Yılın her mevsimi ziyaret edilebilecek bir kenttir. Yine de bahar aylarında Paris bir başka güzeldir.
Paris'te tipik batı Avrupa okyanu İklimi görülür. Kışları genelde soğuk geçer ve yağışlıdır. Paris'te kar yağışı nadiren görülür. Onun yerine kuru bir soğuk hakim olur.

Paris sıklıkla yağmr alan bir kenttir. Her mevsim yağmur görülebilir. Şubat - nisan arasındaki nispeten daha kurak geçer.

Genel olarak Paris'te ikliman ılım ve yağmurludur. Yaz aylarında sıcaklık 15 - 25 derece arasında değişir. Ancak yılın birkaç günü sıcaklık 32 dereceye çıkar. Haziran aylarında ise sıcaklık 12 - 17 derece arasında değişir.

Modadan sanata, kültürden yemeğe ve mimariye kadar insanın tüm duyularına hitap eden bir kenttir Paris. Sen Nehri (Seine) etrafında kurulan şehir, sadece Fransa’nın değil, aynı zamanda dünyanın önde gelen merkezlerinden biridir.

12 milyonu aşkın nüfusuyla Fransa’nın başkenti ve en büyük şehri olma özelliğine sahip Paris, her yıl milyonlarca insanın ziyaret ettiği, edemeyenlerin ise birgün mutlaka gezip görmek istediği bir cazibe merkezidir.

M.Ö. 3. yüzyılda Keltler tarafından kurulan Paris, o zamanlar ‘Parisii’ olarak adlandırılıyordu. 12. yüzyıla gelindiğinde ise Paris, Batı Avrupa’nın en büyük şehriydi artık. Varlıklı bir kentti, ticaret merkeziydi ve Avrupa’da kurulan ilk üniversitelerden biri olan Paris Üniveristesi bu kentteydi. 18. yüzyılda yaşanan Fransız Devrimi’nin merkezi olan Paris, moda, bilim, sanat, finans ve ticaretin merkezi durumuna yükselmiştir. Şehir, bu pozisyonunu hala devam ettirmektedir.

Nüfusunun 2 buçuk katı turist

Zengin bir şehir dedik… Evet, Paris, Capital 500 listesinde yer alan şirketlerden 30 tanesinin merkezidir. 2012 rakamlarına göre, Paris bölgesinin GSHM’si 760 milyar dolardır. Bu rakamlarla şehir, Avrupa’nın en zengin 5 bölgesinden biridir. 2013 rakamlarına göre 29 milyonun üzerinde ziyaretçiye ev sahipliği yapan Paris’in aldığı turist sayısı, nüfusunun 2,5 katıdır.

Paris’te gezip görmeye değer yüzlerce tarihi ve kültürel mekan vardır. Dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi unvanına sahip Lauvre, Fransız Expresyonizmine ait önemli koleksiyonlar barındıran Orsay ve Ulusal Modern Sanat müzeleri, 12. yüzyılda yapılan ve önemli bir mimari eser olan Notre Dame Katedrali, Sainte Şapeli, dünyaca ünlü Eyfel Kulesi ve Sacré-Cœur Bazilikası bir çırpıda akla gelenler.

Paris ulaşım anlamında da ülkenin kavşak noktasıdır. Charles de Gaulle ve Orly olmak üzere iki tane uluslararası havalimanı bulunan Paris, aynı zamanda metro ve tren ağları açısından da son derece zengindir. 1900 yılında yapılan ve 16 hattan oluşan Paris Metro’su, günde ortalama 9 milyon insan taşımaktadır. 214 km uzunluğundaki metro hattında 300 istasyon ve 314 tane durak bulunur. Bunun haricinde, Paris’in banliyölerine giden 257 istasyonlu ve 587 km uzunluğunda 5 hattan oluşan raylı sistem ağı vardır. Bu raylı sistem ağına, son 15 yılda 26,5 milyar dolar yatırım yapılmıştır. Ayrıca Sen Nehri ve ona bağlı kanallarda da ulaşım yapılmaktadır.

Gelişmiş ulaşım ağı sayesinde Paris’ten Londra’ya 2,15 saatlik bir sürede trenle gidilebiliyor. Aynı zamanda Paris’ten, karayoluyla 3 saatte Brüksel’e, 5 saatte Frankfurt’a ve 12 saatte de Barselona’ya ulaşılabiliyor.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account