yıl önceye dayanıyor. Cosquer Mağarası duvarında bulunan yazıların bulunmasıyla en eski tarihine ulaşılan kent, aynı zamanda 2 bin 600 yıl ile Avrupa’nın en eski kenti.

19. yüzyılla birlikte hızla sanayileşen Marsilya, dünyanın en kaliteli kiremitlerini üretiyor. Deniz ürünleri bakımından da oldukça zengin olan kentin nüfusu da etnik çeşitlilik bakımından zengindir.

Fransa’nın en kalabalık varoşlarından birine sahip olan Marsilya, eski ve yeninin bir arada olduğu farklı bir Fransız şehri.

Marsilya’da kenti gezmek için çizilmiş kırmızı çizgiyi takip ederek 2 saat içerisinde klasik bir turist gezisini tamamlamanız mümkün.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account