Bali'de en yoğun turist dönemi temmuz-ağustos aylarıdır. Ancak en iyi dönemler; nisan, mayıs, haziran ve eylül aylarıdır. Kalabalığın daha az olmasıyla birlikte nem ve yağış bu dönemde de daha azdır ve fiyatlar yüzde 30-50 arasında düşer.
Bali; Ekvator'a yakın olması nedeniyle tropikal iklime sahiptir. Yıllık ortalama sıcaklık 31 derecedir. Yağışlı olan dönem, ekim-nisan ayları arasındadır. Mayıs-eylül arası nemlilik e yağış azalır.

Bali, ekonomik ve kültürel olarak Endonezya’nın en önemli adasıdır. Endonazya’da bir ada kenti olan Bali’nin çevresinde Nusa Penida, Nusa Lembongan ve Nusa Ceningan gibi küçük adacıklar bulunur. Lesser Sunda Adaları’nın batı ucunda yer alan kent, batıda Cava ve doğuda Lombok’un arasında yer alır. Başkenti Denpasar, adanın güney kısmında yer alır. Yaklaşık 4 buçuk milyon nüfusla ada, Endonezya’nın Hindu azınlığının çoğunu barındırır.

Bali’de ilk yerleşim bilgileri, M.Ö 2000’de Güneydoğu Asya ve Güneydoğu Asya Denizi’ndeki Okyanusya’dan gelen Avustronezyalılar’a aittir. Balililer; kültürel ve dilsel olarak Endonezya takımadaları, Malezya, Filipinler ve Okyanusya ile çok yakın ilişkilidir.

Uluslararası Endonezya Film Festivali

Bali’de turizm, 20. yüzyılın sonlarından itibaren ön plana çıkmıştır. Büyük gelişim gösteren ve içlerinde geleneksel ve modern dans, heykel, resim,deri, metal işleme ve müziğin yer aldığı sanatıyla meşhur olan Bali; popüler bir turist destinasyonudur. Her yıl Bali’de Uluslararası Endonezya Film Festivali düzenlenir.

Bali Mercan Üçgeni’nde yer alan deniz türlerinde, büyük ölçüde biyolojik çeşitlilik mevcuttur. Bali’nin sakinleştirici ve mutluluk veren kültürü; nefes kesen manzaraların ortasında ekili pirinç tarlaları, etkileyici volkanları ve bozulmamış plajlarında tanrılar, ruhlar ve şeytanlarla bağlantılıdır. Bali’nin hala aktif olan ve bazen patlayan başlıca volkanı Gunung Agung, yerel halk arasında evrenin merkez olduğuna inanılarak kutsal kabul edilir.

Teraslı yamaçlarda yetişen pirincin yanı sıra, şeker kamışı, kahve, hindistancevizi, tütün, meyve ve sebzeler; adada yetişen başlıca ürünlerdir.

Balililer; özellikle ahşap oymacılığı ve kaplumbağa kabuğu, altın, gümüş ve başka metal araçlardan yapılan nesne tasarımlarıyla yetenekli sanatçılardır. Geleneksel dansları, kendine özgü gamelan (Cava ve Bali adalarına özgü, vurmalı çalgılardan oluşan orkestra) müziği, altın ve gümüş elbise dokumacılığı Songket ve ipek ve pamuklu elbiselere işlenen nakışları ünlüdür.

Turizm merkezi

30 yıl önce büyük ölçüde tarıma dayalı olan Bali ekonomisinde istihdam da yine tarım ağırlıklıydı. Bugün gelir açısından en büyük ve tek sanayi dalı olan turizm ile Bali, Endonezya’nın en zengin bölgelerinden biridir.

Son dönemde Bali; 2011 ASEAN Zirvesi, 2013 APEC ve Miss World 2013’e ev sahipliği yapmıştır.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account