Kasım ve Nisan ayları arası en kuru geçen mevsimdir. Bunaltıcı nem ve sıcaklara maruz kalmamak için bu dönem tercih edilmelidir.
Ülkede sıcak ve nemli Muson iklimi hakimdir. Bangkok'ta yıllık ortalama sıcaklık 25-30 C º kadardır. Hava durumu üç ana döneme ayrılıştır: Haziran-Ekim: Tropik Yağmurlar, Kasım-Şubat: Serin, Mart-Mayıs: Sıcak. Bangkok Dünya Meteoroloji Örgütü tarafından dünyanın en sıcak büyük şehri olarak tanımlanmıştır.

Bangkok, Tayland’ın en büyük şehri ve başkentidir. Tayca adı Krung Thep olarak anılır. Krung Thep, Melekler Şehri demektir. Bangkok’un nüfusu 2010 yılı sayımına göre 8 milyon 280 bindir.

Bangkok, 1782’de Kral I. Rama tarafından kurulmuştur ve Güneydoğu Asya’nın en hızlı gelişen ve ekonomik açıdan en dinamik şehirlerinden biridir. Asya’nın en kozmopolit şehirlerinden biri olan Bangkok, Dünya Meteoroloji Örgütü tarafından dünyanın en sıcak büyük şehri olarak tanımlanmıştır.

Asya’nın en önemli turistik şehirlerinden

Her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Bangkok, Asya’nın en önemli turistik şehirlerinden birisidir. En çok ziyaret edilen yerler Budist tapınakları ile kraliyet sarayı Grand Palace’dır. Bangkok’ta iki uluslararası havaalanı vardır.

Siyam Krallığı’nın eski başkenti olan Ayutthaya şehri Burmalılar tarafından işgal edildikten sonra, Kral Taksin başkenti günümüzde Bangkok sınırları içerisinde yer alan Thonburi’ye taşımıştır. Chao Phraya nehrinin batı kıyısında bulunan Thonburi, Burma’dan gelebilecek saldırılara karşı korunmasız olduğu için, bir sonraki kral olan I. Rama başkenti nehrin doğu kıyısına taşımıştır. Rattanakosin isimli bu bölge doğuya kazılan bir kanal sayesinde bir ada halini almıştır ve Bangkok’un temelleri burada atılmıştır. Günümüzdeki Tayland kralı IX. Rama, Bangkok’u kuran I. Rama’nın da dahil olduğu Chakri Hanedanına mensuptur.

Bangkok nüfusunun yüzde 92’si Budistlerden oluşur. Nüfusun geri kalanının yüzde 6’sı Müslümanlardan ve yüzde 1’i ise Hristiyanlardan oluşur.

Bangkok oldukça gelişmiş bir ulaşım ağına sahiptir. Viyadükler üzerinden giden Gök Treni (BTS SkyTrain) Tek hatlık MRT Metro ise tren istasyonundan başlamaktadır. İnşası yeni bitmiş olan Havaalanı Raylı Bağlantısı (Airport Rail Link) ise Suvarnabhumi Havaalanı’ndan şehir merkezine bağlantı sağlamaktadır.

Bangkok’ta nehir ulaşımı da aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Chao Phraya nehri üzerinde değişik hatlardaki tekneler servis vermektedir. Ayrıca çeşitli kanallarda da tekne servisleri vardır. Toplu taşımanın dışında ise taksi, tuk-tuk, motosiklet taksi gibi seçenekler bulunmaktadır.

Bangkok Asya’nın en büyük turistik şehirlerinden birisidir. Zengin bir geçmişe sahip Rattanakosin’in genişlediği bölge olan Banglamphu’da ise görece daha yeni tarihi eserler bulunmaktadır.

Bangkok restoranları, barları ve gece klüpleri ile renkli bir gece hayatına sahiptir. Kültür, sanat ve tarihin çok farklı formlarının bir arada vücut bulduğu Bangkok, son derece farklı ve özgün bir kültüre ev sahipliği yapıyor.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account