Tayland‘a gitmek için en uygun aylar Kasım-Şubat arasıdır. Çok az yağmur vardır ve hava çok rahatsız edecek kadar sıcak değildir. Ortalama hava sıcaklığı bu dönemde 31 °C olarak seyreder. En düşük ise 21-22 °C arasında olur. Sabah saatlerinde Tayland körfezinden gelen serin hava dalgası bile 20°C’nin altına çok zor iner.
Tayland tropik iklime sahip bir ülkedir. Mevsimler kabaca üçe ayrılır. Kasım ve Şubat ayları arasındaki dönem serin mevsim olarak adlandırılmaktadır. Bu mevsimde sıcaklık ve nem aşırı yüksek değildir ve yağışlı gün sayısı azdır. Mart ve Nisan ayları arasındaki dönem sıcak mevsim olarak adlandırılır. Sıcak mevsimde yüksek sıcaklık ve nem rahatsız edicidir. Mayıs ve Ekim ayları arasındaki dönem ise yağışlı mevsim olarak adlandırılmaktadır. Bu dönemde yoğun muson yağmurları etkili olur.
Tayca

Tayland Krallığı, eski adıyla Siyam, Hindiçin yarımadasının orta kısmında bulunan bir Güneydoğu Asya ülkesidir. Batıda Burma, doğuda Kamboçya, kuzeyde Laos ve güneyde Malezya ile komşudur. Tayland’ın güneyinde Tayland Körfezi, batısında ise Andaman Denizi yer almaktadır.

Tayland 6 coğrafi bölgeden oluşmaktadır. Bu bölgeler Kuzey Tayland, Kuzeydoğu Tayland, Güney Tayland, Batı Tayland, Orta Tayland ve Doğu Tayland’dır. Tayland ekonomisi her geçen gün hızla büyümektedir. Kişi başına düşen milli gelir 9.187$’dır.

Tayland 513.120 km² yüzölçümü ile dünyanın en büyük 51. ülkesidir ve nüfusu yaklaşık olarak 67 milyondur. Tayland dünyanın en kalabalık yirminci ülkesidir. Ülkenin başkenti ve en kalabalık şehri Bangkok’tur. Etnik Tayların yanı sıra Çin, Khmer, Laos ve Malay kökenli halklar da Tayland’da yaşamaktadır.

Tayland’ın resmi dili Taycadır ve nüfusun % 95 lik bir bölümü Budizm dininin Theravada koluna mensuptur. Ayrıca animizm inanışı ve İslâm da yaygındır.

Tayland Krallığı Parlamenter Monarşi ile yönetiliyor. 1946 yılından beri tahtta bulunan Çakri Hanedanı mensubu Kral IX. Rama devlet ve silahlı kuvvetler başkanı ünvanına sahiptir.

İlk yerleşim 40 bin yıl önceye dayanıyor

Tayland’da bilinen en eski insan yerleşimi 40.000 yıl öncesine dayanmaktadır. Bölgede bilinen ilk uygarlıklar 6. yüzyıldan itibaren hüküm sürmüş Dvaravati Krallığı ve 8. yüzyıldan itibaren hüküm sürmüş Sumatra kökenli Srivijaya Krallığıdır. 9. yüzyıldan itibarense bölge Kamboçya merkezli Khmer İmparatorluğu’nun kontrolüne geçmiştir.

Güney Çin’de bulunan Yünnan kökenli oldukları düşünülen Taylar 10. yüzyıldan itibaren bölgeye göç etmeye başlamışlar ve 12. yüzyıl itibarıyla baskın nüfus olmuşlardır. Khmer İmparatorluğunun 13. yüzyılda zayıflamaya başlamasıyla birlikte bölgede çeşitli Tay şehir devletleri ortaya çıkmıştır.

1238 yılında kurulan Budist Sukhothai Krallığı ilk önemli Tay devleti olarak kabul edilmektedir. Aynı dönemlerde kurulmuş olan Chiang Mai merkezli Lanna krallığı diğer bir Tay şehir devletidir.

Günümüzdeki Tayland Kralı IX. Rama, Bangkok’u kuran I. Rama’nın da dahil olduğu Çakri Hanedanı’ndandır.

Avrupalıların Hindiçin bölgesinde kolonileştiremedikleri tek ülke Tayland’dır. Mongkut olarak bilinen Kral IV. Rama’nın izlediği denge politikaları sayesinde Tayland bağımsızlığını korumayı başarmıştır. Hayatı ünlü Kral ve Ben filminde işlenmiş olan Mongkut Fransa ve İngiltere’nin arasındaki rekabeti ülkesi menfaatine kullanmıştır.

Çulalongkorn olarak da bilinen Kral V. Rama ülkesini batı standartlarına getirmek için önemli reformlara imza atmıştır ve bu yüzden Tay toplumunda kendisine karşı büyük bir saygı beslenmektedir. Neredeyse bir yarı-tanrı olarak kabul edilen Çulalongkorn’un heykelleri kimi tapınaklarda Buda heykelleri ile yan yana bulunmaktadır.

2004 Hint Okyanusu depremi ve tsunamisi sırasında en çok can kaybı yaşanan ülkelerden birisi de Tayland olmuştur. Felaket sonrasında ülkenin turizm endüstrisi de büyük zarar görmüştür.

Ülkede Etnik Taylar nüfusun yaklaşık % 75’ini oluştururken, Çin kökenli Taylar ise % 14 civarındadır. Geri kalan % 11 ise Khmer, Lao, Malay gibi gruplardan oluşur. Ayrıca özellikle kuzey Tayland sınır kesimlerinde Akha, Mon, Hmong, Karen, Lahu gibi dağ kabilelerine mensup azınlıklar yaşamaktadır.

Oldukça hoşgörülü bir kültür

Tayland kültürü Hindistan, Çin, Kamboçya, Laos, Burma ve diğer Güneydoğu Asya ülkeleri kültürlerinden yoğun bir biçimde etkilenmiştir. Tayland kültüründe başkalarına karşı tolerans göstermek ve çatışmadan kaçınmak son derece önemlidir. İnsanları eleştirmek, azarlamak, kavga etmek son derece ayıp sayılmaktadır.

Tayland’da LGBT bireylere karşı ayrımcılık hiç uygulanmamıştır. Kathoey adı verilen transseksüel ve travestiler dışlanmadan her türlü işte çalışabilmektedirler. Ayrıca kathoey kabareleri ve güzellik yarışmaları da son derece meşhurdur.

Hint, Çin ve Güneydoğu Asya mutfaklarının bir karışımı olan Tayland mutfağı dünyaca ünlüdür. Tayland mutfağında ekşi, tatlı, tuzlu ve acı olmak üzere dört ana lezzetin dengesi gözetilir. Hindistan cevizi gibi meyveler ve baharatlar yemeklerde yoğun bir biçimde kullanılır.

Dünya’nın en turistik ülkelerinden birisi olan Tayland turizm ülke ekonomisinin yaklaşık % 7’sini oluşturmaktadır.

Tayland’ın adaları ve plajları dünyanın en güzellerindendir.

Tayland sahip olduğu doğal güzellikleri, adaları, tapınakları ile giden herkesi büyülüyor. Bunların hepsinden önemlisi ise; son derece güleryüzlü, misafirperver ve alçak gönüllü insanları. Tayland’da tabiatın ve ayrılmaz parçası olan insanların en saf ve doğal haline aşık olacaksınız.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account