Euro (EUR)
Fransa çok yönlü bir destinasyondur bu yüzden mevsimsellik çok aranmaz. Ancak kalabalıktan kaçınmak için nisan - haziran ve eylül - kasım arasındaki dönem uygundur. Bu mevsimlerde sıcaklık normaldir.
Fransa’da birbirinden ayrı üç iklim tipi ile karşılaşılır. Ülkenin batısında okyanusal iklim hüküm sürer. Bu iklim; ılık, nemli, bulutlu günleri fazla güneşli günleri az her mevsimi yağışlı olarak karşımıza çıkar. Okyanusal iklimin en tipik şekli Fransa’nın batı ucunu meydana getiren Bretanya yarımadasında göze çarpar. Burada ne kışlar soğu, ne de yazlar sıcaktır.

Batıdan gelen okyanus rüzgarlarının etkisiyle her mevsim, fakat bilhassa kış yağışlı geçer. Okyanusun geç ısınıp geç soğuması yüzünden kış geç gelir (en soğuk ay Şubat). Aynı şekilde burası yazın fazla ısınmaz (en sıcak ay Ağustos). Bu okyanusal iklim tipi biraz daha ılık şekilde Fransa’nın güneybatısında Biskay körfezi kıyılarında da hissedilir.

Fransa’nın doğu yarısında ise iklim kıtasal bir karakter gösterir. Yazlar sıcak, kışlar soğuk geçtiği gibi kurak mevsim bulunmamakla beraber, en fazla yağış yaz aylarında görülür. Böylece Fransa’nın batısından doğusuna doğru olan kesimlerde kış şartlarında bir şiddetlenme görülür. Fransa’nın güneydoğusunda Akdeniz iklimi hakimdir. Yazlar sıcak ve kurak kışlar ılık ve yağışlı geçer. Burada dağların kıyıya paralel olması yüzünden Akdeniz ikliminin ülke içinde yayılış sahası fazla geniş değildir. Bununla beraber Rhone vadisi boyunca ve hatta Pirene dağlarının kuzeyindeki ovalarda yer yer bu iklimin etkisi görülür.

Fransızca (resmi) Alsas, Katalanca, Korsikaca, Bretonca, Gallo, Oksitanca (tanınan azınlık dilleri)

Fransa, Avrupa’da ve dünyada siyasal akımların bayraklaştırdığı milliyetçilik, eşitlik, ve özgürlük gibi siyasal kavramların toplumsal yaşamda pratiğe geçtiği bir coğrafyanın adıdır… Yüzlerce savaşa girmiş, büyük sömürge imparatorluğu kurmuş, devrimler yaşamış ve ortaya çıkardığı siyasal kavramlar tüm dünyayı şekillendirmiştir.

Fransa’nın Avrupa kıtasındaki komşuları Belçika, Lüksemburg, Almanya, İsviçre, İtalya, İspanya, Monako ve Andorra’dır. Akdeniz’de İtalya’ya ait Sardinya Adası’ndan sadece 12 km uzaktaki Korsika adası da Fransa’ya aittir. Sahip olduğu denizaşırı illerde de, Fransız Guyanası aracılığıyla Brezilya ve Surinam’a, Saint Martin Adası aracılığıyla da Hollanda Antilleri’ne sınırı vardır. Fransa, Manş Denizi’nin altından geçen Manş Tüneli’yle Birleşik Krallık’a bağlıdır. Ülkenin ayrıca, Akdeniz’e Manş Denizi’ne ve Kuzey Denizi’ne, batıda Atlas Okyanusu’na kıyısı vardır.

M.Ö. 1000’li yıllarda Keltlerin hüküm sürdüğü Fransa’da M.Ö. 6 binli yıllarda tarım yapıldığına ve M.Ö. 40 bin yılında insan yaşadığına dair bulgular mevcuttur. M.Ö. 1. yüzyılda Roma İmparatoru Julius Caesar tarafından Galya Savaşları sonrasında fethedilen Fransa toprakları, o zamanlar Galya olarak anılıyordu. O dönem ülkede kullanılan Gaelce ve Briton dilleri Roma dili ile kaynaşarak günümüzdeki çağdaş Fransızca’nın temellerini oluşturdu.

Fransız İhtilali

Dünyanın en büyük ve en güçlü krallıklarından birini kuran Fransa, 17. ve 18. yüzyıllarda en önde gelen sömürge devleti idi. Krallık, tüm dünya halklarına ilham kaynağı olan 1789 Fransız İhtilali ile devrilmiş ve yerine cumhuriyet kurulmuştur. Daha sonra krallığa ve devamında cumhuriyete tekrar dönüldüğü dönemler yaşanmıştır. Fransa cumhuriyeti “5. cumhuriyet” diye anılır. Birincisi 1789’da devrilmesi ve yönetimi ele almasıyla kurulmuştu. İkincisi köklü bir değişim anlamına gelen, “halkların baharı” denen büyük yurttaş ayaklanmaları döneminde, 1848’de kuruldu. Üçüncüsü 1875’de. Dördüncüsü 2. Dünya Savaşının ardından cumhuriyet yeniden yapılandırılırken, 1946’da kuruldu. Beşincisi ise Fransa´nın Kuzey Afrika’daki son sömürgelerinden Cezayir´in bağımsızlığını tanıyıp “sömürgeci cumhuriyet” vasfından çıktığı 1958’de.

I. ve II. Dünya Savaşlarına katılan Fransa, Avrupa Birliği’nin kurucu üyesidir. Birleşmiş Milletler’in 5 daimi üyesinden biri olan bu ülke, tarım, sanayi ve askeri teknoloji alanlarında dünyanın önde gelen ülkelerinden biridir. 2 trilyon 587 milyar dolar GSMH’ye sahip Fransa’da kişi başına düşen ortalama gelir 40 bin doların biraz üzerindedir. Ülke nüfusu 66,5 milyondur ve bunun 500 – 600 bin kadarı Türk’tür.

Dünyanın en büyük turizm ülkesi

Fransa dünyanın en büyük turizm ülkesidir. Yılda dünyanın dört bir yanından 82 milyon insan çeşitli nedenlerle Fransa’ya gelir. Ülkenin başkenti Paris, dünyanın en ünlü kentidir ve tek başına aldığı turist sayısı pek çok ülkenin aldığından daha fazladır. Ülkenin turizm alanında bu kadar ünlü olmasında elbette sadece tarihi ve kültürel mirası etkili değil. Fransa; modadan, sanata, edebiyattan festivallere, gastronomiden içkiye kadar sunduğu seçeneklerle bir çekim merkezi haline gelmiştir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account