BELÇİKA

Belçika ziyareti için en uygun aylar, hava sıcaklığının ülke konumuna göre, görece sıcak olduğu hazian, temmuz, ağustos ve eylül aylarıdır. En soğuk ay ocak, en sıcak ay ise ağustostur. Tmmuzda bol yağış alan Belçika, mayıs ayında ise en kurak dönemini yaşar.
Pek çok kuzeybatı ülkesi gibi, Belçika'da her mevsim yağışların görüldüğü ılıman bir iklim sürer. Ortalama sıcaklık ocak ayında 3, temmuz ayında ise 18 derecedir. En çok yağış temmuzda, en az yapış ise mayısta görülür.
Hollandaca, Fransızca, Almanca

Resmi adı Belçika Krallığı olan bu Avrupa ülkesi, AB ve NATO gibi batılı örgütlerin merkezi durumundadır. Avrupa Birliği’nin kurucu üyesi olan Belçika, 11 milyon nüfusa sahiptir ve başkenti Brüksel’dir. Hollanda, Belçika ve Lüksemburg’un bulunduğu bölge, aynı zamanda Benelüks bölgesi olarak da adlandırılır.

Belçika, güneyde Lüksemburg, kuzeybatı ve batıda Fransa, güneydoğu ve doğuda ise Almanya ve Hollanda ile komşudur. Ülkenin aynı zamanda Kuzey Denizi’ne de kıyısı bulunmaktadır.

Belçika, Germen ve Latin Avrupa arasında bir kültürel sınırdır. Ülkede iki temel etnik unsur vardır. Flamanlar ve Valonlar. Ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 59’unu oluştran Flamanlar Hollandaca, yüzde 41’ini oluşturan Valonlar ise Fransızca konuşurlar. Ayrıca, Almanca konuşan küçük bir grup da mevcuttur ve dilleri resmi olarak tanınmıştır. Flamanlar ülkenin kuzeyinde yaşarken, Valonlar güney bölgesinde yaşarlar.

Belçika resmi olarak iki dilli bir ülkedir. Başkent Brüksel’in nüfusunun büyük çoğunluğu Flamanlardan oluşur. Bu iki etnik grubun politik çekişmelerinden dolayı, ülkede son derece karmaşık bir idari yapı vardır. Belçika’nın uzun süre hükümesiz kaldığı dönemler dahi olmuştur.

Geçmişte Roma egemenliği altında olan ve aşağı-yukarı aynı bölgeyi kaplayan Belçika, Orta Çağ’ın sonundan 17. yüzyıla kadar kozmopolit bir ticaret ve kültürel merkez olmuştur. Ülke, 16. yüzyıldan Belçika Devrimi’nin gerçekleştiği 1830 yılına kadar, Avrupa’da pek çok gücün savaş ve mücadele alanı olmuştır. Bu yüzden tarihte Belçika toprakları “Savaş Torakları” olarak da isimlendirilmiştir.

Bağımsızlığın ardından Sanayi Devrimi’ne katılan Belçika, 20. yüzyıl boyunca Afrika’da çok sayıda koloninin sahibiydi. 1950’den itibaren ülkede yaşayan Flamanlarla Valonların nüfuz mücadeleleri başlamıştır. Bu mücadele, günümüzde bile değişik şekillerde devam etmektedir. Bu gerilimler nedeniyle 1970-1993 yılları arasında ülkede çok sayıda reform yapılmışsa da sorun çözülememiştir. 2010 seçimlerinin ardından, ülkede hükümet kurulması tam 18 ay almıştı.

Belçika son derece gelişkin ve global bir ekonomiye sahiptir. Ülkenin tüm ulaşım altyapısı Avrupa’nın geri kalanı ile entegre edilmiştir. Dünyanın en büyük 15. ticaret ekonomisi olan Belçika’da, başlıca imalat alanları makine ekipmanları, kimyasallar, ham elmas, ilaç, gıda, ulaşım ekipmanları ve petrol ürünleridir. 2014 rakamlarıyla 534 milyar dolar GSHM’ye sahip Belçika’da, kişi başna düşen gelir ortalama gelir 47 bin dolar civarındadır.

Belçika yeme-içme konusunda da hatırı sayılır bir yere sahiptir. Pek çok Michelin restoranı bulunan ülke, özellikle çikolata ve patates kızartması konusunda popülerdir. Patates kızartması deyince akla (french fries) Fransa gelse de, Belçikalılar patates kızartmasının asıl kökeninin kendi ülkeleri olduğunu iddia ederler. Ülkede çok sayıda çikolata markasının yanında, tam 1.100 çeşit de bira markası bulunur.

Belçika, özellikle Avrupa’da çok popüler bir turizm merkezidir. Özellikle Benelüks ülkeleri, Almanya ve Fransa’dan her yıl milyonlarca insan bu ülkeyi ziyaret eder.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account