Brüksel yılın her mevsimi ziyaret edilebilecek bir şehirdir. Hava sıcaklığı açısından yaz ayları uygun olsa da, her mevsim farklı olanaklar bulursunuz. Yaz aylarında kentte çok sayıda festival düzenlenir. Hava sıcaklığının ortalama 10-14 derece olduğu bahar aylarında ise masa sandelyeler yavaş yavaş teraslara ve sokağa taşınır, kent yaz aylarına kıyasla daha sakin ve huzurludur. Sonbahar ayları ise biziklet gezileri için idealdir.
Brüksel'de okyanus iklimi hküm sürer. Atlantik Okyanusu'ndan esen rüzgarlar, kentin ikliminde belirleyici bir yere sahiptir. Yılda ortalama 200 gün yağmur, 24 gün kar yağışı görülür. Yıllık ortalama sıcaklığın 14.2 derece olduğu Brüksel'de, aralık, ocak ve şubat aylarında ortalama sıcaklıklar 3.3 ile 3.9 arasında değişir. Yaz aylarında ise ortalama sıcaklıklar 16.2 ile 18.4 arasında değişir. Yılın her mevsimi yağmur yağışlarına rastlanır.

Brüksel, Belçika’nın başkenti ve en büyük şehridir. Kent aynı zamanda, Avrupa Birliği’nin başkenti, NATO’nun ana karargahıdır. Brüksel, bazılarının yönetiminde Flamanların, bazılarınındaysa Valonların bulunduğu 19 belediyeden oluşmaktadır. Kent nüfusu 1.2 milyon, metropolitan bölgenin nüfusu ise 1.8 milyondur.

10. yüzyılda Charlemagne ailesi tarafından bir kale şehir olarak kurulan ve kayda değer bir büyüklüğü olan Brüksel, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından uluslararası politik bir merkez durumuna gelmiştir. AB’nin başkenti ve NATO’nun merkezi olmasından dolayı, zaman içinde çok dilli bir şehir özelliği kazanan Brüksel, politikacılar, memurlar ve diplomatların çok sık ziyaret ettiği bir şehirdir.

Brüksel, Flamanların yaşadığı güney bölgesi ile Valonların yaşadığı kuzey bölgesi arasında bir sınır özelliği taşır. Kentte Flamanların yoğunluğu daha fazla olmasına rağmen iki dilli bir yapı mevcuttur. Kentteki tüm tabelalar, otoyol işaretleri ve sosyal ilanların tamamı hem Hollandaca hem de Fransızca olarak yapılmaktadır. Göç alan bir kent olan Brüksel’de, göçmenler de kendi dillerini konuşmaktadır.

Avrupa Birliği’nin başkenti ve NATO’nun ana karargahı olmasından dolayu Brüksel’de ekonomi daha çok hizmet sektörü merkezli olarak gelişmiştir. Sağlam bir ekonomisi olan Brüksel’de kişi başına düşen ortalama gelir neredeyse Belçika ortalamasının iki katıdır. Kentte yaşayanların yüzde 27’si Belçika nüfusu değildir. Brüksel’de 40 bin Avrupa Birliği, 4 bin de NATO çalışanı vardır. Brüksel’de bunlara ilaveten, çok sayıda lobi grubu, 300 daimi temsilci, elçilikler ve basın kuruluşları bulunur.

Bu kozmopolit şehir, her insanın kendini kolayca ifade edebileceği bir yerdir. Bazen kızgın ve asi, bazen aşk dolu ve sevecen. Bu kadar dilin konuşulmasına ve farklı külürlerde insanların yaşadığı bir Avrupa kenti olmasına rağmen, hala bir köy ruhunu yansıtmaktadır. Brüksel’e gittiğinizde, onun tüm sokak ve caddelerindeki atmosferi yaşamalısınız.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account