Atatürk’ün hatıraları bu Avrupa şehrinde!

Atatürk’ün hatıraları bu Avrupa şehrinde!

Çekya’nın Bohemya bölgesinde bulunan Karlovy Vary;  kaplıcaları, doğası, mis gibi havası ve her şeyden önemlisi Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün  iz bırakmış olması beni daha çok motive etti bu şehre gitmeye.

Yalnız Atatürk uğramamış elbette bu sağlık şehrine. Karl Marx, Johenn Wolfgang Goethe, Ludwig Van Beethoven gibi isimler de bu şehirde bulunmuşlar. Ancak Atatürk’ün ismini orada görmek bizim için çok farklı bir duygu. Atatürk, böbrek rahatsızlığından dolayı bu şehri ziyaret etmiş ve şifalı kaplıca suları kendisine ilaç olmuş. Kaldığı Carlsbad Plaza Oteli’nde odasını ziyaret edebilisiniz.

Her mevsim ayrı güzel

Karlovy Vary’nin her mevsim farklı bir havası var. Kışı, baharları ve yazı ayrı güzel. Gittiğiniz her mevsimde şehir size istediğinizi veriyor. Karlovy Vary’ye yaz ve kış olmak üzere iki kere seyahat ettim. Kışın karla kaplı olan şehir, yazın çiçekler açmış bir şekilde sizi karşılıyor. Burası günümüzde kaplıca kenti olarak biliniyor. Günümüzde de toplam 12 tane sıcak su kaynağı bulunuyor. Hatta bu kaynaklardan bölgeye özgü bardaklardan satın alarak şifalı suları içebiliyorsunuz. Ancak suyun tadının bizim damak tadımıza pek uygun olmadığını söylemeliyim. Sular da bir hayli sıcak. Ayrıca bu kaynaklardan çıkan suların ısısı 76 dereceye kadar çıkabiliyormuş. Dolayısıyla her yıl şifa bekleyen binlerce turist buraya geliyor.

Şehrin ilginç bir keşif hikayesi var

Karlovy Vary, Çekya’nın Bohemya bölgesinde bulunuyor. 1370 yılında Çek İmparatoru IV.Karl tarafından kurulmuş. Şehrin ismi “Kral’ın Banyosu” anlamına geliyor. Efsaneye göre kral bir geyiğin suya düştüğünü ve haşlandığını görür ve sıcak sular keşfedildiğinde yerleşim başlar. Hatta hikayenin gerçekleştiği nokta günümüzde de hala muhafaza ediliyor. Küçük bir çeşme ile korunan bu noktanın hemen üstünde keşif olayını anlatan bir tabloyu görebilirsiniz.

Çek yemekleri çok lezzetli

Karlovy Vary, sadece kaplıcalarıyla ünlü değil tabii ki. Aynı zamanda bölge çok güzel lezzetlere sahip. Mutfak kültürünü Alman ve Macar mutfağından alan Çekya’nın birbirinden güzel lezzetleri bulunuyor. Tabii ki Çek yemeklerinin yanı sıra İtalyan, Fransız mutfağı da sizlere sunuluyor. Biz yerel bir restoranda Çek yemeklerinin tadına bakıp ardından Grand Hotel’in eşsiz doğa manzarası eşliğinde kahvelerimizi yudumladık.

Size küçük birkaç detay daha vermek istiyorum. Becherovka Likörü burada üretiliyor ve tadı da bence güzel. Benden size tavsiye 30-40 bitki karışımından üretilen Becherovka’dan bir şişe alın. Çünkü soğuk algınlığına da çok iyi geliyor. Bu arada kağıt helvalarının da tadına bakmadan dönmeyin.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account