SİNGAPUR

Singapur doları
Yıl boyunca turist çeken Singapur'un en popüler dönemi aralık-haziran arasıdır. Festival dönemi olan temmuz ayı, Singapur'un birçok yönünü keşfetmenizde size yardımcı olacaktır. En yağışlı dönem kasım-ocak arası, en sıcak dönem mayıs-haziran arasıdır. Daha rahat bir tatil için daha ılık ve yağmursuz olan diğer dönemleri tercih edebilirsiniz.
Ekvator'un 1 derece kuzey enleminde bulunan Singapor'un iklimi sıcak ve nemlidir. Tropikal yağmur ormanları iklimine sahip olan ülkede yıl boyunca en düşük sıcaklık 20 derece, en yüksek sıcaklık 35 derece şeklinde görülür. Muson yağmurlarının görüldüğü ülkede haziran-eylül arası yağışsız, aralık-mart arası yağışlı dönemdir. Temmuz-kasım arası dönemde zarar verici tayfunlar yaşanabilir.
İngilizce ve Malezce

Singapur Cumhuriyeti, güneydoğu Asya’da önde gelen küresel bir ada devletidir. Malay yarımadasının güney ucunda uzanan Singapur, ekvatorun 1 derece kuzeyindedir. Kuzeyde Johor Boğazı ile Malezya yarımadasından ve güneyde Singapur Boğazı ile Endonezya’ya bağlı Riau Adaları’ndan  ayrılır. Toplamda 693 kilometrekare alana sahip Singapur toprakları; baklava dilimi şeklindeki ana adadan ve oldukça küçük 60’tan fazla adacıktan oluşur.  Parlamenter cumhuriyet ile yönetilen ülkenin başkenti ve en büyük şehri Singapur’dur. 1960’lardan beri devam eden ve yenilenen projelerle Singapur alanı, büyük kısmı kentsel alan olmak üzere yüzde 20 oranında artmıştır. 5.5 milyon nüfuslu Singapur’da yaşayan insanların 3.4 milyonu Singapur yerlisiyken, 2.1 milyonu farklı uluslardandır. Bu nüfusun da 1.6 milyonu geçici olarak yerleşmiştir.

4 Asya Kaplanı’ndan biri

Malezya yarımadası ve Singapur adasına ilk göçler M.Ö 2500-1500 arasında yaşanmıştır. Geçmişte büyük ölçüde bir dizi imparatorluğa ait olan bu adalarda; modern Singapur, Johor Sultanı’nın izniyle 1819’da Thomas Raffles tarafından bir Doğu Hindistan Şirketi’nin ticari postu olarak kurulmuştur. 1824’te İngilizler adaların egemenliğini ele geçirdi ve 1826’da Singapur, İngiliz Boğazlar Yerleşimi oldu. 2. Dünya Savaşı sürecinde Japonlar tarafından işgal edilen Singapur, 1963’te Birleşik Krallık’tan bağımsızlığını elde etti ve eski İngiliz toprağı Malezya ile birleşti. Bir ulus olarak ilk zamanlarında bir takım badireleri atattıktan sonra Singapur, gelişme yoluna girdi ve 4 Asya Kaplanı’ndan biri olmayı başardı. Dünyanın en büyük ticari merkezlerinden biri olan Singapur, son 10 yılda dünyanın 4. büyük finans merkezi ve en işlek iki konteyner limanından biri olmuştur.

Gelişkin ekonomi

Globalleşen ve çeşitlenen ekonomisi ağırlıklı olarak ticarete bağlıdır. Yaşam standardı, eğitim, sağlık, ve ekonomik rekabet bakımından Singapur, üst sıralarda yer alır. Yine kişi başına düşen milli gelir bakımından en yüksek sıralamalarda yer alır. Son 10 yılda, 3 büyük kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s, Moody’s ve Fitch Ratings tarafından en yüksek AAA seviyesinde değerlendirilen tek Asya ülkesi olmuştur. Küresel ekonomiyle sayısız bağlantıları olan bir göçmen ülkesi olarak Singapur dünyanın en küreselleşmiş ülkelerden biridir. Singapur, birçok politikasıyla çokkültürlülüğü teşvik etmektedir. Doğu Asya Zirvesi, Bağlantısızlar Hareketi ve Milletler Topluluğu’nun üyesidir.

Singapur’un başlıca tarım ürünleri; orkide, çeşitli sebzeler; kümes hayvanları, yumurta; balık ve süs balığıdır. Elektronik, kimya, finansal hizmetler, petrol sondaj ekipmanları, petrol arıtma, kauçuk işleme ve kauçuk ürünleri, işlenmiş gıda ve içecek, gemi onarımı, denizde platform inşaatı, yaşam bilimleri, antrepo ticareti sektörlerinde gelişmiş olan Singapur’un başlıca ticaret ortakları: ABD, Malezya, Hong Kong, Çin, Japonya, Endonezya, Güney Kore, Endonezya, Suudi Arabistan, BAE ve Avustralya’dır.

En büyük paya sahip ihracat ürünleri; makine ve (elektronik ve telekomünikasyon dahil) ekipman, ilaç ve diğer kimyasal maddeler, rafine edilmiş petrol ürünleri, gıda ve içecek iken ithalat ürünleri ise; makine ve ekipmanları, mineral yakıtlar, kimyasallar, gıda maddeleri, tüketim mallarıdır.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account