İlkbahar ve sonbahar Viyana ziyareti için en uygun aylardır. Ancak pek çok Avrupa kenti gibi Viyana'da çok yönlü bir destinasyondur. Bu yüzden kimi dönemler mevsimsellik gözardı edilebilir.
Viyana, Okyanus İklimi ile nemli karasal iklim arasında bir geçiş iklimine sahiptir. Yazın ortalama sıcaklık 24 - 33 derece arasında değişir. Kışları kuru ve soğuktur. Sonbaha ve İlkbahar dönemlerinde ise ılık geçer. Aralık ayından mart ayına kadar kar yağışı görülür. Yıl boyu yağış alan bir iklime sahiptir.

Viyana çok uzun ve zengin bir tarihe sahiptir. Romaların askeri kamp olarak kullandığı topraklar, aynı zamanda Viyana’nın ilk temellerinin de atıldığı araziler olmuştur. Bu mütevazı başlangıcın ardından Viyana, 11. yüzyıla gelindiğinde Vindobona adıyla çok önemli bir ticaret merkezi haline gelmiştir. İlerleyen yıllarda Viyana, Avusturya Hasburglarının kurduğu Babenberg Hanedanlığı’nın da başkenti olmuş ve Avrupa’nın önemli bir kültür merkezi durumuna gelmiştir.

İmparatorlukların başkenti

19. yüzyılda önce Avusturya İmparatorluğu, daha sonra ise Avusturya – Macaristan İmparatorluğu’nun başkenti olan Viyana, Avrupa’nın en büyük kentleri arasında yer almıştır. Günümüzde ise kent, Avusturya Cumhuriyeti’nin başkenti, ülkedeki 9 eyaletten en küçüğü ve 1,7 milyon nüfusu ile en kalabalık şehridir.

Viyana tarihinde Türklerin önemli bir yeri var

Viyana’nın tarihinde Türklerin önemli bir yeri vardır. 1529 yılında Viyana’yı kuşatan Osmanlı orduları, tüm çabalarına rağmen şehri düşürememiştir. Orta Çağdan kalma sağlam surlar, erken gelen kış ve salgın hastalıklar nedeniyle Viyana düşmekten kurtulmuştur. Kuşatmanın üzerine savunmadaki zayıflığı fark eden Viyanalılar, surları güçlendirip hendekler açarak şehri savunmasını güçlendirmişlerdir. 1683 yılında kenti tekrar kuşatan Osmanlı Ordusu, Polonya Kralı Jan Sobieski’nin savunma hattını yaramamıştır.

Müzik şehri

Müzik şehri olarak tanımlanan Viyana, dünyanın psikanalisti Sigmund Freud nedeniyle, aynı zamanda “Düşler Şehri” olarak da anılmaktadır. Viyana, Keltler’den Roma’ya ve oradan Orta Çağ Barok dönüşümüne uzanan uzun bir değişim ve dönüşüm süreci geçirmiştir. 20. yüzyılın başlarında Viyana, Viyana Klasizmi ile Avrupa’nın çok önemli bir müzik merkezi haline gelmiştir. Viyana’nın tarihi kent bölümü; barok üslubu yapılar ve kalelerin de aralarında bulunduğu, bahçeleri, parkları, binaları ve anıtları ile muhteşem bir kenttir.

Pek çok ünlü müzisyen ya Viyana’da doğdu, ya da burada yaşadı

“Viyana özellikle müzik konusunda çok önemli bir merkez” demiştirk. Bunun da nedenleri var. Dünyaca ün yapmış Franz Schubert, Johann Strauss I, Johann Strauss II, Arnold Schönberg, Fritz Kreisler, Alban Berg, Anton Webern, Louie Austen, Falco ve Joe Zawinul gibi isimler Viyana’da doğmuştur. Dahası, Johann Joseph Fux, Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Antonio Salieri, Carl Czerny, Johann Nepomuk Hummel, Franz Liszt, Franz von Suppé, Anton Bruckner, Johannes Brahms, Gustav Mahler ve Rainhard Fendrich gibi çok sayıda müzsyen de çalışmalarını sürdürmek üzere belli dönemlerde Viyana’da yaşamıştır.

Yaşanabilir kent

2012 yılında Viyana, Economist Intelligence Unit tarafından 140 şehir arasında dünyanın en yaşanabilir ikinci kenti seçilmiştir. Kentin tarihi bölümü UNESCO Dünya Mirası listesindedir. Kent aynı zamanda, dünyanın bir numaralı toplantı ve kongre şehridir. Viyana’da her yıl irili ufaklı yüzlerce ulusal ve uluslararası kongre yapılır.

Turist sayısı artıyor

2014 yılı rakamlarına göre 6 milyon 200 bin turistin ziyaret ettiği Viyana’da, 13 milyonun üzerinde geceleme yapılmıştır. Aynı yıl içinde bu kente giden Türk turist sayısı ise 60 bin dolayındadır.

Viyana tarihi yapısını koruyabilmiş, rahat ve huzurlu bir kenttir. Viyana; saraylarıi müzeleri, katedralleri ve diğer tarihi yapılarıyla ziyaret eden insanlarda hayranlık uyandıracak kadar güzel bir şehir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account