PAKİSTAN

Pakistan rupisi (Rs.) (PKR)
Pakistan'ın büyük bir kısmını gezmek için en iyi zaman kasım-nisan arası kış dönemidir.
Pakistan iklimi tropik iklimden ılımana ve güney kıyılarda kurak iklime çeşitlilikler gösterir ancak kuzeydeki dağlık bölgeler dışında yazları genel olarak sıcak ve kuraktır. Yaz günlerinde ovalar 49 dereceye kadar sıcaklık yaşayabiliyor. . Sıklıkla sellerin yaşandığı yoğun yağışlı muson dönemi ve az veya hiç yağış almayan kurak dönem yaşanır.
Urduca, İngilizce

Güney Asya’da yer alan Pakistan, 199 milyonu aşan nüfusuyla dünyanın 6. en kalabalık ülkesidir. Yaklaşık 341 bin kilometrekare alanıyla da Pakistan, dünyanın 36. büyük ülkesidir. Umman Denizi ve güneyde Umman Körfezi boyunca bin kilometre deniz sınırı olan ülke, doğuda Hindistan, batıda Afganistan ve güneybatıda Çin ile komşudur. Umman ile deniz sınırı paylaşan Pakistan, kuzeyde Afganistan’ın ince Wakhan Koridoru ile Tacikistan’dan ayrılır.

Bugünkü Pakistan toprakları Neolitik Mehrgarh arkeoloji alanından Bronz Çağı İndus Vadisi Medeniyeti’ne ve daha sonra Hindular, İndo-Yunanlar, Müslümanlar, Türk-Moğollar, Afganlar ve Sihler gibi farklı inançlar ve kültürlerden kralıklara birçok antik kültüre ev sahipliği yapmış. Bölge; Hint Mauryan İmparatorluğu, Pers Ahameniş İmparatorluğu, İskender’in Makedonya İmparatorluğu, Emeviler, Moğol İmparatorluğu, Babür İmparatorluğu, Durrani İmparatorluğu, Sih İmparatorluğu ve İngiliz İmparatorluğu da dahil olmak üzere birçok imparatorluk ve hanedanlık tarafından yönetilmiş. 1947’de Muhammed Ali Cinnah liderliğinde, bağımsızlık hareketi sonucu  çoğunluğu Müslüman Pakistan devleti kuruldu. 1971 yılında ise Pakistan’ın doğusunda yeni bir ülke olarak Bangladeş kuruldu.

Pakistan, dört il ve dört federal bölgeden oluşan bir federal parlamenter cumhuriyettir. Federal başkenti İslamabad’dır. Etnik ve dil çeşitliliğinin yanı sıra Pakistan, coğrafi ve yaban hayatı bakımından da oldukça çeşitlidir. Bölgesel ve orta güç Pakistan, dünyanın 7. büyük asker gücü ve nükleer silah gücüdür. Bütünleşmiş tarım sektörüyle birlikte sanayileşmesini tamamlayan bir ekonomiye sahip ülke, satın alma gücü bakımından dünyanın 26. ve nominal GSYİH bakımından 45. büyük ekonomisidir.

Pakistan’ın bağımsızlık sonrası tarihi; askeri yönetim, siyasi istikrarsızlık ve komşu ülke Hindistan ile anlaşmazlıklarla dolu geçmiştir. Bugün de hala aşırı nüfus, yoksulluk, terör, yolsuzluk ve cehalet gibi birçok problemle mücadele etmeye devam ediyor. Ancak tüm bu faktörlere rağmen Pakistan stratejik gelişme potansiyelini sürdürmektedir. Happy Planet Index 2012 verilerine göre Pakistan, dünyanın en mutlu 16. ülkesi sıralamasında yer almış, Pakistan borsası da Asya’nın en yüksek performansa sahip ülkeleri arasında yer almıştır. Birleşmiş Milletler üyesi olan Pakistan; Milletler Topluluğu, Next Eleven Economies, Şanghay İşbirliği Örgütü, ECO, UFC, D8, Cairns Grubu, Kyoto Protokolü, ICCPR, RCD, BMMYK, Asya Altyapı Yatırım Bankası, Eleven Grubu, 24 CPFTA Grup, G20 gelişmekte olan ülkeler, ECOSOC, İslam İşbirliği, SAARC ve CERN Teşkilatı’nın kurucu üyesidir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account