KAMBOÇYA

Her mevsimin sıcak olduğu Kamboçya'da kasım-mayıs arası yağış az olur. Kasım-şubat arası turizm için en çok tercih edilen dönemdir. Bu dönem, ülkeyi keşfetmek için yeterince ılık ve plajda güneşlenmek için de yeterince sıcaktır.
Kamboçya'da, güneydoğu Asya'nın genelinde olduğu gibi tropikal nem ve kuruluğun yaşandığı belirgin mevsim farklılıklarıyla bilinen Muson iklimi görülür. Ortalama sıcaklık değeri 21-35 derece arasında değişir. Kamboçya'da iki ayrı mevsim yaşanır. Mayıs-ekim arasında yaşanan yağmurlu olan sezonda yüksek nemle birlikte sıcaklıklar 22 derece civarındadır. Kasımdan nisana kadar olan kuru geçen sezonda sıcaklıklar 40 dereceye kadar varabiliyor.
Ülkenin resmi dili olan Kmerce'nin yanı sıra Fransızca ve İngilizce de konuşuluyor.

Komünist rejimle yönetilen Kamboçya (resmi olarak Kamboçya Krallığı veya Kmer Krallığı olarak da bilinir); güneydoğu Asya’da Çinhindi yarımadasının güney parçasında yer alan bir ülkedir. Başkenti Phnom Penh’dir. Resmi dilin Kmer olduğu ülkede Fransızca da konuşulmaktadır. Toplamda 181 bin kilometrekare alanı kaplayan ülkenin kuzeybatı sınırı Tayland, güneydoğu sınırı Laos, doğusu Vietnam ve güneybatı sınırı Tayland Körfezi ile çizilmiştir. En yüksek noktası 1813 metre olan Kamboçya’nın coğrafi yapısında; ortada alçak bir ova ve çevresi alçak dağlar, Tonle Sap (Büyük Göl) ve Mekong Nehri deltası öne çıkar. Ülke toprakları büyük oranda ormanlarla kaplıdır. Bu nedenle ülkedeki fil, kaplan, leopar, ayı, timsah gibi birçok hayvan doğal yaşamını sürdürebilmektedir.

Angkor Tapınağı

Kamboçya 15 milyonu aşkın nüfusuyla dünyanın 69. kalabalık ülkesidir. Kamboçya nüfusunun yüzde 85’i kırsal alanda yaşamaktadır. Büyük bölümü Angkor kökenli Kmerler’den oluşan Kamboçya halkının azınlık grupları olarak Vietnamlılar, Çinliler, Çamlar ve 30 tepe kabilesi bulunur. Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Phnom Penh; Kamboçya’nın politik, ekonomik ve kültürel başkentidir. Hükümet başkanı Hun Sen, 25 yılı aşkın bir süredir kraliyet görevi olmayan en uzun süre görev yapan Kamboçya lideridir. Aralarında Angkor Krallığı’nın da bulunduğu birçok krallık, tarih boyunca ülkeyi yönetmiştir. Dünyanın 7 harikasından biri olan Angkor Tapınağı da buradadır.

Angkor Krallığı’nın Ayutthaya’ya yenilmesinden sonra 15. yüzyılda Kamboçya, çevresindeki ülkelere bağlı olarak yaşadı. 1863’te Fransa’nın himayesine giren Kamboçya, 1953’te bağımsızlığını ilan etti. 1969-1973 arasında yaşanan Vietnam Savaşı, Amerika’nın Kamboçya’yı da bomblamasıyla buraya da yayıldı. 1975’ten 1998’e kadar ülkeyi Kızıl Kmerler yönetti. Uzun süren iç karışıklıklardan sonra 1999’dan itibaren ülkede istikrar sağlandı. Şu anda ülke parlamenter monarşi ile yönetilmektedir.

Ülke topraklarının yaklaşık yüzde 20’si tarım amaçlı kullanılmaktadır. Halkının eğitim düzeyinin düşük olduğu Kamboçya; ekonomisi zayıf, sanayisi gelişmemiş bir ülkedir. Ancak son yıllarda gelişiminde hızlı bir artış yaşanmaktadır. Kişi başına düşen gelir komşu ülkelere kıyasla düşük kalırken, Kamboçya, son on yılda ortalama yüzde 6 büyüme ile Asya’daki en hızlı büyüyen ekonomilerden biridir. Artan yabancı yatırım ve uluslararası ticaretin etkisiyle tekstil, inşaat, konfeksiyon ve turizmdeki güçlü büyümenin yanı sıra tarım, ülkedeki baskın ekonomik sektör olmaya devam ediyor. Ülkede tekstil endüstrisinden sonra 2. derecede güçlü döviz kaynağı, turizm sektörüdür. 2007 yılında ziyaret sayısı bir önceki yıla göre yüzde 18.5 artışla 2 milyon olarak gerçekleşti.

Muson yağmurları nedeniyle 2001 yılında ve 2002’de feci sel felaketleri yaşandı. Ayrıca her yıl belli düzeylerde sel yaşanır.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account