AVUSTURYA

Euro (EUR)
'Avusturya'ya ne zaman gitmeliyiz' sorusunun cevabı, ne tür bir gezi yapacağınzla ilgili. Avusturya Alpleri, yazın uzun yürüyüşlerin, kışın ise kış sporlarının yapıldığı alanlardır. Ancak Viyana'nın yılın her mevsimi turist ağırlar. Avustırya'nın değişik kentlerinde düzenlenen Christmas, Yeni yıl, Balo Sezonu (Fasching) çok sayıda etkinlik ve festivale yılın her dönemi çok sayıda turist katılır.
Avusturya'nın büyük bölümü, karasal ve okyanus etkileri gösteren, Orta-Avrupa geçiş ikliminin etkisi altındadır. Yoğun yağış ve Batı rüzgarı iklimi etkileyen önemli etkenlerdir. Alp bölgesinin kendine ait bir iklim özelliği vardır. Bu bölgede yazlar serin, kışlar bol kar yağışlıdır.

Ülkenin kuzey ve batısını etkisi altına alan okyanus etkisi nedeniyle bu bölgelerde yağışlar daha düşük (yıllık 2000 mm) ve yıl içinde sıcaklık farklılaşmaları daha stabildir. Kışlar bu bölgelerde göreceli olarak yumuşak ve yazlar da sıcak geçer. Salzburg'da ortalama sıcaklık Ocak ayında -2 °C Temmuz'da 18 °C'dir.

Ülkenin doğusunda karasal iklim egemendir. Bu bölgede kışlar çok sert ve yağışlı geçer. Yağışlar genellikle kar şeklinde olup, alçak yerlerde yağmur halinde olur. Hava sıcaklığı kışın genellikle 0 °C'ın altında bulunur. Bu zamanda dahi hava açık ve berrak olduğundan kış sporlarına elverişlidir. Ortalama sıcaklık Ocak ayında -4 °C, Temmuz ayında 18 °C'dir. Bu bölgede yıllık yağış oranı 600 mm civarındadır.

Almanca

Avrupa coğrafyasından bahsederken Roma İmparatorluğu’ndan bahsetmeden geçilemez. Bir Orta Avrupa ülkesi olan Avusturya da Roma İmparatorluğu’ndan nasibini almıştır.

M.Ö. 4. yüzyılda Keltlerin yerleştiği topraklar, bugün Avusturya olarak adlandırılan bölgedir. Ülke 1. yüzyıldan itibaren Romalıların egemenliği altına girmiş. Her gittiği yerde iz bırakan Roma İmparatorluğu burada da iz bırakmıştır. Ülkenin başkenti Viyana, Romalılar tarafından kurulmuş bir şehirdir. Türkler Avusturya’yı en çok Osmanlı İmparatorluğu’nun 1529 ve 1683 yıllarında gerçekleştirdiği Viyana Kuşatması’ndan hatırlarlar. Şu anda resmi rakamlara göre 113 bin, bazı iddialara göre ise 250 bin Türk Avusturya’da yaşamaktadır. Ülke nüfusunun yüzde 81’i Avusturyalılar, yüzde 2,7’si Almanlar, yüzde 2,2’si Türkler ve yüzde 9’u diğer milletlerden oluşur

8,4 milyon insanın yaşadığı Avusturya, 9 eyaletten oluşur. Avrupa Birliği üyesi ve Schengen ülkesi olan Avusturya, Lihtenştayn, İsviçre, İtalya, Slovenya, Macaristan, Slovakya, Almanya ve Çek Cumhuriyeti ile komşudur. Avusturya, kişi başına düşen 45 bin dolarlık gelirle, bu alanda dünyada 11. sırada yer alır. Ülkenin GSMH’si ise 1 trilyon 584 milyar dolardır.

Alp dağları ve göller Avusturya coğrafyasının en temel özelliğidir. Ülke topraklarının dörtte üçü Alplerle kaplıdır. Yarısı ormanlarla kaplı olan Avusturya’da, ülke topraklarının yüzde 24’ü doğal koruma alanıdır.

Avusturya ekonomisi, sanayi, turizm ve tarım üzerine kuruludur. Ancak tarım alanları oldukça kısıtlıdır. Ülkenin en büyük ihracat kalemini ise sanayi ürünleri oluşturur. Dağlık alanların geniş yer tutmasından dolayı kış turizmi; tarihi, kültürel açıdan zengin, altyapı bakımından gelişkin şehirleri sayesinde ise kongre ve kültür turizmi gelişmiştir. 2013 yılı rakamlarına göre, Avusturya’da 3 bin 546 tane ulusal ve uluslararası kongre, toplantı ve etkinlik düzenlenmiş; bu etkinliklere 500 binin üzerinde insan katılmıştır. Ülkeyi her yıl ortalama 28 milyon turist ziyaret etmektedir ve bu sayı her geçen yıl artar.

Önde gelen şehirleri Viyana, Graz, Linz, Salzburg, Innsbruck, Klagenfurt, Villach, Wels olan Avusturya’da bir yandan derin tarihi ve kültürü koklarken, diğer yandan modern yaşamı hisseder, şehirlerin nasıl korunduğuna gözlerinizle tanıklık edersiniz. Gelişkin bir kahve kültürüne sahip Avusturya, son yıllarda ürettiği şaraplarıyla da adından söz ettirmeye başlamıştır.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account