Provence-Alpes-Côte d’Azur

Provence-Alpes-Côte d'Azur'a gitme zamanınızı gideceğiniz şehre ve yapmak istediğiniz tatilin şekline görme belirlemeniz gerekir. Kayak için kış ayları, deniz turizmi için yaz aylarını tercih etmeniz gerekir.
Provence-Alpes-Côte d'Azur bölgesi sahip olduğu farklı yer şekilleri nedeniyle iklimde de çeşitlilik gösterir. Sahil kesimlerinde Akdeniz iklimi hakimdir. Provence ikliminin özelliği olan Mistral rüzgarları kış aylarının soğuk ve kuru geçmesini sağlar. Kış aylarında bölgenin yüksek kesimlerinde yoğun kar yağışı vardır ve güzel kayak merkezleri bulunur. Fransız Rivyerası olarak bilinen sahil şeridinde kış ayları bile 15- 20 derecelerde hava sıcaklığı vardır. Yılın 300 günü güneşli geçer. Yaz sıcaklıkları ise ender olarak 30 dereceyi geçer.

Fransa’nın 26 bölgesinden biridir. Kısaca “PACA” ya da “Paca” olarak da bilinir. Fransa’nın güneydoğusunda yer alır ve Akdeniz’e kıyısı vardır. Alp dağları ile İtalya’ya komşudur. Merkez şehri Marsilya’dir.

Dünyaca ünlü Fransız Rivierası Provence – Alpes – Cote d’Azur’da bulunur.

Dünya çapında ünlü ve zenginlerin bulunduğu bu kıyı Toulon’dan İtalya sınırındaki Menton’a kadar olan kısmı kapsar. Sahildeki önemli şehirler, Altın Palmiye ödülünün verildiği Cannes şehri, plajlarıyla ünlü Saint-Tropez ve Nice’tir. Ayrıca Monako Prensliği de bu bölgede yer alır.

İç kısımlarda ise Aix-en-Provence ve Avignon gibi yüksek dağlık bölgelerde konumlanmış şehirler vardır, Gordes bunlardan biridir. Saint Paul de Vence tüm dünyadan sanatçıların uğrak yeri olan güzel bir köydür.

Fransız Rivierası (Fransızca Côte d’Azur – gökmavisi kıyı), Fransa’nın Akdeniz kıyısının bir bölümüne verilen addır. Türkçeye İngilizceden gelen French Riviera sözüyle bilinen bu kıyı, Fransızcadaki adını şair Stéphen Liégeard’ın 1887’de La Côte d’Azur adıyla yayınlanan bir kitabından almaktadır.

Provence –Alpes-Cote d’Azur bölgesi Fransa’da tarih öncesi yaşam alanlarından biridir. Milyonlarca yıl öncesine ait yaşam kalıntıları bölgede bulunmuştur. Nice’te bulunan Terra Amata sahillerinde M.Ö 400 bin yıl öncesine ait kalıntılar bulunmuştur. Keltlerin bölgede ilk medeniyetlerini kurdukları ve M.Ö 600 yıllarında Marsilya ve Nice’de yerleşim yerleri oluşturdukları biliniyor.

İtalya ile komşuluk eden Provence – Alpes – Cotes d’Azur muhteşem bir doğal çeşitliliğe sahiptir.

Provence bölgesinde şarapcılık ve mutfak çok önemli bir yere sahiptir. İç kısımlarda çok güzel et ve kümes hayvanlarından yapılan yemekler yenirken, sahil kesimlerinde ise Akdeniz mutfağının şölene dönüştüğü masalar kurulur.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account