Berlin ziyareti için en uygun dönemler yaz aylarıdır. Ancak Berlin çok yönlü bir şehirdir. Yılın her mevsimi etkinlikler düzenlenir.
Berlin, oldukça sert kışlar yaşayan, yazları da bir hayli serin ve zaman zaman yağışlı geçen bir iklime sahiptir. Yıllık ortalama sıcaklık 8-10 derece civarındadır. Kış aylarında sıcaklık ortalaması 0-3 derece iken, yaz aylarinda sıcaklık 17-20 derece arasındadır. Şehre en cok yağış Temmuz ayinda dğşer. En az yağış ise Mart ayındadır.

Şehirler, hele ki başkentler, o ülkenin sosyal, ekonomik, siyasal ve kültürel anlamda vitrinidir. Berlin de öyle… Almanya’nın başkenti olan Berlin, 3,5 milyon nüfusu ile aynı zamanda ülkenin en kalabalık kentidir. Berlin’e baktığınızda, asılnda Almanya’yı görürsünüz.

Dünya kenti

Berlin; medya, kültür, politika, bilim ve ekonomi anlamında bir dünya kentidir. Yüksek teknolojiye dayalı üretim yapılan kent hava ve demiryolu ulaşımı konusunda da bir merkez durumundadır. Modern Berlin; üniversiteleri, eğlence mekanları, müzeleri, orkestraları, spor müsabakaları, festivalleri, mimarisi ve gece yaşamı ile dolu dolu yaşanacak bir şehirdir.

1989’a kadar ikiye ayrılmış haldeydi

Kuruluşu 13. yüzyıla dayanan Berlin, 1871 yılında Alman İmparatorluğu’nun başkenti oldu. Hitler’in II. Dünya Savaşı’ndan yenik çıkmasının ardından ülke, Doğu ve Batı Almanya olarak ikiye ayrıldı. Batı Almanya’nın başkenti Bonn iken, Doğu Almanya’nın başkenti Doğu Berlin oldu. Almanya Federal Cumhuriyeti ve Demokratik Almanya Cumhuriyeti olarak ikiye bölünen Almanya’da iki devlet arasındaki siyasi gerilim had safhaya vardığı için, 1961 yılında Berlin Duvarı inşa edildi. Duvar, 1989 yılında ortadan kalktı ve iki devlet birleşti. Federal Almanya Cumhuriyeti başkentini 1991 yılında Bonn’dan Berlin’e taşıdı.

Savaşta yerle bir oldu, tekrar ayağa kalktı

Hitler Faşizmi’nin tüm Avrupa’yı saran işgalleri tersine döndüğünde, Almanya (ve Berlin) yoğun bir bombardıman altında kaldı. Nazi ordusunun teslim olmasına kadar süren bombardıman nedeniyle kent adeta bir harabeye döndü. Aradan geçen 70 yılda Berlin, tekrar dünyanın en gözde kentlerinden biri olmayı başardı.

Müze ve fuarlar kenti

Günümüz Berlin’i, yaklaşık 110 milyar dolar GSMH’ye sahiptir. Kentte bulunan müze sayısı bile 60 civarındadır. Onlarca sanat galerisi, tiyatro ve konser salonu bulunan Berlin, aynı zamanda bir fuar kentidir. Pek çoğu düyanın en büyüğü olmak üzere, Berlin’de her yıl yüzlerce ulusal ve uluslararası fuar düzenlenir.

11 milyon turist ziyaret ediyor

Berlin giderek bir turizm kenti olma yolunda ilerlemektedir. 2013 yılı istatistiklerine göre, Berlin’de tek gece ve daha fazla süreli konaklayan turist sayısı 11 miyonun üzerindedir. Kentteki otellerde yapılan geceleme sayısı ise 26 milyon dolayındadır. 132 bin yatağa sahip 786 tane otelin bulunduğu Berlin, her geçen yıl daha çok turist tarafından ziyaret edilmektedir.

İstanbul’un kardeş şehri

Berlin’de, 200 bin dolayında da Türk yaşamaktadır. Buradaki Türk nüfusu, kentteki en büyük yabancı topluluğunu oluşturur. Bu nedenle Berlin ile Türkiye arasında yoğun bir ziyaretçi akışı mevcuttur. Berlin aynı zamanda, İstanbul’un kardeş kentidir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account