ENDONEZYA

Endonezya Rupiahı (IDR)
Mayıs-eylül arası Endonezya'ya gitmek için ideal bir dönemdir. Bu aralıkta yağışlar daha az olduğu için çok daha rahat edeceksiniz.
Ekvator boyunca uzanan Endonezya'da yağmurlu Muson ve kuru tropikal mevsimler yaşanır. Endonezya'da sıcaklıklar yıl boyunca çok az değişir. Yıllık ortalama sıcaklık 26-30 derece arasındadır.
Endonezce

Asya ve Avustralya arasında yayılan binlerce adanın zincir oluşturduğu Endonezya, dünyanın en büyük müslüman nüfusu ve Güneydoğu Asya’nın en büyük ekonomisidir.

Endonezya Cumhuriyeti yönetimi, seçilmiş yasama organı ve bir başkandan oluşan hükümet ile gerçekleşir. Özerk yönetim statüsüne sahip 34 ile sahip olan Endonezya’nın ulusal başkenti Jakarta’dır. Endonezya’nın; Papua Yeni Gine, Doğu Timor ve Malezya ile kara sınırı vardır. Diğer komşu ülkeler ise Singapur, Filipinler, Avustralya, Palau ve Hint toprağı olan Andaman ve Nicobar Adalarıdır. Endonezya, 255 milyonun üzerinde nüfusa sahiptir. 300’den fazla yerel dilin bulunduğu ülkede etnik çeşitlilik oldukça fazladır. Endonezya halkı, avcı-toplayıcılardan, modern kent elitlerine kadar çeşitlilik gösterir.

Bölgenin en büyük ekonomisi

Bölgedeki en büyük ekonomi olan Endonezya, dünyanın en zengin uluslarının yer aldığı G20 grubunun bir üyesidir. ASEAN’ın kurucu üyesi olan Endonezya, nominal GSYİH değeriyle dünyanın 16. büyük ekonomisidir.

Endonezya takımadaları, Srivijaya ve daha sonra Majapahit’nın Çin ve Hindistan ile ticaret yaptığı 7. yüzyıldan beri önemli bir ticaret bölgesi olmuştur. Yerel yöneticilerin yabancı kültür, din ve politik modellerini yavaş yavaş özümsediği ülkede, zamanla Hindu ve Budist krallıklar gelişmiştir. Endonezya tarihi, emperyalist güçlerin ülkenin doğal kaynaklarını kullanmasıyla etkilenmiştir. 350 yıl boyunca Hollandalıların sömürgesi olan ülke, zaman içinde Portekiz, Fransa ve İngiltere’nin eline geçmiştir.  Savaş döneminde Japon işgali gerçekleşmiş, 1945’te bağımsızlık hareketinin lideri Sukarno tarafından bağımsızlık ilan edilmiştir. Endonezya bağımsızlığını 2. Dünya Savaşı’ndan sonra sağlayabilmiştir. Endonezya’nın; doğal afetler, toplu katliam, yolsuzluk, bölücülük, demokratikleşme süreci ve ekonomik gelişmenin yaşandığı hızlı gelişim dönemleriyle çalkantılı bir tarihi olmuştur.

“Çeşitlilik içinde Birlik”

Endonezya yüzlerce farklı yerli etnik ve dil grubundan oluşur. En büyük ve politik olarak baskın grup Cava’dır. Etnik çeşitlilik, Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu çoklu din, sömürgecilik ve sömürgeciliğe karşı isyanların yaşandığı Endonezya tarihinde, ortak bir kimlik gelişti ve ulusal dil tanımlandı. Endonezya’nın milli sloganı “Bhinneka Tunggal Ika” (“Çeşitlilik içinde Birlik”) ile ülkeyi şekillendiren çeşitlilik dile getirilmektedir. Genç ve yoğun nüfuslu bölgelerine rağmen Endonezya, vahşi yaşamın bozulmadığı geniş alanlara ve dünyanın 2. yüksek seviyede biyoçeşitliliğe sahip ülkesidir. Bol miktarda doğal kaynaklara sahip Endonezya’da yoksulluk hala yaygınlığını sürdürmektedir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account