ÖZBEKİSTAN

Som (UZS)
Özbekistan'ı ziyaret etmek için en uygun zaman, ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Bu dönemde yüksek sıcaklıklar yaşanmazken yağışlar da pek görülmez ve gökyüzünün berraklığına tanık olabilirsiniz.
Özbekistan; az yağış alan, karasal iklime sahip bir ülkedir. Ortalama yaz sıcaklığı en yüksek 40, kış sıcaklığı ise en düşük - 23 derecedir.
Özbekçe

Orta Asya’da bir kara ülkesi olan Özbekistan, başkanlıkla yönetilen bir anayasal cumhuriyettir. 12 bölge, 1 özerk cumhuriyet ve bir başkentten oluşan ülke, Türk devleti olması nedeniyle TURKSOY üyesidir. Özbekistan, kuzeyde Kazakistan, güneydoğuda Tacikistan, kuzeydoğuda Kırgızistan, güneyde Afganistan ve güneybatıda Türkmenistan ile sınır komşusudur.

Göktürk Devleti’nin ve daha sonra Timur İmparatorluğu’nun bir parçası olan Özbekistan toprakları, 16. yüzyılda Türkçe konuşan Doğu göçebeleri tarafından fethedildi. 19. yüzyılda Rus Çarlığı’na dahil olan bölge, 1924 yılında Sovyetler Birliği’ne katılarak Özbek Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti ünvanını aldı. 1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Özbekistan; farklı kültürel miraslara sahip, demokratik, laik, anayasal bir cumhuriyettir.

Resmi dili Özbekçe olan Özbekistan’da nüfusun yüzde 85’i Özbekçe konuşurken Rusça da yaygın olarak konuşuluyor.

Özbekistan ekonomisi daha çok pamuk, altın, uranyum ve doğal gaz gibi hammadde üretimine dayanır. Piyasa ekonomisine geçmeyi hedeflediğini ilan etse de, ülkede yabancı yatırımları engelleyen katı ekonomik kontroller hala devam ediyor.

Bugünkü modern Özbekistan bölgesinin ilk sakinleri, M.Ö 1. yüzyılda kuzeyden (Kazakistan) gelen İranlı göçmenlerdir. Bu göçmenler nehir boyunca bölgede kapsamlı bir sulama sistemi geliştirdi. 8. yüzyılda Semerkant bölgesi Amu Derya ve Siri Derya nehirleri arasındaki bölge, Araplar tarafından fethedildi. Birçok önemli bilim adamı orada yaşamış ve İslam’ın Altın Çağı’na katkıda bulunmuştur.

9. ve 10. yüzyıllarda Karahanlılar, Selçuklular gibi Türk devletlerinin yönetiminde olan bölge 13. yüzyılda Moğol hakimiyetine girdi.

Özbekistan dünyanın 4. büyük altın yataklarına sahip. Ülkenin bakır yatakları dünyada 10., uranyum yatakları 12. sırada ve doğal gaz üretiminde de 11. sırada yer alıyor.Küresel HSBC bankasına göre Özbekistan, önümüzdeki 10 yılın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olarak değerlendiriliyor.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account