Ringgit (RM) (MYR)
Kuzey yarımkürede yer alan Malezya, her mevsim uygun iklime sahip olsa da özellikle plajları için yaz aylarında daha çok tercih edilir.
Sıcak ve nemli tropikal iklime sahip olan Malezya'da bol yağış gerçekleşir. Ülkede sıcaklık ortalamaları bölgeye göre değişkenlik gösterir. Alçak bölgelerde 21-32 derece arasında sıcaklık yaşanırken, yüksek alanlarda daha düşük sıcaklıklar görülür. Özellikle ocak-mayıs arasında muson rüzgarları nedeniyle sürekli yağışlar görülür.
Malayca (Bahasa) ve İngilizce

Güney Asya’da yer alan Malezya, anayasayla yönetilen bir federal monarşidir. 13 eyalet ve 3 federal bölgeden meydana gelen ülke, yaklaşık 330 bin kilometrekare alana sahiptir. Güney Çin Denizi tarafından Malezya yarımadası ve Doğu Malezya (Malezya Borneo) olarak yaklaşık aynı büyüklükte iki parçaya bölünen ülkenin başkenti Kuala Lumpur’dur. Federal hükümet ise Putrajaya’da yer alır. Malezya yarımadasının Tayland ile kara ve deniz; Singapur, Vietnam ve Endonezya ile deniz sınırı bulunur. Doğu Malezya ise Brunei ve Endonezya ile kara ve deniz sınırı ve Filipinler ile de deniz sınırı paylaşır. 2015 itibariyle Malezya 30 milyonun üzerinde nüfusuyla dünyanın en kalabalık 43. ülkesidir. Avrasya kıtasının güney noktasında tropik bölgede yer alan Tanjung Piai de Malezya’dadır. Malezya, endemik tür çeşitliliği bakımından dünyanın ilk 17 ülkesi arasında yer alır.

İlk yerleşim izleri 40 bin yıl önceye dayanıyor

Malezya’da modern insan yerleşimine ait ilk izler 40 bin yıl öncesine dayanır. Malay yarımadasının ilk sakinlerinin Negrito’lar olduğu düşünülmektedir. Milattan sonraki ilk yüzyıllarda Hindistan ve Çin’den gelen tüccar ve yerleşimcilerin, bölgede ticaret limanları ve kıyı şehileri kurmasıyla Hint ve Çin kültürü geniş çapta yayıldı.

Kökeni Malay Krallığı’na dayanan Malezya, 18. yüzyıldan itibaren İngiltere’ye bağımlıdır. Bölgedeki ilk İngiliz toprakları, Malay Krallığı tarafından kurulduktan sonra İngiliz kontrolüne giren Straits Settlements bölgesidir. Malezya yarımadasındaki topraklar ilk defa, 1946’da Malaya Birliği olarak birleşmiştir. Malaya Federasyonu olarak 1948’de tekrar yapılanan Malezya, 1957’de bağımsızlığını elde etti. 1963’te Kuzey Borneo, Saravak ve Singapur ile 1963’te birleştikten iki yıl sonra Singapur federasyondan ihraç edildi.

Çok kültürlü siyaset

Malezya’nın ülke siyasetinde çok kültürlü ve etnik çeşitlilikli bir ülke olması büyük rol oynar. Bir islam devleti olsa da müslüman olmayanlara din özgürlüğünü tanır. Yasaları ortak hukuka dayanan ülke, Westminster parlamenter sistemini modellemiştir. Hükümetin başında başbakan bulunurken, devletin başında 5 yılda bir devamlı yöneticiler tarafından seçilen kral bulunur.

Bağımsızlığından itibaren Asya’nın en iyi ekonomilerinden biri olan Malezya, 0 yılda ortalama yüzde 6.5 büyüme sergilemiştir. Doğal kaynakların önceden beri önemli katkısının bulunduğu ekonomide bilim, turizm, ticaret ve sağlık turizmi de gelişme göstermektedir. Bugün Güneydoğu Asya’nın 3., dünyanın 29. büyük ekonomisi olan Malezya, yeni sanayileşen bir pazar ekonomisine sahip. Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği, Doğu Asya Zirvesi ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın kurucu üyesi ülke; Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği, İngiliz Milletler Topluluğu üyesi ve Bağlantısızlar Hareketi’ne de üyedir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account