VİETNAM

Đồng
Şubat-nisan arasında yaşanan ilkbahar ve ağustos-ekim arasında yaşanan sonbahar mevsimleri, Vietnam'a gitmek için en uygun dönemlerdir. Ancak tüm Vietnam'ı gezmek için yaklaşık 1000 km kuzey-güney eksenli bu ülkede hava bölgeden bölgeye değişiklik gösterebilir. Tüm bunlara rağmen Vietnam'ın her yerine yıl boyunca gidilebilir.
Güneyde tropikal, kuzeyde sıcak ve yağışlı muson iklimi hakimdir. Ülkenin yıllık ortalama sıcaklığı 22-27 derece arasında değişir. Güneyde kışlar ılık, yazlar sıcak geçer. Yaz sıcaklığı ülkenin bütününde pek değişiklik göstermezken, kışın kuzey bölgesi güneye göre daha soğuktur.
Vietnamca

Güneydoğu Asya’da yer alan Vietnam;  Çinhindi Yarımadası’nın doğu ve güney kısımlarını, tüm Güney Çin Denizi boyunca kaplar. Kuzeyinde Çin, batısındaysa Laos ve Kamboçya bulunur. Kuzey-güney ekseninde uzun ve dar bir şekli olan Vietnam, yaklaşık Arizona’nın iki katı büyüklüğündedir. Güneyinde Mekong Nehri deltası uzanır. En yüksek noktası 3 bin 144 metredir. Saygon olarak bilinen Ho Chi Minhville kenti ülkenin en büyük şehridir.

94 milyon nüfusu, 54 farklı etnik grubu ve  zengin kültürüyle dramatik değişimlere tanıklık etmiş olan Vietnam farklı bir ülkedir. Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti, dünyanın 13., Asya kıtasının 8. en kalabalık ülkesidir.

Vietnam, ortalama bin yıl boyunca M.Ö 111-M.S 938 Çin’in bir parçası oldu. Bach Dang Nehri Savaşı’nı kazanarak 938 yılında bağımsız olan Vietnam, 19. Yüzyılın 2. yarısında Fransa’nın sömürgesi olana kadar krallık hanedanlıkları Güneydoğu Asya’da siyasi ve ulusal bakımdan genişledi.

Fransa sömürgesi ve ABD ile savaş

Geçmişi M.Ö 5000 yıllarına kadar dayanan Vietnam tarihinde yakın döneme bakacak olursak; Vietnam’ın Fransa tarafından fethi 1858 yılında başlayıp 1884 yılında tamamlandı. 1887 yılında ülke bir Fransa’nın parçası haline geldi. Fransa’nın ükeyi baskı kullanarak sömürgeleştirmesi, Vietnam halkının tepkisine neden oldu. Vietnam, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra bağımsızlığını ilan etti ancak Fransa; 1954’te Ho Chi MINH yönetimindeki komünist gerilla güçlerine yenilinceye kadar ülkeyi yönetmeye devam etti. 30 Nisan 1975’te Saygon’u ele geçirinceye kadar Vietnamlılar Fransa’ya karşı mücadelesini sürdürdü. 1954 Cenevre Anlaşması çerçevesinde Vietnam komünist Kuzey Vietnam ve anti-komünist Güney Vietnam olarak ikiye bölündü. 1954’ten itibaren Amerika, Güney Vietnam’a yardım göndermeye başladı. 1965-1973 yılları arasında Kuzey Vietnam ve Güney Vietnam arasında (aslında ABD ile Güney Vietnam arasında) yaşandı. Bu savaş her iki taraf için büyük kayıplara yol açtı. Vietnam ve Kamboçya’da 3.5 milyonu aşkın kayıp yaşanırken Amerika’da 58 bin asker yaşamını yitirdi. Savaş döneminde ABD, Vietnam’a 7 milyon ton bomba attı. Ülkenin toprakları, uzun yıllar üzerinde hiçbir bitki yetişemeyecek duruma geldi. Amerika’da yaşanan kayıplar kamuoyunda çok büyük yankı buldu ve tüm dünyada Amerika’ya karşı tepkiler oluştu. Ülkesinin bağımsızlığını savunan Vietnamlılar, ülkeye yabancı olan Amerikan askerlerini gerilla yöntemleriyle ekonomik-teknolojik gücüne rağmen yenilgiye uğrattılar. Bu savaşın ardından Kuzey ve Güney Vietnam birleşti ve tek bir Vietnam oldu. Kuzey Vietnam’ın başkenti Hanoi, bütün Vietnam’ın başkenti oldu.

Komünist Vietnam Cumhuriyeti’nin savaş sonrası toparlanması zor oldu. Siyasi açıdan izole edilmiş bir dönem yaşadı. 1986’da hükümet, dünya ekonomisine entegrasyon yolunda bir dizi ekonomik ve politik reform başlattı. 2000 yılına gelindiğinde, Vietnam tüm ülkelerle diplomatik ilişkiler kurmuştu.

2000 yılından bu yana, Vietnam’ın ekonomik büyüme oranı dünyadaki en yüksek oranlar arasında yer aldı ve 2011 yılında, dünyanın en hızlı büyüyen 11. ülkesi oldu. Başarılı ekonomik reformları sonucunda 2007’de Dünya Ticaret Örgütü’ne katıldı. 1986’da başlatılan politik ve ekonomik reformlar (Doi Moi); Vietnam’ı çeyrek yüzyılda dünyanın en fakir ülkelerinden biriyken orta gelirli bir ülke haline getirdi.

Vietnam 1990’dan bu yana özellikle sahil bölgelerinde devlet ve özel yatırımlarıyla önemli bir turizm merkezi haline gelmiştir. Yalnızca 2009 ylında 3.77 milyon turist Vietnam’ı ziyaret etti.

Popüler turistik destinasyonları; eski imparatorluk başkenti Hué, Dünya Mirası Sitesi Phong Nha-Ke Bang Ulusal Parkı, Hoi An ve Mỹ Sơn Nha Trang ve Ha Long Körfezi kaleleri ve Mermer Dağları gibi sahil bölgeleridir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account