ALMANYA

Euro (EUR)
En ideal mevsim yaz aylarıdır. Ancak Almanya'da, ilkbaharda muhteşem bir doğa, sonbaharda ise coşkulu festivaller vardır. Kışın ise ziyaretçi daha az olduğu için fiyatlar daha uygundur.
Almanya'nın geneli, nemli batı rüzgarlarının üstünlük kurduğu ılımlı bir iklime sahiptir. İklim; Gulf Stream'in etkisi altındaki Kuzey Atlantik Akıntıları tarafından etkilenmektedir. Bu ısıtıcı sular, Kuzey Denizi sınırlarındaki Jutland Yarımadası ve Ren Bölgesi dahil olmak üzere birçok bölgeyi etkilemektedir. Sonuç olarak kuzeybatı ve kuzey bölgelerinde iklim okyanus iklimdir; yağış yaz aylarında maksimuma çıkmak üzere her dönem sürer.

Kışları ılımlı ve yazları serindir, buna karşın sıcaklık çoğu zaman 30 dereceyi aşabilmektedir. Doğuda ise iklim daha karasaldır; kışlar çok soğuk, yazlar çok sıcak ve kuru olabilmektedir. Orta ve güney Almanya ise farklı olarak karasal ve okyanusal iklim arasında bir geçiş bölgesidir. Yine, en yüksek sıcaklık yazın 30 dereceyi aşabilmektedir.
Almanca

Almanya’yı anlatmaya nereden başlamalı? Avrupa’nın en büyük siyasi ve ekonomik gücü, AB’nin lokomotifi, yaşanan iki büyük savaşın başrol oyuncusu, Kant’ın, Hegel’in Marks’ın anavatanı, kanunların ve düzenin ülkesi…

Sınırsız olanaklar

Almanya, ziyaretçilerine sınırsız olanaklar sunan bir ülkedir. Tarih ve kültürden festivallere, konserlerden sanat sergilerine ve tiyatro oyunlarına, uluslararası çaptaki büyük spor organizasyonlarından, sokak şenlikleri ve noel panayırlarına kadar sayısız etkinlik alanına sahiptir. Son yıllarda Almanya’ya olan ilgi belirgin bir şekilde artmaya başlamıştır. 2013 rakamlarına göre, 31 milyon yabancı turist ülkeyi ziyaret etmiştir. Yurtdışından Almanya’ya giden turistler çoğunlukla ülkenin büyük şehirlerine giderken, Almanlar daha çok adı daha az duyulmuş kasabalara ve şeşhirlere seyahat ederler. Almanya’da her yıl halkın yüzde 30’luk bir bölümü, tatilini kendi ülkesinde gezerek geçirir.

Dünyaca ünlü etkinliklerin ülkesi

Almanlar şenlik ve eğlenceye son derece düşkün bir toplumdur. Dünyaca ünlü Oktoberfast 200 yılı aşkın bir süredir devam etmektedir. Köln’de kutlanan Christopher Street Day, Berlin’deki Kültürler Karnavalı (Karnaval der Kulturen), Mainz ve Köln’de kutlanan Faşing Almanya’da yapılan uluslararası önemdeki etkinliklerden sadece birkaçıdır. Bu ve benzeri etkinlikler, tüm dünyaya hitap eden etkinlikler haline gelmişlerdir.

Ancak 19. yüzyılda bir ülke haline gelebildi

Federal bir parlamenter cumhuriyet olan Almanya, (Almanya Federal Cumhuriyeti) tarihinde nadiren birleşik bir ülke olarak varlığını sürdürmüştür. Öyle ki, 800 yılında Almanya’yı egemenliği altına alan Romalılar bile ülkeyi şu anki sınırlarıyla tek bir ülke olarak bir arada tutamamıştır. Orta Çağda, İngiltere ve Fransa gibi ülkeler ulusal birliğini sağlarken, Almanya’daki küçük devletçik ve beyliklerin kendi aralarındaki savaşı uzun yıllar devam etmiştir. Ancak 19. yüzyılın son çeyreğinde bir devlet haline gelen Almanya, sonradan dahil olduğu sömürge kapma yarışının sonucu olan birinci ve ikinci dünya savşlarında en büyük rolü oynayan ülke olarak tarihe geçmiştir.

Yıllık ticaret hacmi 1,5 trilyon dolar

Almanya, yukarıda sayılanlardan çok daha fazlasıdır elbette. Amerika’dan sonra dünyada en çok göç alan; 82 milyona yakın nüfusuyla Avrupa’nın en kalabalık ülkesidir. Gelişkin sanayisi, ülkenin her tarafına yayılmış orantılı nüfusu ve 1,5 trilyon dolara varan ihracat hacmiyle bir dünya devidir Almanya.

Almanya 16 eyaletten oluşan bir ülkedir. Berlin, ülkenin başkenti ve en büyük şehridir. 3 trilyon 113 milyar dolar GSMH’ye sahip ülkede, kişi başına düşen ortalama gelir ise 38 bin dolar civarındadır.

Her iki dünya savaşında da başrolde oynadı

66 milyon insanın öldüğü II. Dünya Savaşı’nda yenik ülke olarak çıkan Hitler Almanyası, 1989 yılına kadar da Doğu ve Batı Almanya olmak üzere iki ayrı ülke olarak kalmıştır. Sosyalist Doğu Almanya’nın yıkılması ve Berlin Dvarı’nın ortadan kalkmasının ardından Almanya, yeniden tek bir ülke olabilmiştir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account