SRİ LANKA

Sri Lanka Rupisi (LKR)
Ocak-nisan arası ve temmuz-ekim arası dönemler, muson yağmurları daha az olduğundan bu aralıklarda gitmek daha keyifli olacaktır. Ancak Sri Lanka'da muson yağmurları hayatı çok da olumsuz etkilemez. Bu nedenle sıcaklık ortalamasının çok fazla değişmediği bu ülkeye istediğiniz zaman gidebilirsiniz.
Tropikal muson iklim görülen Sri Lanka'da, bölgeden bölgeye ve mevsim geçişlerinde çeşitli iklim özellikleri görülür. Mayıs-temmuz arası ve ekim-ocak arası dönemlerde muson yağmurları görülür. Yıllık ortalama sıcaklık 28-31 derece arasındadır.
Sinhala resmî dildir. Ayrıca Tamil dili ve İngilizce yaygındır.

Sri Lanka Cumhuriyeti, “Hint Okyanusu’nun İncisi” olarak da bilinir, Güney Asya’da Hindistan’ın güney doğusuna yakın bir ada devletidir. Yaklaşık 66 bin kilometrekare alana sahiptir. Ülkenin en yüksek noktası 2.524 metre yüksekliğinde olan Pidurutalagala dağıdır. Ekvator’un sadece 3 derece kuzeyinde yer alan Sri Lanka’nın; kuzeybatıda Hindistan, güneybatıda Maldivler ile deniz sınırları bulunur.

Sri Lanka başkanlık sistemiyle yönetilen üniter bir cumhuriyet devletidir. Yasama başkenti Sri Jayawardenepura Kotte, en büyük şehri ve ticari başkenti ise Colombo’dur.

“Toprobane”

Yazılı tarihi 3 bin yıl öncesine dayanan Sri Lanka’nın, en az 125 bin yıl öncesinde tarih öncesi insan yerleşimlerine ait bulgular mevcuttur. M.Ö. 6. yüzyılda adaya yerleşen Sinhaleler, ülkedeki nüfusun çoğunluğunu oluşturmaktadır. Sonrasında Hindistan’dan Tamiller de buraya göç etmişlerdir. Sri Lanka adasının ilk ismi, Yunanca “bakır renkli” anlamına gelen “Toprobane”dir. Arap fethiyle bölgeye; “Beklenmedik Şeylerin Ülkesi” anlamında “Serendip” adı verilmiş, daha sonra ise 1972’ye kadar “Seylan” ismi kullanılmıştır. Son olarak “Şaşaalı Ülke” anlamında bugünkü Sri Lanka ismi kullanılmaktadır. Sri Lanka’nın coğrafi konumu ve derin limanları, antik İpek Yolu’ndan 2. Dünya Savaşı’na kadar büyük stratejik öneme sahip olmuştur.

Adaya ilk gelen Avrupalılar; 16. yüzyılda Portekizliler, ardından 17. yüzyılda Hollandalılar olmuştur. 18. yüzyılın sonunda İngilizlerin yönetimine geçen ada, 1948 yılında bağımsızlığını kazanmıştır.

Farklı ve çok kültürlü özelliklere sahip Sri Lanka, birçok din, etnik ve dil grubunu bünyesinde barındırır. Sri Lanka halkını; Sinhalese’lerin çoğunlukta olduğu Hintli Tamiller, Moorlar, Burgherler, Malaylar, Kafirler ve Vedda Aborijinleri gibi büyük gruplar oluşturur. Sri Lanka zengin bir Budist mirasına sahiptir. Sri Lanka’da bilinen ilk Budist yazıları, M.Ö 29’da 4. Budist Konseyi’nde bulunan Pali Canon’a aittir.

Ülke yakın tarihte 30 yıl süren savaşlarla oldukça yıpranmıştır. Tamil Kaplanları, 1983’ten itibaren adanın kuzeyinde ve doğusunda Tamil Eelam adında bağımsız bir devlet kurmak için mücadele etmiş, Sri Lanka ordusunun 2009’da Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları’nı yenmesiyle savaş kesin olarak sonlanmıştır.

Sri Lanka’nın; kurucu üyesi olduğu Güney Asya Bölgesel İşbirliği Teşkilatı (SAARC), Birleşmiş Milletler üyeliği, İngiliz Milletler Topluluğu, G77 ve Bağlantısızlar Hareketi üyelikleriyle uluslararası sözleşmelerde uzun bir geçmişi vardır. Sri Lanka şu anda Güney Asya’daki İnsani Gelişme Endeksi “yüksek” olarak değerlendirilen tek ülkedir.

Savaş dönemini kapsayan 2002 reformlarının etkisiyle bugün, ülkenin başat sektörü olan tarım geriletilmiş; yerine tekstil, gıda işleme, iletişim, bankacılık ve sigortacılık ilerletilmiştir. Sri Lanka ekonomisi iç savaşın 2009’da sonlanmasıyla ekonomisini düzeltme çalışmalarını hızlandırmıştır. 2010’dan itibaren stratejik konumunu değerlendirdiği liman inşaatı gibi projelere yönelmiş olan ülke, ekonomisinde iyileşmeler görülmekle birlikte hala kırılgan bir ekonomiye sahiptir. Turizmin önemli bir gelir kaynağı olduğu Sri Lanka ekonomisine, çoğu Orta Doğu’da çalışan Sri Lankalıların her yıl ortalama 2.5 milyar dolar katkısı bulunuyor. Önemli bir çay, kahve, değerli taşlar, hindistancevizi, kauçuk ve doğal tarçın üreticisi olan ülke; tropikal ormanları ve biyoçeşitliliğiyle farklı görseller oluşturur.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account