FİLİPİNLER

Filipinler Pezosu (PHP)
Filipinler'e gitmek için en ideal dönem kasımdan nisana kadar olan yağışsız dönemdir.
Sıcak ve nemli tropik denizel iklime sahip olan Filipinler'de 3 mevsim yaşanır. Sıcak ve kurak yaz mevsimi, marttan mayısa kadar sürer. Hazirandan kasıma kadar yağmurlu mevsim görülürken, aralıktan şubata kadar da kuru soğuk bir hava yaşanır. Ülke geneline 21-32 derece arasında sıcaklık yaşanır. Filipinler'de en soğuk ay ocak iken, en sıcak ay mayıs ayındadır.
Filipince, İngilizce

Güney Asya’da bir ada devleti olan Filipinler Büyük Okyanus’un batısında, Asya kıtasından 966 km açıkta yer alır. Şark Denizi’nin İncisi olarak tanımlanan Filipinler, Avrupa sömürgeciliğine karşı bağımsızlığını kazanan ilk Asya devletidir. Filipinler’in başkenti Manila’dır. Yaklaşık 300 bin kilometrekare alana sahip ülkede 62 milyon nüfus bulunuyor.

Filipinler’in doğu ve kuzeydoğusunda Filipin Denizi, batı ve kuzeybatısında Güney Çin Denizi ve güneyde Celebes Denizi yer alır. Luzon, Visayas ve Mindanao adlı üç ana kara parçasından oluşan Filipinler’de toplamda 7 bin 107 ada ve adacık bulunur.

Pasifik Deprem Kuşağı’nda yer alan Filipinler’de sık sık yıkıcı depremler yaşanır. Ekvatora yakın olması nedeniyle de tayfun felaketleri de ülkenin yaşadığı diğer bir tehlikedir. 343 bin kilometrekare alana sahip olan Filipinler, yaklaşık 100 milyon nüfusuyla Asya kıtasının 8. ve dünyanın 12. en kalabalık ülkesidir. Diğer ülkelerde ise toplam 12 milyon nüfusla dünyanın en büyük diasporalarından biridir. Çok kökenli ve çok kültürlü bir yapıya sahip olan Filipinler’de ilk yerleşimin, tarih öncesinde Ön Avustralya ırkından Negritolar tarafından gerçekleştiği düşünülüyor.

Filipinlere, Malayalar ve ardından Hint ve Çinlilerin göçleri gerçekleşmiştir. 1521’de ülkeye gelen Magellan, çıktığı Dünya seyahatinde, Filipinler’de öldürüldü. Magellan’ın Filipinler’e gelişiyle ülkede İspanyol sömürgeciliği başladı. Filipinler ismi 1542 yılında bir İspanya seyyahı tarafından Kral İkinci Philip adına Las Felipinos (Philippines) olarak verilmiştir. 1898 İspanyol-Amerikan Savaşı’nın sonunda Amerikalılar Filipinler’i 20 milyon dolara satın almıştır. Filipinler-Amerika Savaşı sonucu 1.5 milyon Filipinli hayatını kaybetti. 1934’te kabul edilen bir kanunla Filipinler bağımsızlığına kavuştu. 1942’de Japonya tarafından işgal edilen ülke, Japon işgaline karşı bağımsızlığını tekrar kazandı. Filipinler Cumhuriyeti 1946’da kuruldu. Bugün Filipinler’de nüfusun çoğunluğunu Malaysia ve Endonezyalılar meydana getirir. Çin, Arap ve Avrupalıların oranı da yüksektir.

Filipinler; Birleşmiş Milletler, Dünya Ticaret Örgütü, ASEAN ve Doğu Asya Zirvesi örgütlerine üyedir.

Doğal kaynaklar bakımından zengin olan Filipinler, dünyanın en fazla biyolojik çeşitliliğe sahip ülkelerinden biridir. Teknik yetersizlikler gibi nedenlerle yeterince yararlanılamasa da Filipinler, dünyanın en fazla altın rezervine sahip 2. ülkesidir. Ayrıca Filipinler, ABD’den sonra dünyadaki en büyük jeotermal enerji üreticisidir.

Yaklaşık % 44’ü ormanlık olan Filipinlerde arazinin % 24’ü bataklıktır. Ekonomisi tarım ve madenciliğe dayanan Filipinler’de halkın büyük çoğunluğu tarımla ve balıkçılıkla geçinir. Başlıca tarım ürünü ise pirinçtir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account