Yılda sadece iki mevsim yaşanan kentte; yağışlı ve nemli mevsim mayıs ocak arası, sıcak mevsim kasım-nisan arasında gerçekleşir. Ziyaret için en uygun dönem, gökyüzü ve denizin berrak mavilikte olduğu kasım-şubat arasıdır.
Phuket'te Köppen iklim sınıflandırması altında tropikal muson iklimi vardır. Ekvatora yakın olması nedeniyle yıl içindeki sıcaklık farkları azdır. Yıllık ortalama en yüksek sıcaklığı 32, ortalama en düşük sıcaklığı 25 derecedir. Aralıktan marta kadar yağmurlu ve nemli bir iklim olurken, diğer 8 ay kuru geçer. Ancak diğer birçok tropikal muson bölgesinde olduğu gibi Phuket’te de kuru dediğimiz dönemde bile yağış görülebilir. Hawaii ile benzer koşullara sahip olan Phuket, yüksek nem oranıyla ortalama 23-33 derece sıcaklıklara sahiptir. Yılda sadece iki mevsim yaşanan kentte; yağışlı ve nemli mevsim mayıs ocak arası, sıcak mevsim kasım-nisan arasında gerçekleşir.

Tayland’ın güneyinde Andaman Denizi’nde yer alan Phuket, bir ada cennetidir. Şehir; millerce beyaz kumlu plajıyla, Andaman Denizi’nin masmavi suları ve sıcak Tay misafirperverliğiyle ünlüdür.

“Güneyin İncisi”

Bangkok’un yaklaşık 862 km güneyinde yer alan Tayland’ın en büyük adası Phuket, sık sık “Andaman Denizi’nin İncisi” veya “Güneyin İncisi” olarak adlandırılır.

Kayalık yarımadaları, kalker kayalıklar, beyaz kumlu plajları, sakin geniş koyları ve Güney’in zenginliğine katkıda bulunan tropikal kara ormanları ile en çok ziyaret edilen ada ve ildir.

576 km karelik bir alan kaplayan adanın en yüksek noktası 529 metredir. 600 bin nüfusu olan kentin kayıtlı olan ve olmayan nüfusunu; Phuketliler, göçmenler, uluslararası gurbetçiler ve diğer illerde kayıtlı Taylar oluşturur. Adanın yüzölçümünün yüzde 60’ını orman, kauçuk ve palmiye yağı tarlaları oluşturur. Batı kıyısında ise birçok kumlu plaj bulunur.

Phuket misafirperverliği ve Çin-Portekiz mimarisi

Phuket; ziyaretçilerine doğal miras, deniz, kum, gökyüzü, plaj, orman ve dünyaca ünlü dalış siteleri gibi daha birçok şey sunuyor. Phuket misafirperverliğiyle birlikte Çin-Portekiz mimarisi, gelen ziyaretçileri büyüler.

17. yüzyılda Hollanda, İngiltere ve sonra 1680’lerde Fransa, zengin bir kalay kaynağı olan Phuket adasında ticaret yapmak için birbirleriyle yarışa girdiler. Burada kalay tekeline sahip olan Fransızlar, 1688 Tayland Devrimi’nden sonra kovuldular.

Kente 1785’te Birmanya saldırdı ancak aynı yıl içinde geri çekilmek zorunda kaldı. Kral Chulalongkorn (Rama V) döneminde Phuket, kalay üreten güney illerinin merkezi haline geldi.

16.-20. yüzyıllar arasında kalay, ada için önemli bir gelir kaynağı iken bugün; Phuket ekonomisi iki temele dayanır: Tayland’ı dünyanın en büyük kauçuk üreticisi yapan Kauçuk ağacı fidanlıkları ve turizm.

26 Aralık 2004’te Hint Okyanusu’nda meydana gelen depremin ardından yaşanan tsunamiyle Phuket ve Tayland’ın batı kesimindeki diğer sahiller büyük zarar gördü. Asya’da on binlerce kişinin ölümüne yol açan dev dalgalar Phuket’te de, yabancı turistlerin de dahil olduğu 250 kişinin ölümüne sebep oldu. Resmi rakamların dışında binlerce Burmalı işçinin, Khao Lak bölgesinde öldüğü düşünülüyor.

Tayland 2005’te büyük oranda toparlandı ve 2006’da tsunami için erken uyarı sisteminden yararlanmaya başladı.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account