Kuala Lumpur

Yıl boyunca gezmek için uygun iklimi olan Kuala Lumpur'da yaz aylarında yağış daha az olduğu için daha çok yaz aylarında tercih edilir.
Doğuda Titiwangsa Dağları ve batıda Endonezya'nın Sumatra Adası tarafından korunan Kuala Lumpur, tropikal yağmur ormanları iklimine sahiptir. Sıcak, güneşli ve özellikle ekim-mart arası yağmurlu iklim özellikleri gösterir. Sıcaklıklar en fazla 32-33 derece, en az ise 23-25 derece arasındadır.

Kuala Lumpur, Malezya’nın başkenti ve en büyük şehridir. 243 kilometrekare alana sahip olan kentin nüfusu 1.6 milyon civarıdır. Klang Vadisi’ni kapsayan daha büyük Kuala Lumpur kentsel alanı ise 7 buçuk milyon civarı nüfusa sahiptir. Kent, nüfus ve ekonomi bakımından Güneydoğu Asya’nın en hızlı büyüyen kentlerindendir.

Malezya’nın kültürel, finansal ve ekonomik merkezi

Malezya Parlamentosu Kuala Lumpur kentinde yer alır. Kent daha önce yürütme ve yargı yetkililerine de ev sahipliği yapmış, 1999’da ise yetkililer  Putrajaya’ya taşınmışlardır. Yargı kurumunun bazı bölümleri hala başkent Kuala Lumpur’dadır. Malezya Kralı’nın resmi konutu da Kuala Lumpur’da yer alır. Dünya derecelendirmesinde bir Alfa kenti olan Kuala Lumpur, Malezya’nın kültürel, finansal ve ekonomik merkezidir. Foreign Policy dergisinin 2010 Küresel Kentler Endeks’inde 48. sırada yer almış, Yenilikçi Kentler 2010 Endek’inde ise ekonomik ve sosyal yenilikler bakımından 67. küresel kent olarak sıralanmıştır.

1857 yılında kurulan Kuala Lumpur, Gombak ve Klang nehirlerinin birleştiği yerde konumlanmıştır. Kuala Lumpur’da nüfusun çoğunluğunu Malaylardan sonra Çin ve Hintliler oluşturur.

Kuala Lumpur, Malezya’nın 3 fedaral bölgesinden biridir. Malezya yarımadasının orta batı kıyılarında, Selangor eyaletinde yer alır.

Dünyanın en uzun ikiz kuleleri: Petronas Twin Towers

1990’lardan beri kent;  Commonwealth Games (İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları) ve Formula One Grand Prix gibi birçok uluslararası spor, politik,  kültürel etkinliğe ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca Kuala Lumpur; Malezya’nın fütüristik gelişiminin sembolü ve dünyanın en uzun ikiz kuleleri olan Petronas Twin Towers’a ev sahipliği yapar.

Hizmet odaklı bir kent olan Kuala Lumpur’da turizm önemli bir rol oynar. Kentte dünya çapında yaygın otel zincirleri bulunuyor. Yılda 8,9 milyon turistle Kuala Lumpur, dünyanın en çok ziyaret edilen 6. şehridir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account