Çok yönlü bir destinasyon olduğu için gidiş amacına göre değişir.
Alplerin kuzeyinde bulunan Salzburg, klasik Orta Avrupa iklimine sahiptir. Yazın sıcaklar 40 dereceye kadar çıkabilirken, kış aylarında eksi 20 derecelere kadar düşer. Ancak Salzburg'da ılıman iklimin görüldüğü dönemler de vardır. Bölge genelinde sıcaklık, kışın -7, yazın ise artı +25 derece arasında değişir.

 Mozart’ın şehrine hoşgeldiniz

Salzburg, başkent Viyana’nın 270 km batısında Almanya sınırında bulunan aynı adlı eyaletin merkezidir. 150 bin nüfusa sahip şehir, Avusturya’nın dördüncü büyük kentidir.

Salzburg şehri, yaygın kullanımıyla Salzburg Nehri’nin (gerçek adı The Salzach olan) üzerine kurulmuştur. Klasik batı müziğinin etkili ve sembol ismi Wolfgang Amadeus Mozart’ın doğduğu Alplerin eteklerine kurulu bu kentin tarihteki en büyük geçim kaynağı tuzculuktur. Hatta şehrin ismi de buradan gelmektedir. Salzburg “Tuz Kalesi” anlamına gelmektedir.

150 bin nüfuslu küçük bir şehir olmasına rağmen, ülkeye gelen 28 milyon turistin 5’te birini ağırlar Salzburg. Bu da kentin yılda ortalama 5,6 milyon turist ağırlaması demektir. Değişik segmentlerde ve irili ufaklı 11 bin konaklama merkezi ve 240 bin yatak bulunan Salzburg’da turizm sektöründe istihdam ettiği insan sayısı 25 bin dolayındadır. Şehirdeki konaklama mekanlarında yılda ortalama 24 milyon geceleme yapılır. Buradan bakıldığında, turizmin kent ekoomisi için ne kadar önemli olduğu bir kez daha görülüyor.

Salzburg’un isminin bu kadar popüler olmasında Mozart’ın büyük etkisi vardır. Kentte en çok ziyaret edilen mekan kuşkusuz Mozart’ın doğduğu ve yaşadığı mekanlardır. Mozar için Salzburg’da bir de “Klasik Müzik Haftası” düzenlenir. Ünlü besteci ile turizm o kadar özdeşleşmiştir ki, turistlere yönelik, “Mozart Konakalam Paketi” ve “Mozart Şehir Turu”ları bile yapılmaktadır.

Mozart kente bu kadar rengini çalsa da, elbette Salzburg ünlü besteciden ibaret değildir. Salzburg, çok sayıda kültür, sanat ve mizk etkinliğine ev sahipliği yapar. Bölge kayak, yürüyüş, doğa turizmi ve bisiklet meraklıları için de son derece uygundur. 2 bin 200 metre kayak pistine sahiptir ve kayak sporunun yapıldığı yerlerde toplamda 40 tane konaklama tesisi vardır. Mükemmel bir mimariye sahip Salzburg Avrupa’da en iyi korunmuş kentlerden biridir ayn zamanda.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account