Yaz ayları
Köln genelde rüzgarsız ılıman iklime sahiptir, ancak yıl boyu yağışlar Almanya ortalamasının üzerinde seyreder. Ren Nehri'nin etkisiyle ve çukurda yeralmasından ötürü özellikle yazın nem oranı yüksektir.

Yaz aylarında oldukça yağış alan Köln'de kışlar ılıman, yazlar ise sıcaktır. Ortalama sıcaklık Ocak'da 2°C (En soğuk ay) Ağustos 19,6°C ( En sıcak ay).

Yağış ortalaması yıllık 886 mm Köln'de nem oranı %77 Köln ve çevresi, F.Almanya’nın en ılıman bölgesidir. Hava sıcaklığı yılın 12 ayında diğer bölgelerden ortalama 2-4° daha yüksektir.

Berlin, Hamburg ve Münih’in ardından Almanya’nın dördüncü büyük kenti olan Köln, Kuzey Ren Eyaletinin de en büyük şehridir. Ren Nehri’nin iki kıyısına yayılan şehir, 60 bini Türk olmak üzere, 1 milyonun üzerinde nüfusa sahiptir.

Roma’nın Almanya’daki başkenti

M.S. I. yüzyılda Romalılar tarafından kurulan Köln, yaklaşık 400 yıl boyunca Roma’ya bağlı Almanya coğrafyasının başkenti ve ordunun karargahı olmuştur. Orta Çağda kuzey ve doğu Avrupa arasında önemli bir ticaret merkezi haline gelen kent, İkinci Dünya Savaşı’ndan nasibini alan Alman yerleşim merkezlerinden biridir. Nazi Almanya’sının büyük işgalinin tersine dönmesinden sonra en çok bombalanan kentlerden biri olan Köln’ün neredeyse yüzde 95’i yerle bir olmuştur.

Savaşta kentin yüzde 95’i yok oldu

Savaşta yerle bir olan şehir, 1950’lerin tarzına uygun olarak yeniden inşa edilirken, kentin eski yerleşim planına ve sokak/cadde isimlerine sadık kalınmıştır. Bu nedenle Köln’deki binaların çok büyük bölümü savaş sonrası modern mimariden oluşurken, az sayıdaki bina, (Köln Opera Binası gibi) tarihi değerinden dolayı, aslına uygun olarak restore edilmiştir.

Çok sayıda büyük şirketin merkezi

Köln’ün ekonomisi büyük oranda sigortacılık ve medya endüstlerine dayanır. Aynı zamanda önemli bir kültür ve araştırma merkezi olan Köln, çok sayıda şirketin de yönetim merkezi durumundadır. Westdeutscher Rundfunk, RTL n-tv, Deutschlandradio, Brainpool TV gibi televizyon kanalları ile J. P. Bachem, Taschen, Tandem Verlag, ve M. DuMont Schauberg gibi basın yayın kurumlarının merkezi Köln’dedir. Buna ilaveten, DEVK, DKV, Generali Deutschland, Gothaer, HDI Gerling AXA Sigorta ve Zurich Finans Servisinin merkezi de Köln’de yer alır. Almanya’nın ikinci en büyük turizm grubu Der Touristik ve Ford’un Almanya’daki merkezi de Köln’dedir.

Yüzlerce galerisi ve 30’dan fazla müzesiyle Köln, Ren Eyahletinin en önemli kültür merkezidir. Roma döneminden kalan antik kalıntılardan çağdaş grafik sanatlarına ve heykele kadar çok sayıda sergi düzenlenen Köln’deki ticaret fuarı da son derece önemlidir.

Bisiklet dostu şehir

Hava yolu, kara yolu, nehir ulaşımı ve demiryolu olarak gelişkin bir ulaşım ağına sahip olan Köln, aynı zamanda bisiklet dostu bir şehirdir. Kentte bisiklet kullanımı yoğundur ve gerek yollar, gerekse trafik düzeni oluşturulurken bisikletliler göz önünde bulundurulmuştur.

Dünyanın en güzel gotik katedralinden biri Köln’de

2013 rakamlarına göre 3 milyona yakın turistin ziyaret ettiği Köln, özellikle, gotik tarzı katedralleri ile ünlüdür. Dünyanın en güzel gotik katedrallerinden biri olan ihtişamlı Köln Katedrali de bu kenttedir. Köln’de müze ziyaretlerinden eski kent gezisine, teleferik yolculuğundan hayvanat bahçesine ve Ren Nehri’nde bot gezilerine kadar pek çok etkinlik yapılabilmektedir.

Kişi başına en çok bar düşen Alman şehri

Köln’de oldukça hareketli bir gece yaşamı bulabilirsiniz. Kentte bulunan 70’in üzerindeki kulüp ve parti mekanında cazdan Jamaika’ya özgü bir müzik türü olan reggae’ye ve tekno müziğe kadar her çeşit müzik bulmak mümkün. Bunun dışında yüzlerce restoranı, barı ve bira evi ile ziyaretçilerine keyifli zaman geçirtebilecek bir şehirdir. Kişi başına düşen bar sayının en fazla olduğu Almanya kenti Köln’dür.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account